Groza

1994-01-01
1994-01-01
1973-01-01
Jan Kabat
thriller pościg psychopata morderca podróż

Groza to powieść z 1973 roku napisana przez Deana Koontza, pierwotnie opublikowana pod jego pseudonimem K.R. Dwyer. Ta ekscytująca opowieść zabawie w kotka i myszkę na bezdrożach USA zapewnia masę emocji

Książka opowiada historię Alexa Doyle'a, człowieka, który nieświadomie zostaje uwikłany w śmiertelną grę z chorym psychicznie przeciwnikiem. Kiedy podróżuje przez kraj ze swoim pasierbem, aby rozpocząć nowe życie w San Francisco, spotyka go przerażający łańcuch wydarzeń. Tajemniczy nieznajomy nieustannie ściga ich, mając wyłącznie na celu ich zabicie. A uciec mu wcale nie jest łatwo.

Doyle zmuszony jest stawić czoła swoim najgorszym obawom, desperacko próbując wyprzedzić o krok swojego prześladowcę. Gdy stawka wciąż rośnie, Alex musi wykorzystać swoją wewnętrzną siłę, aby chronić swoją rodzinę i odkryć prawdę o swoim oprawcy.

Alex Doyle jest bohaterem, z którym można się identyfikować, a jego miłość do rodziny sprawia, że przezwycięża swoje lęki i próbuje przechytrzyć swojego wroga. Tajemniczy antagonista jest przerażającą postacią, a jego zimna i wyrachowana postawa czyni go groźnym wrogiem.
Styl pisania Koontza jest szybki i wciągający. Autor po mistrzowsku buduje napięcie i suspens, trzymając czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.
Książka porusza tematy związane ze strachem, przetrwaniem i siłą więzi rodzinnych. Powieść zagłębia się w koncepcję stawiania czoła własnym lękom i tego, jak daleko posuną się ludzie, aby chronić tych, których kochają. Historia dotyka również mroczniejszych aspektów ludzkiej natury, widzianych przez działania złoczyńcy. Jak także sytuacji społecznej po wojnie w Wietnamie.
Książka ta, to ekscytująca i intensywna powieść, która trzyma czytelnika w napięciu od początku do końca. Urzekający styl pisania Deana Koontza, dobrze wykreowani bohaterowie i porywająca fabuła sprawiają, że ta książka jest obowiązkową lekturą dla fanów gatunku thrillerów.

Średnie. To nie jest pierwsza moja książka tego autora, ale jedna z gorszych. Nie rozumiem wprowadzenia wątku policyjnego śledztwa i te wstawki, skoro wątek nie został ani zakończony ani wyjaśniony. Szkoda też, że nie zostało wyjaśnione szaleństwo Lelanda. Był szalony, bo był. Coś się stało 2 lata wcześniej, ale nie wiadomo co. Nie wciągnęła mnie aż tak bardzo ta książka. Żałuję, bo motyw bardzo ciekawy i mogło to być bardziej złożone i dłuższe trochę.

Po dłuższej przerwie powracam do Koontza. Groza to zbliżona klimatem do filmu Autostopowicz chyba pierwsza powieść Koontza . Prosta fabuła i akcja sprawiają , że czyta się dobrze . Nie ma zbędnych ozdobnikow. Czysta akcja i tyle . Jedyny niezrozumiały wątek to policyjne śledztwo, które jest w tej pozycji wtretem.

Początkowo książka okazała się być obiecująca. Napięcie rosło z każdą stroną, sylwetki bohaterów nabierały wyrazu. Zabrakło tylko lepszego zakończenia, takiego z przytupem, które rzeczywiście nawiązałoby do tytułowej Grozy. Poza tym nie rozumiem wprowadzenia wątku z dochodzeniem policyjnym, który ginie śmiercią naturalną gdzieś w połowie książki, tak jakby nagle autor zdecydował, że jest on zbędny i liczył na to, że czytelnik w ogóle tego wątku nie zauważył. Ogólnie tytuł dobrze się czyta, ale zdecydowanie bez większych emocji.

Nic szczególnego. Ot jadą, jadą, uciekają to znów mierzą się z psychopatą, raz tam zgłoszą na policję prześladowce (a policjant posądzi, że koleś się naćpał),znów uciekają, aż w końcu psychopata zginie czy coś. Słaby drogowy thriller. Tyle pamiętam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Całkiem fajny thriller. Akcja szybko się toczy, naprawdę idzie się wciągnąć, tylko... To zakończenie. Taki trochę tkliwy happy end.

Motyw psychopaty bardzo do mnie przemówawia, dlatego miałam nadzieję na jakieś wyjaśnienie sposobu postępowania Georga. Tym czasem autor pozostawił to jak gdyby bez odpowiedzi. Był swirnięty i tyle. Trochę za mało jak dla mnie. Mało rozbudowana fabuła, taka bardziej krótka opowieść.

Niemniej jednak, historia ciekawa i oryginalna. Chociaż osobiście wolałabym ją przeczytać w nieco rozbudowanej wersji

Alex i Courtney wzięli ślub i pragną przeprowadzić się do San Francisco, by tam rozpocząć nowe życie w przepieknym domu na przedmieściu. Niestety, Alexa trzymają jeszcze w Filadelfii interesy, obiecuje więc żonie, że przyjedzie do Kaliforni razem z jej bratem, Colinem tak szybko, jak to będzie mozliwe. Musi pokonac trzy tysiące mil. Nie wie jednak, że droga ta zamieni się w piekło. Ktoś podąża bowiem jego tropem. Ktoś, kto wie o nim wszystko, zna nawet jego przeznaczenie - opętany nienawiścią, psychopatyczny morderca. Zaczyna się przerażający wyścig...

Średnia powieść jak na Koontza, levz warta polecenia.

Średnia powieść jak na Koontza, levz warta polecenia.

Szybko przeczytana niewielkich rozmiarów przeciętna, dająca się czytać opowieść o zmaganiach z psychopatą.

Nie porywa jakoś bardzo, nie ma tego napięcia, które każe nam z niecierpliwością przewracać kartki, ale nie jest też zła - dobra lektura na leniwą niedzielę.

• Dean Koontz
  • Horror