Jednostka, społeczność, kultura

Tłumaczenie: Sławomir Kapralski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Ethnology and the study of society
83-01-13217-5
mineymoe

Tom zawiera piętnaście prac napisanych w latach 1921-1942. Dotyczą one zależności między sferą kultury a zachowaniami człowieka, relacji między jednostką a społeczeństwem i dobrem zbiorowym, jakim jest kultura (podstawowa kategoria rozważań Malinowskiego), dyscyplin zajmujących się badaniem społeczeństwa i kultury, dylematów współczesnej Malinowskiemu lingwistyki (autor jest jednym z prekursorów odrębnej dzisiaj subdyscypliny nazwanej antropologią języka), a także prawa pierwotnego, relacji między prawem a zwyczajem oraz narzędzi do antropologicznego analizowania prawa. Prace zgromadzone w tym tomie umożliwiają poznanie (tylko trzy z nich, w tym jedna wyłącznie we fragmentach, są dostępne w języku polskim) i zrozumienie stworzonej przez Malinowskiego teorii i metody.

Rose | 2012-10-28
Na półkach: Fachowo, Przeczytane
Przeczytana: 28 października 2012

Na własne potrzeby przeczytałam tylko 3 artykuły ze zbioru: "Kultura", "Kultura jako wyznacznik zachowania" i "Kultura i zachowanie się człowieka". W tym wypadku miałam okazję przejść od zagadnień ogólnych i obrazowych, po te bardziej szczegółowe.
Wrażenia po przeczytaniu mam jak najbardziej pozytywne i kiedy tylko będę miała czas, chętnie przeczytam całą książkę, a także inne tomy z dzieł wszystkich Malinowskiego.

książek: 2087
książek: 2061