Dziecięcym piórem t.2

837221431X
ola

tom z cyklu Utwory wybrane;
zebrała i opracowała Aleksandra Iwanowska;
O Panu Jezusie, Apostołach, cudach, przypowieściach, powołaniu, księżach, Kościele, ukrytym Jezusie i Komunii świętej

MałaPisareczka | 2014-09-04
Przeczytana: 04 września 2014

Twórczość Jana Twardowskiego jest dla mnie twórczością szczególną. Bowiem ten szczególny ksiądz traktuje zarówno o Bogu, jak i o ludziach, przyrodzie, modlitwie, przyjaźni... W jego książkach odnajdujemy chwile ulotne a jednocześnie wieczne; niezwykłą codzienność; oraz miłość - jej właśnie odnajdziemy najwięcej!

Dziecięcym piórem to zbiór trzech tomów zebranych w jedno. Dzięki temu zabiegowi czytelnik otrzymuje ponad pięćset stron niezwykłych opowieści - dłuższych i krótszych - które pomogą przybliżyć się dziecku (i nie tylko) do Boga i ludzi.

Pierwszy tom traktuje o Adwencie, Bożym Narodzeniu, Wielkim Poście, Wielkanocy i Zesłaniu Ducha Świętego, czyli o najważniejszych okresach każdego chrześcijanina.

W drugim tomie znajdziemy opowieści o Panu Jezusie, Apostołach, cudach, przypowieściach, powołaniu, księżach, Kościele, ukrytym Jezusie i Komunii świętej. Będą tu padały pytania nie zawsze proste, ale na pewno bardzo istotne w życiu.

Natomiast trzeci tom to historie o...

Melania | 2013-04-08
Przeczytana: 02 kwietnia 2013

Ks. Jan Twardowski - kto o nim nie słyszał? Chyba nie ma takiej osoby, jeżeli nawet jego twórczość nie jest znana, to samo nazwisko na pewno było zasłyszane. Ks. Jan Twardowski to poeta, "przedstawiciel współczesnej liryki religijnej"[1], wykładowca i wychowawca w warszawskim seminarium, uczył religii w szkole specjalnej, a w kościele sióstr Wizytek w Warszawie gdzie był rektorem - głosił kazania do dzieci.

To właśnie te kazania swego czasu zaowocowały wydaniem małych tomików z wierszami i przypowieściami zadedykowane dzieciom np: "Zeszyt w kratkę", "Nowy zeszyt w kratkę", "Patyk i patyczki", "Kubek z jednym uchem" i inne.
"Ks. Jan Twardowski najbardziej lubił pisać dla dzieci. Prostym, obrazowy językiem mówił o zwyczajnym świecie: o kwiatach, drzewach, świętach, wakacjach. Ze zrozumieniem patrzył na ludzkie słabości, nikogo nie oceniał ani nie potępiał. Ukazywał źródło nadziei, które wciąż warto odkrywać."[2]

"Dziecięcym piórem" to zbór wcześniej wydanych opowieści, opowiadań i...

AnnaSikorska | 2015-03-17

„Dziecięcym piórem” to dość opasły tom powstały przez połączenie trzech mniejszych skierowanych do dzieci. Zawarte z zawartych w nim tekstów wyłania się dziecięca naiwność, delikatność i niewiedza. Jakby to powiedział John Locke: „tabula rasa”. Zapisywanie i tłumaczenie wymaga subtelności, na którą wielu dorosłych nie ma cierpliwości, czy pomysłów, dlatego tom „Dziecięcym piórem” może przyjść z pomocą w trudnych kwestiach tłumaczenia świata, który jest niezwykle skomplikowany. W oczach dzieci, z którymi miał do czynienia ksiądz Jan Twardowski ów świat uległ jeszcze większej komplikację przez wprowadzanie dzieci w tajniki religii. O ile dorosły bezrefleksyjnie podchodzi do rytuałów religijnych to dziecko zada wiele pytań, które mają pomóc mu zrozumieć. Krótkie opowieści dotyczące codzienności dziecka wychowywanego w chrześcijańskiej rodzinie przeplatane są wierszami. Doskonały tom do czytania przez cały rok i śledzenia zmian w przyrodzie oraz życiu rodziny. Nie zabraknie tam...

Monika Miniś | 2013-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Choć nasze sklepy, księgarnie czy biblioteki zalewają tony małych książeczek i opasłych tomisk z literaturą dla dzieci, to naprawdę trudno jest odnaleźć te wartościowe i godne przekazania młodemu czytelnikowi. Pomiędzy wróżkami ciągle zmieniającymi stroje, potworami walczącymi między sobą dziwnie nazwanymi broniami oraz resztą podobnej papki robiącej kosmos z mózgu trafiają się tytuły pomagające wychować młodego czytelnika, rozwinąć jego wyobraźnię, przekazać mu pewne ważne wartości oraz wyjaśniające wiele zjawisk, które dość trudno wytłumaczyć dziecku. Sama pamiętam jeszcze czas gdy zadawałam mamie „niewygodne” pytania, zresztą mi teraz też się obrywa od młodszych członków rodziny. Podstawowe to oczywiście: Skąd się biorą dzieci? Gdzie jest Mikołaj i czy jest prawdziwy? Dlaczego nie mogę robić tego bądź tamtego? A dlaczego Ty możesz? Czy renifery latają? Ile lat ma Świat?

Jest ich multum, a choć niektóre są z pozoru proste, często brakuje języka w buzi, gdy przychodzi do...

Kasiulek | 2013-11-14
Przeczytana: listopad 2013

Ks. Jan Twardowski (1915-2006) ksiądz rzymskokatolicki, prałat honorowy Jego Świątobliwości, polski poeta, przedstawiciel polskiej liryki religijnej. To osoba, która jest znana większości ludzi ze względu właśnie na swoją poezję. Poezję, która dociera do każdego, burzy mury, wnosi wiele spokoju w życie.

"Dziecięcym piórem" to zbiór wszystkich wierszy jakie wydał z myślą o dzieciach.
Tom 1: O Adwencie, Bożym Narodzeniu, Wielkim Poście, Wielkanocy i Zesłaniu Ducha Świętego
Tom 2: O Panu Jezusie, Apostołach, cudach, przypowieściach, powołaniu, Księżach, Kościele, ukrytym Jezusie i Komunii Świętej
Tom 3: O modlitwie, Matce Bożej, świętych, miłości, ślubach, rodzinie, o nas samych, szkole, wakacjach i przyrodzie

To książka inna od wszystkich tych przeznaczonych dla dzieci. To książka przekazująca pewne wartości, i te religijne i te społeczne. To dzięki niej mały człowiek w bardzo przystępny sposób pozna pochodzenie Apostołów, Jezusa, czy nawet świętego Mikołaja.
Ks. Jan Twardowski...

Paulina Kwiatkowska | 2013-03-31

Ks. Jan Twardowski stworzył zbiór wielu krótkich opowiadań, wierszy na temat Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, zbawienia Chrystusa. Najbardziej zaciekawił mnie temat Paschy, gdyż pozycję czytałam akurat w tym okresie.

Wielkanoc przede wszystkim powinna nam się kojarzyć z Wielkim Tygodniem i Postem. Szczególnie ważne są Wielki Czwartek, Piątek, Sobota i Niedziela Wielkanocna.

W Wielki Piątek wybieramy się także do grobu Chrystusa na znak jego zmartwychwstania. W Wielką Sobotę idziemy do Kościoła ze święconką, aby ksiądz pobłogosławił nasze dary. Musimy pamiętać jednak o poście. Wiąże się to z tym, aby wystrzegać się rzeczy miłych i przyjemnych, a nie tylko stronić od jedzenia.

W Środę Popielcową przed zmartwychwstaniem Chrystusa także należy udać się do Kościoła, aby ksiądz posypał nasze głowy popiołem z zeszłorocznych palm. Tworzenie własnych drzewek jest potrzebne, następuje ich poświęcenie.

Książka to zapewne jedna z religijnych, duchownych pozycji, które z pewnością nie...

weromikal | 2017-08-28
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka

Pamiętam ta książeczkę z biblioteki- znoszoną już bo wypożyczałam ją kilkanaście razy i wracałam, i wracałam choć tomik to nie mały... Przede wszystkim bardzo wartościowa i pięknie napisana.

eowina7564 | 2016-02-19
Mania | 2016-02-17