Zatrzymany zegar

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-02458-0
Horesz

Gorzka historia nie spełnionej miłości, a przy tym subtelny traktat o nieubłaganym upływie czasu

KarolKa | 2014-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2014

To zadziwiające ile książek o wysokiej wartości literackiej kryje nasza rodzima literatura. To jedna z tych książek, na które natykamy się przypadkiem, bierzemy do ręki, czytamy jednym tchem i zastanawiamy się dlaczego nie słyszeliśmy nic o tej książce, dlaczego nikt nam jej nie polecił, wreszcie: dlaczego nikt jej nie zna.

Utwór z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Nie ma jednak nic wspólnego z hasłami i głównymi nurtami tego okresu literackiego. Powiedzielibyśmy: ot, takie tam powieścidło..i to raczej dedykowane dla kobiet. Można i tak, ale wyczuwalna jest różnica między "dzisiejszymi" pustymi powieścidłami, a powieścidłami ówczesnymi. Różnica jest zasadnicza, dziś czyta się książkę i nic nie pozostaje w naszych głowach po lekturze, żadna myśl, sprawa warta przedyskutowania (przemyślenia). W przypadku "Zatrzymanego zegara" jest odwrotnie. Przemyślenia narratorki, jej rozterki i historia długo oddziałują na czytelnika jeszcze po skończonej lekturze.

Krystyna Darowska -...

Barbasia | 2015-01-17