Katarzyna Aragońska t.1 i 2

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Katharine of Aragon
historyczna
Sunniva

Fascynujące osobowości i wydarzenia związane z życiem Katarzyny Aragońskiej w Anglii stały się tematem niniejszej powieści. Powieść historyczna jest przede wszystkim wydarzeniem literackim. Historia stanowi motyw, narzuca bieg wydarzeń, klimat epoki. Jednak w tym przypadku oba aspekty są jednakowo ważne. Trudno bowiem powiedzieć, czy dzięki literaturze życie małżeńskie Henryka VIII, a w szczególności jego pierwsze małżeństwo, stało się tak bardzo popularne, czy ówczesna rzeczywistość była tak bogata, że można ją wyrazić tylko w formie literackiej.

Jean Plaidy dołożyła wszelkich starań, by książka jej nie odbiegała od autentycznych wydarzeń historycznych, oczywiście na ile pozwala konwencja literacka. Z pewnością bardzo interesujący jest wątek emocjonalny w małżeństwie Katarzyny i Henryka. Ale przecież królewska para stanowiła o losach kraju i polityce zagranicznej ówczesnej Anglii. Burzliwe losy polityczne tego związku i plejada satelitów dworu angielskiego wydają się nie mniej interesujące. Siłą książki jest pokazanie, jak namiętności możnych tego świata wpływały na koleje historii społeczeństw.
(tekst zaczerpnięty z okładki książki)

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1981

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Nie pierwszy już raz trafiam dzięki LC na świetną lekturę. Wprawdzie w Polsce wydano niewiele powieści historycznych Jean Plaidy (mam wrażenie, że tylko jedną, za to w trzech tomach, i to dość dawno temu), odkryłam, że była to bardzo pracowita, żeby nie powiedzieć płodna pisarka – zostawiła po sobie około 200 powieści, w tym pisanych również pod różnymi pseudonimami. Ale to, co mnie najbardziej cieszy, to fakt, że tak wiele z nich poświęconych jest moim ulubionym epokom w historii Anglii – czasom Plantagenetów i Tudorów. Szkoda, że nie znajdziemy ich przetłumaczonych na język polski, ale cieszmy się tym, że są i że jest to doskonała gratka dla entuzjastów historii i języka angielskiego.

Postać Katarzyny i jej wywołujących współczucie losów, jest znana chyba wszystkim, popularyzowana przez seriale, liczne powieści i publikacje historyczne poświęcone Henrykowi VIII i jego słynnym małżeństwom i jeszcze bardziej słynnym sposobom pozbywania się żon, konfliktowi z Papieżem, który nie...

Czaneta | 2015-02-17

Okazuje się że najlepsze powieści pisze samo życie. Fascynująca historia życia i śmierci, o biedzie, poniżeniu,godności, okrucieństwie, chwale i władzy. Wspaniały przekrój przeróżnych i barwnych osobowości, a smaku wszystkiemu dodaje fakt, że historia nie jest wyssana z palca. Mnie brakło w tej historii tylko jednego - mianowicie dalszych części w języku polskim ( znalazłam książkę autorki o Marii Tudor, ale bez przekładu :-(

dorotekkk | 2014-03-31

Przepiękna książka z historią w tle. Nigdy nie sądziłam, że ten gatunek może być tak wciągający. Przeczytałam książki jednym tchem. Polecam wszystkim!

Morgana1976 | 2013-02-17

luty 2013