Budowniczowie nieskończoności

Wydawnictwo: Amber
Assemblers of infinity
powieść amerykańska
dona

Autorzy umiejscowili akcję w niedalekiej przyszłości. Ludzkość założyła stałą bazę na księżycu: Columbus. Prowadzone są przygotowania do wyprawy na Marsa. Po drugiej stronie księżyca, w Kraterze Dedal, gdzie umieszczona została stacja badająca tę część widma radiowego, która na Ziemi ulega całkowitemu wytłumieniu, dochodzi do awarii. Stacja jest w pełni zautomatyzowana, jednak wszystkie systemy zawiodły. Do krateru wysłano ekipę naprawczą. Kończy się to tragicznie: trzy osoby wysłane do krateru giną. Ich skafandry kosmiczne dosłownie się rozpuszczają. Ze stacji Columbus zostaje wysłana zdalnie sterowana sonda. Przekazuje ona obraz niezwykłej konstrukcji, która powstała w Kraterze Dedal. Budzi to zdumienie, bo nikt nie dostrzegł wcześniej żadnej aktywności wokół krateru. Tymczasem budowla jest ogromna. Więcej danych nie udało się zebrać, bo sonda ulega zniszczeniu. Zapada jednak decyzja o pobraniu próbki gruntu. Jego analiza pozwala stwierdzić, że sprawcami całego zamieszania są nanoroboty. Wszystko wskazuje na to, że są pozaziemskiego pochodzenia. Jakie są ich intencje? Już udowodniły, że potrafią błyskawicznie niszczyć i zabijać. Co jest jednak ich rzeczywistym celem?
Na Księżyc przybywa Eryka Trace, która zajmowała się nanotechnologią na Ziemi. Dotychczas pracowała w odizolowanym laboratorium na Antarktydzie. Teraz ma odkryć, czym jest nowe zagrożenie i jak można je zneutralizować. Szybko się okazuje, że stosowane zabezpieczenia są za słabe. Nanoroboty przenikają przez nie i dostają się do organizmów ziemskich badaczy. W Zjednoczonej Agencji Kosmicznej zapada decyzja o odizolowaniu stacji na Księżycu. Kwarantanna jest jednak spóźniona. Dotychczasowy mentor Eryki Trace odkrywa, że nanoroboty już trafiły na Ziemię.

deprywacja | 2014-07-13

Dean Beason nie doczekał się przełożenia na język polski wielu swoich książek, raptem kilka pisanych w duecie z K.J. Andersonem. Kevin J. Anderson to z kolei rzemieślnik mający za sobą wiele pozycji z uniwersum Star Wars czy Diuny. Współpraca tych panów zaowocowała lekką, nieszczególnie wymagającą, ale sprawnie napisaną powieścią s-f.

Do Budowniczych Nieskończoności wróciłem całe lata po pierwszej lekturze tej książki. To zawsze lekkie ryzyko - w końcu gust mógł się zmienić. Na pewno też jestem bardziej wybredny i pewnie znajdę luki w rozumowaniu autorów, których to luk wcześniej nie wyłapałem.

A jednak powieść wciąż czyta się bezproblemowo - akcja mknie do przodu, bohaterowie są całkiem sympatyczni, a sama tematyka ma potencjał. Niestety jest też sporo dziur fabularnych i pomysłów rodem z Hollywood - tyleż widowiskowych co głupich (szczególnie w drugiej połowie książki, kiedy to wszyscy bohaterowie zaczynają popełniać monumentalne głupstwa jak np dr. Parvu i jego eksperymenty,...

Zajcew | 2016-03-31
Przeczytana: 31 marca 2016

Tak naprawdę to w książce nic się nie dzieje, wystarczy przeczytać 10 stron i to cała akcja. Książkę można opowiedzieć w jednym zdaniu. Na Księżycu buduje się miasto obcych (bohaterowie zadają miliony pytań po co obcy to robią)i tyle, autor nie kończy książki urywa ot tak sobie.

Kern | 2015-04-08
Na półkach: SciFi, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Historia zgrabnie się rozwija przez całą książkę zapominając się jednak skończyć.

Arkadiusz Włodarczyk | 2016-08-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane