Tajemnice wydarte zmarłym

Teasing Secrets from the Dead
kości, antropolog, Kentucky
literatura faktu
Ag2S

Fascynująca opowieść wprost z najsłynniejszych miejsc zbrodni w Ameryce – dla wszystkich fanów serialu Kości. Tajemnicze zwłoki wyłowione z rzeki. Zagadkowe kości znalezione w łożysku górskiego strumienia. Zwęglone szczątki ludzkie w spalonej leśnej chacie. W takich przypadkach policja zwykle wzywa Emily Craig, antropologa sądowego stanu Kentucky. Doktor Craig w swej pracy zajmuje się...

Tajemnicze zwłoki wyłowione z rzeki. Zagadkowe kości znalezione w łożysku górskiego strumienia. Zwęglone szczątki ludzkie w spalonej leśnej chacie. W takich przypadkach policja zwykle wzywa Emily Craig, antropologa sądowego stanu Kentucky. Doktor Craig w swej pracy zajmuje się badaniami kości i szkieletu. Na tej podstawie stara się ustalić prawdziwe przyczyny czyjejś śmierci i pomaga w ustaleniu tożsamości niezidentyfikowanych ofiar.
Autorka opisuje kilkanaście śledztw, w których brała udział, poczynając od pojedynczych morderstw, kończąc zaś na masowych tragediach jak masakra na farmie Waco w Teksasie czy zamach na World Trade Center. Opowiada o tym, jak dokonuje rekonstrukcji twarzy bestialsko zamordowanej kobiety, bada kości nieznanego mężczyzny znalezione wysoko w górach – czy należały do bezdomnego włóczęgi czy też do biznesmena, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Czasem jej praca dotyczy nierozwiązanych spraw sprzed wielu lat, jak choćby w przypadku „Brezentowej Panny”, młodej dziewczyny zamordowanej przez nieznanego sprawcę jeszcze w latach sześćdziesiątych. Do najbardziej osobliwych śledztw w jej karierze należało jednak rozwikłanie zagadki tajemniczej nogi znalezionej na gruzach wysadzonego w powietrze budynku federalnego w Oklahoma City.
Zapraszamy do lektury o niezwykle dramatycznej, ale także ekscytującej i często zaskakującej pracy antropologa sądowego i o tym, jakie sekrety skrywają zmarli.

Kanclerz | 2013-08-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013, Fakty
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Dobrze napisana literatura faktu z konkretnej, coraz bardziej popularnej, dziedziny. Antropologia sądowa zyskała wiele sławy dzięki ślicznym serialom kryminalnym. Dlaczego ślicznym? Bo w serialu wszystko jest ładne, zgrabnie pokazane, łatwe do rozwiązania przy pomocy superkomputerów mających dostęp do baz danych tworzonych chyba w kosmosie, a każdy medyk sądowy zna się absolutnie na wszystkim - od mikrośladów, przez etymologię, anatomopatologię aż do antropologii, informatyki i grafiki komputerowej. Nadludzie w ładnej oprawie.

"Tajemnice wydarte zmarłym" rozwiewają ten idylliczny obrazek telewizji. Antropolog jest jeden i nie wie wszystkiego. Przy jednej sprawie pracują często dziesiątki ludzi. I mimo szczerych chęci nie ma bazy danych, której wystarczy pół godziny na zidentyfikowanie ofiary/sprawcy.

Książka napisana niezwykle skrupulatnie, rzeczowo, obrazowo, czasem aż nazbyt dokładnie powtarzając te same informacje. Kawał rzetelnie podanej wiedzy z zakresu antropologii sądowej....

Kinqa | 2011-01-02

Nieczęsto sięgam po literaturę faktu. Co więc skłoniło mnie do przeczytania tej książki? Trzy rzeczy:
* okładka – była pierwszą rzeczą, na którą zwróciłam uwagę. Przykuła moją uwagę, zaciekawiła.
* tytuł - „Tajemnice wydarte zmarłym” zaciekawił i zaintrygował.
*opis książki – zastanowił, zachęcił do sięgnięcia po tę lekturę.

Z recenzują tej książki spotkałam się kilka razy na blogach. Jedne, pozytywne - zachęcały do przeczytania, inne – przestrzegały, że to pozycja dla ludzi o mocnych nerwach.
Mocnych nerwów to ja nie mam, jednak ciekawość wzięła górę nad słabościami.

Autorką jest Emily Craig - antropolog sądowy stanu Kentucky. Jej praca polega na badaniu kości, fragmentów kończyn, zwęglonych szczątków ludzkich w celu ustalenia przyczyny śmieci, tożsamości ofiary a i czasem – także wyglądu ofiar.
Jak sama o sobie pisze: „Praca antropologa sądowego rozbudziła we mnie pragnienie zwrócenia każdej ofierze jej nazwiska”.
Emily Craig najpierw pracowała jako rysownik medyczny w...

Szczur_w_bibliotece | 2013-12-07
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Momentami bardzo ciekawa. Dla zainteresowanych zawiera wręcz olbrzymia ilość fachowych informacji z dziedziny antropologii sądowej. Autorka przeprowadza nas przez swoje losy zawodowego rozwoju. Zwraca przy tym uwagę, jak niespodziewanie informacje i doświadczenia mogą przydać się zarówno w samej pracy jak i stać się trampoliną do awansu zawodowego. Opisując poszczególne etapy swojej pracy, pokazuje cały trud, brud i smród jaki towarzyszy podczas wydobywania i badania fragmentów zwłok. Autorka stara się również uświadomić różnice między rzeczywistym ogromem działań antropologa sądowego, a obrazami jakie proponują twórcy filmów i seriali. Smaczkiem są spostrzeżenia autorki dotyczące spraw znanych nam z telewizji i prasy. Wisienką na torcie miała być relacja z działań w Strefie Zero, czyli po ataku na WTC 11 września 2001 roku. Jak dla mnie, dużo więcej spodziewałem się po tym rozdziale. Przebija się pewien sposób monotonii w opowiadaniu. Ponieważ jest to książka bardziej dokumentalna...

molarnia | 2013-07-11
Przeczytana: 2013 rok

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają seriale kryminale. Nie ma chyba osoby, która choć raz nie zetknęłaby się z tego typu produkcją. Kręcone są głownie w USA, gdzie powstaje ich naprawdę wiele. Tym samym coraz trudniej jest zaskoczyć czymś widza, który śledząc kilka tego typu seriali, staje się w swoim mniemaniu ekspertem. Nic więc dziwnego, że stacje prześcigają się w wymyślaniu zawiłych scenariuszy, gdzie naukowiec po kawałku kości jest w stanie rozpoznać płeć, wiek, rasę, przebyte choroby i wykonywany zawód ofiary. Niekiedy oglądając poczynania takich specjalistów, z niedowierzaniem kręcimy głowami. Faktyczna praca detektywów i naukowców przeplata się z fikcją. Dla osób, które chciałby dowiedzieć się na czym naprawdę polega praca antropologa lub anatomopatologa książka Emily Craig jest doskonałą do tego okazją.

Badaczka jest jednym z najlepszych antropologów na świecie. Trudno przytoczyć wszystkie zajęcia oraz osiągnięcia jakie Craig ma na swoim koncie. Wydaje...

książek: 1903
foolosophy | 2012-05-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Medyczne
Przeczytana: 27 maja 2012

Od czasu przeczytania "Trupiej farmy", aż nie mogę wyjść z konsternacji, że nie miałam pojęcia o antropologii sądowej. W związku z moim planami przyszłościowymi ten kierunek jest jednym z tych, które biorę pod uwagę. "Trupia farma" dosłownie mnie oczarowała, "Tajemnice wydarte zmarłym" choć w mniejszym stopniu wywarły na mnie równie piorunujące wrażenie, jak książka Billa Bassa.

Doktor Emily Craig jest była studentką Billa Bassa, która wieku czterdziestu lat zmienia profesje i zostaje antropologiem sądowym. Do jej nowej pracy idealnie przydaje się rysownictwo medyczne i niesamowita intuicja. "Tajemnice wydarte zmarłym" są zapisem pracy, podróży od zawodu do zawodu oraz próby poradzenia sobie z morderstwami i rozpaczą rodzin ofiar.

Książkę czyta się jednym tchem, jeśli kogoś fascynuje życie "od kuchni" takich lekarzy to lektura świetna. Jak rysownik medyczny Emily musiała uczestniczyć w sekcjach zwłok oraz sama umieć wycinać organy czy je zszywać. Tym, co różni Emily od jej...

Aga | 2011-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2011

Nie jest to typowa powieść kryminalistyczna. Nie odkryjemy tutaj żadnej zagadki, bo zanim zaczniemy myśleć nad jej rozwiązaniem, zdążymy już o nim przeczytać, i to często pod koniec tej samej strony! Wszystko mamy podane jak na tacy, wystarczy tylko czytać. Ale nie jest to książka do zaczytywania się, do rozmyślania, nawet nie ma miejsca na dreszczyk emocji - to nie to! Więc czym jest, bo z samej choćby okładki można by wywnioskować właśnie tak?

Jest to zgrabny wycinek biografii, swego rodzaju dziennik, pamiętnik. Tak bym to nazwała, chociaż oczywiście tą formą nie jest, ma tylko pewne charakterystyczne cechy.

Pani Emily Craig - doktor antropologi sądowej, przedstawia nam na kartkach tej książki parę wycinków ze swego życia. Zaczyna od wspomnień czyli jak to się wszystko zaczęło, a następnie wraz z nabywanym doświadczeniem przechodzi do coraz to trudniejszych spraw. W końcu kończy na prawdopodobnie największej. Bez zbędnych epitetów, przydługich rozwodzeń z natury...

Daria | 2010-10-29
Przeczytana: październik 2010

Pierwsza książka z Twardej Serii.

Cytat #1 książki: 'Ale znajome dźwięki i zapachy kostnicy podziałały na mnie uspokajająco.' (str. 253)

Rzekomo to nie lada gratka dla każdego fana serialu 'Kości' - nie wiem, nie oglądałam. Ale nie raz oglądałam programy o tajemniczych zbrodniach i detektywach sądowych na Discovery. I mi się podobało.

Może napiszę tak: jeśli ja dałam radę przez nią przebrnąć, nie zasłaniając oczu z obrzydzenia, gdy Craig opisywała co dzieje się z palącym się ciałem, to każdy da sobie radę.
Autorka jest niezwykle delikatna i subtelna w opisach, co jej się chwali, ale niestety jak dla mnie - trochę zbyt grzeczna. Wszyscy są tam kompetentni, mili, pomocni, zgrani, serdeczni i ambitni. Trochę mi się w to wierzyć nie chce, ale cóż. Może gdy wymienia się współpracowników z autentycznych nazwisk, to trzeba pisać zachowawczo. Ja tam bym się tak z ludźmi nie pieprzyła.

W każdym razie, Craig miała pięć tysięcy punktów zwrotnych w karierze, od każdego się czegoś uczyła,...

MsSurrealist | 2011-04-01
Przeczytana: 31 marca 2011

Książka rzeczywiście z 'twardej serii' chociaż ku mojemu zdziwieniu nie miałam żadnych dreszczy - w przeciwieństwie do moich znajomych, którzy już po pierwszej stronie czym prędzej mi ją oddawali ;)
Uwielbiam książki popularno- i około-naukowe a ta jest napisana w wyjątkowy sposób. Chce się po prostu ciągle do niej wracać. Mimo ciężkiej tematyki, jaką są dokładne opisy pracy Emily, czyta się ją powiedziałabym 'lekko'. Po przeczytaniu całej masy kryminałów i oglądania seriali o podobnej tematyce wreszcie nadszedł czas na rozwianie masy narosłych wokół zawodu antropologa mitów. Nie wspominając o obowiązkach anatomopatologów (od niedawna moje ulubione słówko), odontologów czy prymatologów. Zazwyczaj są pomijani w innych publikacjach o zbliżonej tematyce. A szkoda, bo ich zawody wydają się być bardzo ciekawe. Dla ludzi, którymi silnie wstrząsnęła tragedia z 11 września jest rozdział ostatni, całkowicie temu poświęcony. Mimo upływu tylu lat okazuje się że niewiele wiemy o tym, co się...

Agnieszka | 2011-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2011

Niesamowita! Jak silnym trzeba być człowiekiem, by być antropologiem sądowym, by badać kości dzieci, ofiar katastrof, masowych mordów... Nie sądziłam, że kości są tak trwałe i że kryją tak wiele tajemnic. Trudny zawód ale bardzo ciekawy.

Tajemnicze zwłoki wyłowione z rzeki.
Kości znalezione w górskim strumieniu.
Zwęglone szczątki ludzkie w spalonej leśnej szopie.
Co wtedy robi policja, jak odkrywa takie zwłoki i szczątki ludzkie? Jeśli wtedy nie mogą żadnymi sposobami identyfikować ciała lub nie wiedzą jak została popełniona zbrodnia, wtedy właśnie chwytają za telefon i dzwonią do pani Emily Craig autorki opisywanej dziś książki.

A kim jest Emily Craig zapytacie? Doktor Emily Craig jest antropologiem sądowym stanu Kentucky i jednym z czołowych antropologów sądowych na świecie. Jest też konsultantką w ciężkich przypadkach, z którymi zgłaszają się do niej prokuratorzy, adwokaci, policjanci i organów ścigania z całego świata. Pełniła też funkcje konsultanta przy ONZ w Kosowie.

Książka ta opisuje prace tej właśnie panią która mając kawałki kości np. czaszki stara się zrekonstruować kim była ofiara lub nawet jak zginęła. Jeśli ktokolwiek z was lubi serial "Kości" ta książka spodoba mu sie na pewno bo w serialu...