Legenda jako też bohaterskie, wesołe i sławne przygody Dyla Sowizdrzała i Jagnuszka Poczciwca w krajach flamandzkich i gdzie indziej

Tłumaczenie: Julian Rogoziński
Seria: Biblioteka Arcydzieł: Najsławniejsze Powieści Świata
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Légende et les aventures héroiques, joyeuses et glorieuses d'Ulenspiegel et de Lamme Goedzak au pays des Flandres et ailleurs
satyra
Horesz

Dziewiętnastowieczna wersja przygód słynnego łotrzyka, błazna i figlarza Dyla Sowizdrzała wydana przez belgijskiego pisarza Charlesa de Costera. Wstęp napisany przez R. Rollanda w przekładzie Hanny Szumańskiej-Grossowej.

Iza | 2015-02-22

Rewelacyjna pozycja o inkwizycji, Flamandach, rozwoju reformacji. Dyl Sowizdrzał to nie tylko osoba, to filozofia. Życie słoneczne, nawet w śmierdzących stosem czasach religijnych ruchawek. Super.

Isadora | 2010-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kim był Dyl Sowizdrzał? Można o tym przeczytać choćby w Wikipedii ; jednak postać wykreowana przez Costera jest nie tylko błaznem i złośliwym figlarzem,włóczykijem wędrującym po różnych krainach i używającym życia nierobem ; jest bohaterem i symbolem walki o niepodległość Niderlandów uciskanych przez hiszpańskiego najeźdźcę.
Gwoli ścisłości - to symbol bohaterskiego ludu,który na własnej skórze odczuł okrucieństwo hiszpańskiej inkwizycji (ojciec Dyla został spalony na stosie jako heretyk,matka zmarła po nieludzkich torturach); jednym z najbardziej okrutnych jej praktyk było usankcjonowane prawnie donosicielstwo,za które nagrodą była część majątku ofiary - resztę konfiskował król.To symbol ludu,któremu do szczęśliwego życia nie wystarczał jedynie pełny brzuch i trzos - ale także wolność przekonań,zwłaszcza religijnych oraz życie w kraju rządzonym przez własnego władcę.
Po śmierci rodziców,które to wydarzenie było najbardziej traumatycznym i zwrotnym punktem w jego życiu,Dyl...

Frederik | 2016-05-19
Przeczytana: 11 maja 2016

Przeczytałem. Taka , jak na nasze czasy, naiwnie napisana książeczka, ale warto przeczytać, by się coś o reformacji i inkwizycji dowiedzieć.

Marta | 2016-10-26
Konrad | 2016-10-14