Wielki Mur

Wydawnictwo: Amber
The Great Wall
wielki mur, Chiny, historia Chin
historia

Wszystko, co wiemy o Wielkim Murze, to mit! Żadne z tych stwierdzeń nie jest prawdą: Wielki Mur biegnie przez całe Chiny. Istnieje od ponad 2000 lat. Jest jedynym dziełem rąk ludzkich widocznym z Księżyca. Przez stulecia chronił Chiny przed najazdami barbarzyńców z północy. Jeden z najsłynniejszych zabytków świata otacza wiele mitów. Co roku miliony turystów wspinają się na tę imponującą...

Wszystko, co wiemy o Wielkim Murze, to mit!

Żadne z tych stwierdzeń nie jest prawdą:

Wielki Mur biegnie przez całe Chiny.
Istnieje od ponad 2000 lat.
Jest jedynym dziełem rąk ludzkich widocznym z Księżyca.
Przez stulecia chronił Chiny przed najazdami barbarzyńców z północy.

Jeden z najsłynniejszych zabytków świata otacza wiele mitów. Co roku miliony turystów wspinają się na tę imponującą kamienną budowlę, a miliony innych oglądają ją na niezliczonych filmach i fotografiach, w rzeczywistości jednak Mur jest zbyt zróżnicowany, by poznać go z kilku zdjęć czy podczas jednodniowej wycieczki.

Wielki Mur nie ciągnie się przez całe Chiny i nie jest kamienny - wzniesiono go głównie z ziemi, a większość odcinków dziś już nie istnieje. Nie widać go nawet z orbity okołoziemskiej, a cóż dopiero z Księżyca. Nawet jego nazwa jest zwodnicza - to nie pojedynczy mur, lecz wiele murów zbudowanych w różnych okresach. Przez wieki odgradzał Chiny od koczowników z północy i zachodu, ale najeźdźcy przekraczali go bez trudu, kiedy tylko chcieli.

John Man przemierza swoim zwyczajem tysiące kilometrów i tysiąclecia, opowiadając o barwnej historii Wielkiego Muru. Jak zwykle nie zadowala się studiami w bibliotekach i lekturą źródeł: wędruje śladami swojego „bohatera". Relacjonuje podróż wzdłuż Muru - od pustyń na dalekim zachodzie po Pacyfik - nie szczędząc anegdot i pasjonujących opisów własnych przygód i spotkań z ludźmi, którzy pomagają mu w rozszyfrowaniu sekretów tej niezwykłej budowli, wznoszonej przez siedemnaście wieków.

źródło opisu: Amber, 2008

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Salicar | 2016-08-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Chiny, 2016
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Pan John Man miał ambitny plan. Chciał zobaczyć i opisać każdy możliwy kawałek wielkiego muru chińskiego. Zdecydowanie udało mu się osiągnąć ten cel. Napisał wszystko co się tylko dało. Każdy krok, każdy wdech i wydech. Aż do przesady. Przyznaję że niektóre rozdziały przyjemnie się czytało, ale tylko dlatego że Pan John skupiał się nie na murze jako takim, a historii wokół niego tak jak powinien to robić cały czas. Pozostałe okraszał bardzo plastycznymi opisami bez przekazywania żadnej wiedzy. Osobiście nie lubię takiego zabiegu szczególnie, że nie mamy tutaj do czynienia z powieścią, a z dziełem naukowym. Ciężko mi było ją skończyć, a gdy już to zrobiłem nie poczułem się jakoś specjalnie mądrzejszy. Niestety, nie mogę polecić tej książki z czystym sercem, ale jeżeli szukasz dzieła o wielkim murze, napisanej przez niespełnionego powieściopisarza to proszę bardzo.

bloodymaarta | 2017-08-13
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Pierwsza strona, zaczyna się tak: "Gdyby w Hollywood powstał film o Wielkim Murze, mógłby zaczynać się od...". Jak tak się zaczyna to już wiemy, że nie powinniśmy spodziewać się czegoś wielkiego.
Historia Wielkiego Muru jak najbardziej opisana, jednak jak dla mnie trochę chaotycznie. Styl pisania niezbyt dopasowany do tematu.
Nie jest źle, ale spodziewałam się naukowego, historycznego traktatu, dlatego jestem zawiedziona.

Chapi | 2018-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2018