Almurik i inne opowiadania

Cykl: Nie Publikowane Opowieści (tom 8)
Wydawnictwo: PIK
Almuric
almurik, opowiadania, howard
dona

Polecamy państwu jedną z niewielu powieści w dorobku pisarskim Roberta E. Howarda. Autora uznawanego za twórcę gatunku Heroic Fantasy. Któż nie zna Conana, Salomona Kane czy Kulla, a są to przecież jego „dzieci”. Nieograniczona wyobraźnia Roberta E. Howarda do dziś inspiruje wielu pisarzy. Dowodem jest kontynuacja jego pomysłów. Powieść „Almuric” wydaje się niezwiązana z głównym nurtem twórczości, czyli sagą o Conanie. Jednak już po lekturze pierwszych kilkunastu stron wiemy, że świat ten jest zbyt podobny do starożytnej Ziemi. Ludzie-nietoperze, Yagowie – czyż nie spotykamy ich w opowiadaniach o Conanie? Według legend ze świata Ery Hyboryjskiej, to one kiedyś władały Ziemią, na długo przed zatonięciem Atlantydy. To ostatnie, najsilniejsze z tych długowiecznych istot stawały na drodze Conana. W powieście „Almuric” poznajemy początek kresu ich panowania. Z małych miast-twierdz Khor i Koth powstaną później wielkie i potężne królestwa, które w czasach Conana chylą się ku upadkowi, zadowalając się już tylko wspomnieniami o zamierzchłej świetności.

Fasoletti | 2014-01-17
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Howard jak zawsze niezawodny.
Tytułowy "Almurik" to najdłuższy tekst zbioru i zarazem najlepszy. W opowiadaniu tym śledzimy losy Esau Cairna, który z pomocą pewnego naukowca przenosi się na inną planetę o nazwie Almurik. Będzie tam musiał stawić czoło licznym niebezpieczeństwo, ponieważ mieszkańcy tego świata to brutalni, nie znający litości wojownicy, a brutalne wojny ras i klanów są na porządku dziennym. Nie zabraknie yu niczego, co tak przyciąga do prozy Howarda. Są starożytne miasta zamieszkałe przez tajemnicze rasy, jest mnóstwo krwawych bitew, a intrygująca fabuła nie pozwala oderwać się od książki.
"Król zapomnianego ludu" opowiada o wyprawie Jima Brilla do Azji, w poszukiwaniu żony swego dawnego rywala. Opowiadanie jest krótkie, ale treściwie.
"Grzmienie trąb" to pierwszy romans, jaki czytałem w wykonaniu Howarda. Tutaj jest nieco słabiej, wolę autora opisującego kwieciście sceny rzezi niż to, co dręczy kobiece dusze, niemniej motyw paranormalny jest ciekawy, a i tło...

Marek Nowowiejski | 2016-10-21
ebonybirdofPoe | 2016-05-03