Siedem dalekich rejsów

Wydawnictwo: MG
dona

Powieść skrojona po mistrzowsku. Wartka, choć kameralna akcja, błyskotliwe dialogi, barwne niejednoznaczne postacie. A wszystko rozgrywa się na tle malowniczego portowego miasteczka, Darłowa, zanurzonego w powojennej atmosferze niepewności i strachu w obliczu nowej władzy, likwidującej krok po kroku prywatną własność. W centrum zaś dwoje bohaterów przypadkowo zainteresowanych tym samym zaginionym dziełem sztuki: tryptykiem Eryka Pomorskiego.

Marta | 2012-12-20
Na półkach: Przeczytane, My Precious!, 2012
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Powieść „Siedem dalekich rejsów” powstała w latach 50. ubiegłego stulecia. Jednak w tym czasie Leopold Tyrmand znajdował się pod baczną obserwacją cenzury, która uznała jego utwór za niemoralny i uniemożliwiła publikację książki. Opowieść ta zadebiutowała na rynku angielskim w 1959 r., a w cztery lata później na rynku niemieckim. W języku polskim wydano ją dopiero w 1975 r. w Londynie. Co skłoniło autora do publikacji powieści po około 20 latach? Sam Tyrmand udzielił odpowiedzi na to pytanie: „Przeczytałem ją niedawno, po raz pierwszy od długiego czasu. Wydała mi się zabawna. Powód tak dobry jak każdy inny.”
Co sprawiło, że sięgnęłam po tę powieść? Moje uwielbienie twórczości Tyrmanda i sentyment do maleńkiego Darłówka i nieco większego Darłowa – w moje opinii najpiękniejszych nadmorskich miejscowości. Ponadto uznałam, że książka, której losy były tak burzliwe musi mieć w sobie coś intrygującego. Nie pomyliłam się!
Ona i on spotykają się na stacji kolejowej w jednej z nadmorskich...

Ola | 2012-10-14
Przeczytana: 01 września 2012

Pisarz tworzący powieść nie podlega ograniczeniom. Stopniowo w swojej narracji określa miejsce akcji, buduje napięcie i klimat. Swoimi bardziej lub mniej zwięzłymi opisami buduje przed oczami czytelnika obraz, wypełniając go po brzegi najdrobniejszymi szczegółami. Dialogi występują bądź nie, (znowu zupełna dowolnośc konwencji) i wreszcie otrzymujemy gotowy - podany na talerzu – świat widziany oczyma pisarza.

W sztuce teatralnej dzieje się jednak inaczej. Rolę opisów spełniają dekoracje, często okrojone do niezbędnego minimum. Twórca sztuki, scenograf – posługują się symbolami. Drewniany stół na środku sceny, w tle namalowane okno z zasłonami, a widz w teatrze od razu orientuje się, że akcja będzie się toczyć w domu rodzinnym... Symbole działają na naszą podświadomość i stymulują odpowiednie skojarzenia i obrazy. Natomiast dialogi w sztuce mają znaczenie fundamentalne - ponoszą całą odpowiedzialność za przekaz utworu. Z nich musi wyłonić się rys i głębia postaci, dialogi...

Jeżynka | 2015-10-05
Przeczytana: 01 października 2015

Pierwszy raz po sięgnęłam po "Siedem dalekich rejsów" będąc młodą panienką wchodzącą w dorosłe życie. Do dziś pamiętam że czytałam ją z wypiekami na twarzy. Od niej tak naprawdę zaczęła się moja fascynacja Tyrmandem który wielkim pisarzem był.
Postanowiłam przeczytać ją raz jeszcze: już jako kobieta dojrzała, bogatsza o nowe doświadczenia (szczególnie te damsko- męskie bo o tym traktuje ta książka).
Dla mnie to opowieść o trudnej sztuce wyborów: między namiętnością a poczuciem obowiązku. Co silniejsze: porywy uczuć czy "mała stabilizacja", pożądanie czy dane komuś słowo? To też powieść ukazująca że każde z nas marzy o szalonej miłości, przygodzie, odkryciu skarbu, porywach serca i tęskni za tym całe życie.
Z drugiej strony zaś zazwyczaj wybieramy to co pewne, to co tu i teraz żyjąc naszym codziennym życiem. I tylko czasami czegoś nam żal i zastanawiamy się czy postawiliśmy na właściwego konia.
Tyrmand oczarował mnie dialogami i to zarówno tymi miedzy Ewą i Nowakiem jaki i resztą...

Koronczarka | 2012-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2012

Jeśli koniecznie chcesz wiedzieć, o czym mówią przeciętni mężczyźni podczas spotkań przy wódce podczas męskich spotkań, przeczytaj. Jeśli koniecznie chcesz wiedzieć, co myślą o kobietach, kiedy jedna z nich zrani ich ego, czy przeżyją swoje Waterloo w łóżku, to też przeczytaj tę książkę. I choć akcja dzieje się u progu już przeczuwanych lat stalinowskich a w tle huczy sztormowy Bałtyk i zimna wojna, to niewiele na ten temat. Słychać słabe echo prawdziwego Tyrmanda. By go usłyszeć lepiej, trzeba sięgnąć do innych jego książek.

monk | 2014-12-03

Powieść Tyrmandowska - prowokująca, zaciekła, kokieteryjna, z zakrętami, z podtekstami na różnych poziomach emocjonalno - psycho -fizycznych...
Bardzo lubię tyrmandowskie opisy fizycznej fascynacji między kobietą
i mężczyzną - niebanalne, choć trafne, wykwintne, ale realistyczne, proste a jednocześnie wyszukane.
Ktoś mi powiedział, że po przeczytaniu SDR rozumie troszkę bardziej kobiety. Osobiście mam wrażenie, że rozumiem je chyba jeszcze mniej, choć sama jestem kobietą.
Fantastycznie czyta się tą krótką powieść - wrażenie, jakby akcja działa się wczoraj, a nie ponad 60 lat temu. Oczywiście stan hotelu i jego atrakcje oraz standard odbiega mocno od obecnych, ale jeśli chodzi o meandry relacji damsko-męskiej, to wpasowuje się idealnie w szaleństwo i zagadkowość relacji XXI.
Genialne!

Mateusz | 2014-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Szok? Niedowierzanie? Zdziwienie? Czy tylko ja skończyłem tą książkę z tym przenikającym mnie na wskroś uczuciem?

Czy tylko mi się wydaje, że L. Tyrmand pod postacią głównego bohatera opisał moje losy z ostatniego miesiąca, może dwóch? Czy to normalne, że całe akapity jak ulał pasują do życia czytelnika?

Nie wiem czy to powód do zadowolenia, czy jest się czym chwalić..., ale żadna książka, żaden artykuł w prasie nie dał mi tak wielu, tak różnorodnych doznań.

To była moja pierwsza styczność z twórczością Tyrmanda, ale jestem już pewien, że nie ostatnia.

Co z tym Tyrmandem zrobić? Nie bardzo wiedzieli, więc go napiętnowali (w tym wydaniu) etykietką "Biblioteka wykształciucha". Mnie to obraża, a Pana, Panie Tyrmand?
A teraz się narażę wykształciuchom - książka przeciętna i przeciętnie skrojona, ale, co ja tam wiem... Przeczytać, jednak, trzeba, no chociaż żeby się odpowiednio wykształcić i poznać bibliotekę tych, co to są z drugiej strony.
Śmieje się Pan, Panie Tyrmand? Też Pan tak myśli? No proszę!

Colet | 2016-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Narracja Tyrmanda urzeka. Odnoszę wrażenie, iż tylko Tyrmand byłby w stanie tak dokładnie, charakterystycznie, barwnie opisać zimowy letarg nadmorskiego miasteczka końca lat czterdziestych, jednocześnie wplatając w niego wartką akcję pełną intryg i namiętności.

Siedem dalekich rejsów czyta się lekko, przyjemnie i szybko. Nie jest to najlepsze dzieło Tyrmanda, toteż nie dziwią wątpliwości samego autora odnośnie jego publikowania. Mogę jednak z całą pewnością stwierdzić, że biografia autora bez Siedmiu dalekich rejsów, byłaby niekompletna i zubożała. Polecam.

sarna | 2015-06-29
Przeczytana: czerwiec 2015

Nie wiem co o tym napisać. Jak dla mnie książka nie ma zakończenia. Na początku wydaje się jak również czytając opis, że wiele się zdarzy, że jest wątek sensacyjny, dużo akcji ale w sumie to rozczarowałam się. Jak dla mnie nic szczególnego.

wiking | 2011-07-19
Przeczytana: 2008 rok

stary dobry Tyrmand, intryga, seks, tajemnica i przepiękne Darłówko, które wspominam z nostalgią, a do tego knajpiane rozmowy roku 46, kiedy coś się kończy, a coś zaczyna