Jesień młodości

Okładka książki Jesień młodości
Miriam Akavia Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
126 str. 2 godz. 6 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Neurim byszalechet
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
126
Czas czytania
2 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
83-08-02046-1
Tłumacz:
Mosze Plessner
Tagi:
Literatura faktu literatura izraelska żydzi okupacja holokaust
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Koniec Wieku, nr 1 (I/1990) Miriam Akavia, Adam Augustyn, Samuel Beckett, Izabella Bodnar, Edward Bond, Andrzej Kozioł, Jan Paweł Krasnodębski, Jacek Kryg, Dariusz Tomasz Lebioda, Waldemar Mikulec, Vesna Parun, Karl Popper, Redakcja pisma Koniec Wieku, Susan Sontag, Henry S. Taylor, Roman Wysogląd
Ocena 5,0
Koniec Wieku, ... Miriam Akavia, Adam...
Okładka książki Trudne pytania w dialogu polsko-żydowskim Miriam Akavia, Michał Bilewicz, Andrzej Folwarczny, Maciej Kozłowski, praca zbiorowa
Ocena 6,7
Trudne pytania... Miriam Akavia, Mich...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
85 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
378
198

Na półkach: , ,

Muszę przyznać, że w ostatnim czasie natrafiam na książki, które pomimo swojej małej objętości, potrafiły mnie do głębi poruszyć i skłaniały do przemyśleń i zadawania sobie samej wielu pytań. Kolejną z takich pozycji jest „Jesień młodości” opowiadająca o losach młodego Żyda Jurka (oraz w znacznym stopniu jego bliskich), który został wysłany przez ojca do Lwowa, w nadziei uniknięcia holokaustu. Pomimo wyrobienia „lewych” papierów, chłopak doznał jednak wielu cierpień, których jak się wydaje, nie mógł uniknąć.
Jako Izio chłopiec mieszkał sobie spokojnie w Krakowie i prowadził normalne życie nastolatka, takie jak pewnie większość z nas. Zmiana losu całej rodziny nastąpiła w chwili wkroczenia nazistów do Polski w okresie II wojny światowej. W przeciągu niemal „kilku sekund” wszystko diametralnie się zmieniło. Już nie było przyjaciół, którzy przybędą z pomocą na każde wezwanie kolegi w potrzebie. Teraz każdy musiał poradzić sobie sam, a zwłaszcza wyznawcy wyznania Mojżeszowego, traktowani od tej pory jako zapowiedź przyszłych kłopotów. A na początku nic nie przepowiadało, że rozegra się istne piekło. Stopniowo nad Żydami zaczęła się zaciskać” pętla śmierci”. Właśnie wtedy Jurek pojechał do Lwowa. Najpierw był tam sam ale później dołączyła do niego siostra.
W książce widać przemianę jaka zachodzi w pojmowaniu świata przez głównych bohaterów i ogólnie ludzi wokół. Ania wychodzi z pociągu, nie obawia się poprosić obcego człowieka o pomoc w transporcie bagażu, o co po późniejszych przeżyciach nigdy by się pewnie nie odważyła. Najpierw rodzeństwo mieszkało w mieszkaniu w wielkim ścisku. Jurek nawet nie spodziewał się, że nie ochroni siostry przed napaścią przechowującego go oficera. Później było jeszcze gorzej, gdy Jurek został zamknięty więzieniu, a później zmuszony do pracy w obozie koncentracyjnym.
Mnie osobiście najbardziej wstrząsały opisy jak biedni niewinni ludzie byli traktowani tylko dlatego, że mieli inne wyznanie. Scena pożegnania, gdzie wszyscy myśleli, że zaraz wrócą, a tak naprawdę jechali do komór gazowych, czy stwierdzenie jednego z więźniów, że panele podłogowe są traktowane lepiej niż ludzie, ponieważ wszyscy muszą je codziennie czyścić do połysku, gdy oni sami są pozbawieni nawet wody i czystych ubrań, z pewnością świadczyły o nieludzkim okrucieństwie.
Książka naprawdę jest dobrze napisana (choć brak w niej kwiecistych opisów co jeszcze bardziej ukazuje jej charakter) i polecam ją każdemu.

Muszę przyznać, że w ostatnim czasie natrafiam na książki, które pomimo swojej małej objętości, potrafiły mnie do głębi poruszyć i skłaniały do przemyśleń i zadawania sobie samej wielu pytań. Kolejną z takich pozycji jest „Jesień młodości” opowiadająca o losach młodego Żyda Jurka (oraz w znacznym stopniu jego bliskich), który został wysłany przez ojca do Lwowa, w nadziei...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    101
  • Chcę przeczytać
    82
  • Posiadam
    24
  • Judaica
    6
  • Teraz czytam
    3
  • II wojna światowa
    3
  • Holocaust
    3
  • 2015
    2
  • Z historią w tle
    2
  • Z wojną w tle
    2

Cytaty

Więcej
Miriam Akavia Jesień młodości Zobacz więcej
Miriam Akavia Jesień młodości Zobacz więcej
Miriam Akavia Jesień młodości Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także