Wyzwanie czytelnicze LC

Rodzinna Europa

Wydawnictwo: Polityka
7,11 (35 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
1
9
8
8
4
7
11
6
5
5
5
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
978-83-61174-77-6
liczba stron
309
język
polski
dodał
kobiecina

"Rodzinna Europa" to zarys autobiografii Miłosza. Poeta, dając czytelnikom klucz do własnej młodości, opowiada zarazem o mieszkańcu naszej części Europy. Przedstawia wspólne doświadczenie historyczne, przeżycia, reakcje i emocje wobec zdarzeń Historii. Portretując siebie, chciał Miłosz przyjrzeć się nam wszystkim. Książka, napisana na emigracji, wydana po raz pierwszy w 1959 roku, miała być...

"Rodzinna Europa" to zarys autobiografii Miłosza. Poeta, dając czytelnikom klucz do własnej młodości, opowiada zarazem o mieszkańcu naszej części Europy. Przedstawia wspólne doświadczenie historyczne, przeżycia, reakcje i emocje wobec zdarzeń Historii. Portretując siebie, chciał Miłosz przyjrzeć się nam wszystkim. Książka, napisana na emigracji, wydana po raz pierwszy w 1959 roku, miała być kluczem do wspólnej biografii Europejczyków urodzonych pomiędzy Rosją a Zachodem. Zbiór esejów napisany został z pasją intelektualną, ale i pietyzmem dla zapamiętanych szczegółów. Z jednej strony - wielkie uogólnienia, z drugiej - wynurzające się z mroków zapomnienia sceny. Miłosz widział w dzieciństwie rewolucję w Rosji, po wojnie przebywał w Stanach Zjednoczonych, a w 1951 roku poprosił o azyl polityczny we Francji. Uciekł przed PRL-em, a więc ominął pewną część "typowego doświadczenia". Tą mniej heroiczną. "Rodzinna Europa" to bardzo optymistyczna opowieść, trochę bajka: jak wyglądałoby nasze dzieciństwo, gdyby nie długie lata codziennych niedogodności i poczucia braku szans. To barwna tkanina: groza historii przeplata się z prawdą indywidualnego doświadczenia.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (597)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6732

Starzeję się, bo coraz częściej wracam do lektur z czasów dzieciństwa i młodości.
Nie widzę w tym jednak niczego tragicznego. Wręcz przeciwnie - po latach, bywa że wielu, oj, wielu, w zupełnie inny, bardziej dojrzały sposób odbieram książki, które niegdyś czytałam, będąc płochym dziewczęciem:)

A poważnie mówiąc, wzruszam się, sięgając po teksty, które kilka dekad temu czytałam pierwszy raz w drugim obiegu. Tak też było z książką Miłosza.

"Rodzinna Europa" jest tylko po trosze autobiografią, jeśli już, to na pewno przede wszystkim artystyczną, a nie familijną, mimo iż autor nieraz odnosi się do przeszłości swojej i swoich bliskich.
Miłosz pisze głównie o swoich literackich doświadczeniach, przełomowych momentach w życiu, spotkaniach z wybitnymi ludźmi, autorytetami, ale i kolegami po piórze, na których się zawiódł.
Szczególnie zainteresowały mnie fragmenty poświęcone ulubionym lekturom naszego noblisty.

Miłosz ciekawie i intrygująco pisze o kulturze europejskiej i jej...

książek: 2134
Wojciech Gołębiewski | 2015-10-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 15 października 2015

Chciałem napisać recenzję "Żywotów i poglądów słynnych filozofów" Diogenesa Laertiosa, gdy spostrzegłem, że główną tłumaczką ich była Irena Krońska (1915-74), żona Tadeusza Juliusza Krońskiego (1907 – 1958), który jest bohaterem najszerzej komentowanego, ostatniego eseju "Rodzinnej Europy", pt "Tygrys". Sprawdziwszy, że na LC moja opinia ogranicza się do następujących zdawkowych słów:
"B. ciekawe, tylko to 'zadufanie' w siebie. Zacytujmy tu M.P. Markowskiego: 'Miłosz, kiedy patrzy na chmury /niech będzie powiedziane obłoki/, myśli wyłącznie o SOBIE, nie może myśleć o niczym innym'."
- postanowiłem to natychmiast naprawić.
Zacznijmy od sytuacji Miłosza w 1957 roku, gdy, jedyny wspierający go, Giedroyc książkę opublikował. Miłosz zadeklarował swoją sympatię do bolszewickiego reżimu i w nagrodę pełnił funkcję attache kulturalnego w Stanach Zjednoczonych i Francji do 1951 roku, kiedy to postanowił...

książek: 3380
Snoopy | 2013-08-23
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Jeżeli masz wątpliwości co do talentu i geniuszu Czesława Miłosza (jest ktoś taki?), powinieneś przeczytać tę fenomenalną książkę. Przenikliwość myśli i sądów, wyrażona precyzyjnym i zachwycającym formą językiem to główne zalety wywodu autora.

"Wystarczyłoby wziąć nitkę losu jednego człowieka, żeby idąc za nią, zanurzyć się w gąszcz wzajemnych zależności pomiędzy jednostką i historią, jakiemu podołać by mogła tylko epopeja" (s. 232) - pisze Miłosz i sam podąża tą drogą, snując nić opowieści o własnym życiu i osobistych doświadczeniach. "[Zagłębia się] w samego siebie, próbując uchwycić w plątaninie wielu wątków najbardziej istotny wątek własnego losu" (s. 304). Czytelnik staje się świadkiem i uczestnikiem tych zmagań, co jest absolutnie fascynującym doświadczeniem.

książek: 382
Zbigniew_Malinowski | 2018-08-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

[Audiobook, czyta Ksawery Jasieński]

Dziś próbujemy wszystko uprościć. Więcej nawet: jeśli coś nie jest proste to odrzucamy to jako fałsz.
A przecież bycie polskim poetą i pisarzem nie znaczy, że nie można czuć się Litwinem. Wielu tak czuło.
To, że nie znosi się tego co było w Polsce przed wojną, szczególnie endecji, oraz że nie kocha się Zachodu nie znaczy, że jest się komunistą.

Czy człowiek, który chce być sobą w świecie, który zmusza nas, żeby być po tej lub po innej stronie, skazany jest na kompromisy i klęskę?

Prawie autobiografia jest prawie książką historyczno-filozoficzną.

Bardzo dobre, i wymagające myślenia.
Nie lubisz, żeby zmuszać Cię do myślenia to omijaj.

książek: 353
Andrzej | 2018-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2018

„Rodzinna Europa“ to przeciekawy esej Miłosza, który w całości – tak za sprawą natchnionych jak i gorszych fragmentów pomaga zrozumieć Polskę a.d. 2018. Miłosz jest cudowny gdy pochyla się nad przyrodą, konkretnym miejscem. Wówczas jego wrażliwość błyskawicznie zestraja się z nastrojem chwili z rytmem historii. Gdy zaczyna pisać o motywach moralno – religijnych wyborów swoich i kolegów po piórze, zaczynają się wygibasy i ciśnie się na usta pytanie „ale o co mu właściwie chodzi?”. I na tym aspekcie chciałem się skupić.

W swoim sentymencie do idei tygla narodowościowego, i bezbrzeżnym filosemityzmie, pogardzie do najonalizmu, niechęci do Polski i katolicyzmu jest do bólu współczesny. Noblista uzmysławia nam, że casus obecnych oświeconych elit – począwszy od kucharki Gessler i modelki Rubik a skończywszy na poecie Zagajewskim to nie wynalazek III RP lecz zjawisko z długą imponującą kosmopolityczną tradycją. Jakby powiedziała młodzież „Miłosz był Europejczykiem zanim stało się to...

książek: 1716
Roman Dłużniewski | 2016-11-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 listopada 2016

Przeczytałem, choć nie przyszło mi to łatwo. Miłosz pisał w taki sposób, że dość trudno za nim nadążyć. Trzeba być niezłym znawcą filozofii, literatury, kultury żeby swobodnie podążać za jego rozważaniami.

książek: 812
tahiszcz | 2013-01-19
Na półkach: Przeczytane

Rozumiem nostalgię Miłosza, ale zbyt wiele w tej książce błędów historycznych. Można się z niej dowiedzieć, że Besarabia była ruska, że Wielkie Księstwo Litewskie ją zhołdowało- a nieprawda, bo zrobiła to Korona, że plemiona, o których pisze miały być nazywane Litwinami (nie zwraca tu uwagi np. na Żmudzinów) i tak dalej i dalej. Książka może być dobra jako coś w rodzaju testamentu Miłosza, ale fakty historyczne, na które się powołuje nie miały miejsca, bądź są przeinaczone. Poza tym mam wrażenie, że buduje swoją tożsamość tak jak mu w danym momencie wygodnie. Krytykuje również szlachtę za odwrócenie się od Oskara Miłosza, który sprzedał ziemię Rosjanom i biadoli jacy ci ziemianie źli. Mam wrażenie, że Miłosz po prostu często zgrywa rolę ofiary, czasami nieco gwiazdorzy. Ja rozumiem jego tęsknotę, uczucia kosmopolityczne, ale narzekanie, które nierzadko się pojawia w tej książce wydaje mi się być nieuzasadnione. No cóż, Miłosz to poeta! :) Mimo wszystko polecam, dobrze się czyta....

książek: 169
Katarzyna_Es | 2018-04-17
Na półkach: Przeczytane

Długo podchodziłam do tego tytułu z nieokreślonym i nabożnym wręcz lękiem. Aż nadszedł czas lektury i okazało się, że spodziewanego objawienia nie było (tj. to wszystko już było).

książek: 373
kompleksdziury | 2018-09-17
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 17 września 2018

Z wieloma rzeczami, o których wspomina Miłosz, się nie zgadzam, ale jeśli chodzi o formę, to wszystko na plus. Ładny język, przemyślana konstrukcja, ciekawy styl. Widać, że autor posiadał rozległą wiedzę w wielu dziedzinach - historii, sztuki, filozofii... a nawet pojawiają się wspomnienia o młodzieńczej fascynacji biologią. Myślę, że sama idea książki o Europie wschodniej adresowanej do mieszkańców Europy zachodniej jest rewelacyjna. Ogółem doceniam, jednak "to nie moja bajka".

książek: 409
Zuzanna | 2015-09-19
Przeczytana: 18 września 2015

Nadęty szlachciura z tego Miłosza. Wypada jednak docenić język.

zobacz kolejne z 587 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd