Mea Culpa

Cykl: Bez pożegnania (tom 4)
Wydawnictwo: Axis Mundi
978-83-61432-07-4
matka, córka, saga rodzinna
Ag2S

Część IV sagi napisanej ujmującym, ciepłym językiem opowiadającej historię matki i córki wobec burzliwych dziejów Polski XX w. Uwikłane w historię tworzą wbrew okrucieństwom losu ciepłą i kochającą rodzinę. Pomimo tragicznych zdarzeń, które są ich udziałem patrzą na świat z radością życia, ciepłą życzliwością i humorem. Od pierwszych stron książki wciągają nas w swój świat.

Anna | 2015-09-17
Przeczytana: 17 września 2015

Ta część to przede wszystkim historia Kasi, która jako szesnastoletnia dziewczyna rozpoczyna studia w Warszawie na wydziale filologii rosyjskiej PWSP. Książka wspaniale oddaje klimat tamtego okresu, atmosferę tamtych przesiąkniętych duchem komunizmu dni, propagandy, ale też pokazuje nam codzienne życie Warszawy, radości i smutki jej mieszkańców. Wraz z Kasią przeżywamy jej studenckie zmagania, przyjaźnie, a także pierwszą prawdziwą miłość, zwieńczoną małżeństwem.
Mimo studenckich obowiązków, dodatkowych zadań, a także rozrywek i kulturalnych zainteresowań, charakter dziewczyny nie pozwala jej nigdy zapominać o rodzicach oraz rodzeństwie; tęskni za nimi i niekiedy ma poczucie winy, że nie może wspierać w codziennych problemach swej ukochanej mamy. Ma też wyrzuty sumienia, że jej artystyczne pasje i zaangażowanie w wielorakie przedsięwzięcia nie pozwalają jej spędzać z kochanym i kochającym mężem dostatecznie wiele czasu. Jako członkini zespołu Mazowsze Kasia ma szansę zwiedzić kawał...

monika | 2015-04-25
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

"Mea culpa" (moja wina) to już IV część losów Kasi Markowskiej i jej matki Zosi Rembisz. Autorka tym razem na pierwszym planie umieszcza Kasię rozpoczynającą studia pedagogiczne w Warszawie. Pojawia się również eteryczna artystka Maja, która ma znaczny wpływ na dalsze losy Kasi.

Czytam-Sobie | 2016-03-19
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 19 marca 2016

Poprzednie części „Sagi” przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Czwarta część już mi się niezbyt podoba, a to dlatego, że autorka przesadziła, i to dość znacznie. Takie wyidealizowanie głównej bohaterki – wziąwszy pod uwagę, że jest to właściwie beletryzowana autobiografia – jest irytujące, nie na miejscu i wręcz nieprzyzwoite.

Kasia jest wspaniała we wszystkim, czego się dotknie. Naukę rozpoczęła 2 lata wcześniej i od najmłodszych lat uczy się doskonale, nawet gdy jest ciężko chora. Maturę zdaje jako 15–16- letnie dziecko. Jest najmłodszą studentką, ale wszelkie egzaminy zdaje najlepiej (oczywiście przed terminem) i natychmiast staje się ulubienicą wykładowców. Na maszynie pisze z profesjonalną biegłością. W sporcie same sukcesy, i to bez przygotowania, a pływa szybciej niż jej koledzy. Pięknie gra na pianinie, w dodatku nie jakieś tam brzdąkania, ale Chopina! Jest również doskonałą aktorką (znów bez przygotowania) i gra w teatrze. Śpiewać też umie tak pięknie, że komisja...

Marta | 2013-02-17
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Kolejny, czwarty już tom sagi Barbary Rybałtowskiej rozpoczyna się w momencie składania przez Kasię dokumentów na studia. Większość wydarzeń skupiona została właśnie wokół postaci Kasi. Śledzimy jej życie w akademiku, nowe przyjaźnie, problemy z Januszem i rozwijającą się znajomość z Piotrem. Ponadto poznajemy dalsze losy małżeństwa Zosi i Teofila oraz wesołej gromadki ich dzieci i psa. Do powieści została wprowadzona nowa bohaterka – ekscentryczna artystka Maja Tarnawska, dla której Markiewiczówna przepisuje rękopisy. Między obiema kobietami od razu rodzi się przyjaźń, mimo dzielącej ich różnicy wieku. Perypetie bohaterów przeplatają się wzajemnie. Jak zwykle powieść zachwyciła mnie mnogością i różnorodnością wydarzeń. Chwile radości mieszają się z chwilami smutku. Czasem jest straszno, a kiedy indziej śmieszno. Wyjazdy Kasi z zespołem Mazowsze może i są ciekawe, ale nie budzą większych emocji. Jak dla mnie autorka przeznaczyła na ten wątek za dużo miejsca. Muszę jednak przyznać,...

eduko7 | 2014-05-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012

Czwarta część sagi opisującej losy rodziny Zofii i Teofila, a przede wszystkim życie studenckie Kasi. Całość osadzona w czasach PRL. Podobnie jak poprzednie tomy pokazuje siłę więzi rodzinnych. Urzeka trafnością spostrzeżeń i wrażliwością Autorki.

Anja | 2014-09-22
Przeczytana: 21 września 2014

IV tom Sagi zapowiadał się na jedną z najciekawszych części, niestety pod koniec rozczarował.
Rybałtowska wprowadziła narratora wszechwiedzącego, który pozwala czytelnikowi dokładniej poznać rozwój akcji, rozbudowała fabułę, pojawiły się nowe postacie. Śledzimy już nie tylko losy z perspektywy Zosi, ale i Kasi, która wyjeżdża na studia do Warszawy oraz nowej, interesującej postaci - pani Mai. Bardzo podobało mi się jak autorka, nieco ironicznie sportretowała rzeczywistość PRLu - szara codzienność z absurdami systemu, czasem wręcz śmiesznymi. Nie zabrakło również smutniejszych i poważnych zdarzeń - prześladowań za poglądy, ciągłych podejrzeń.
Książka gdzieś tak do połowy jest na prawdę interesująca, jednakże potem akcja zwalnia, a osobiste perypetie Kasi są nudne i przesłodzone. Czasami też ma się wrażenie, że bohaterki są zbyt kryształowe - takie książkowe postacie. Miejscami są niepotrzebne dłużyzny nic nie wnoszące do akcji. Nie podobało mi się zakończenie tej części, uważam że...

Ania | 2015-06-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 20 czerwca 2015

IV część sagi B.Rybałtowskiej należy jak dla mnie do najciekawszej spośród dotychczas przeczytanych.Przeczytałam ją w mgnieniu oka.
Zosi udaj udaje się scalić małżeństwo.Kasia jest w tej części postacią nr 1. Jawi się jak zwykle jako niezwykle barwna postać.Jest młodziutka ale bardzo utalentowana i przebojowa.Dostaje się na studia ( filologia rosyjska), nie marnuje swego talentu- udziela się w teatrze, dorabia pisaniem na maszynie, gra na fortepianie, pięknie śpiewa i porywa serce niejednego młodzieńca.Zakochuje się w niej starszy , utalentowany wykładowca o identycznym imieniu jak zmarły biologiczny ojciec Kasi..Kasia z czasem oddaje Piotrowi swe serce.Oboje kochają się bardzo, Kasia w młodym wieku wychodzi za mąż ale bynajmniej nie traci wigoru i po obronie magisterium poświęca się karierze...zupełnie przez przypadek bierze udział w rekrutacji do znanego i cenionego na całym świecie zespołu " Mazowsze".Jej osoba i liczne talenty porywają komisję i Kasia dostaje angaż.Kochana,...

Katherina87 | 2012-11-07

Autorka książki- Barbara Rybałtowska jako mała dziewczynka podczas II Wojny Światowej została wraz z matką wywieziona na Syberię, skąd przez Pakistan, Iran, Ugandę wróciła do Polskie. Przeżycia te posłużyły za kanwę sagi.
Książka napisana ujmującym, ciepłym językiem saga rodzinna, opowiadająca historię matki i córki wobec burzliwych dziejów Polski XX wieku. Wbrew pułapkom losu tworzą kochającą rodzinę, patrzą na świat z radością życia. Od pierwszych stron książki wciągają nas w swój świat.
"Mea culpa" to czwarta część sagi. Opowiedziana oczami matki-Zofii, córki-Kasi oraz znajomej córki pani Mai Tarnowskiej. Polska przełomu lat 50. i 60., pierwsze lata PRL-u wraz z jego absurdami, ingerencja świata polityki w życie zwykłych ludzi, start Kasi w dorosłe życie, podróże głównej bohaterki z zespołem "Mazowsze".

Renee | 2011-10-30
Przeczytana: 30 października 2011

IV część sagi opisuje studenckie lata Kasi w Warszawie na przełomie lat 50 i 60 XX wieku. Kasia zaprzyjaźnia się z przedwojenną artystką Mają Tarnawską, dla której pracuje przepisując jej rękopisy. Poznaje też swojego przyszłego męża, a także jak to w życiu Kasi dziełem przypadku staje się członkinią zespołu "Mazowsze".
Ciepła, niepozbawiona humoru książka o życiu w głębokim PRL-u.

Joanna | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Perypetie Kasi - życie studenckie, małżeństwo, praca w "Mazowszu" i wojaże zagraniczne. W tle oczywiście komunistyczne realia. Polecam.