Teresa

Seria: Lilith
Wydawnictwo: Czarne
Theres
Ulrike Meinhof, terroryzm, polityka

Ulrike Meinhof była znaną lewicową dziennikarką i kochającą matką dwójki dzieci. Pewnego dnia porzuciła jednak karierę i rodzinę, by przyłączyć się do radykalnej organizacji terrorystycznej RAF, walczącej nielegalnymi i brutalnymi metodami z niemieckim rządem. W swej porywającej i trzymającej w napięciu narracji Steve Sem-Sandberg miesza dokument z fikcją, tworząc chwytający za serce portret niezwykłej intelektualistki, a zarazem zwyczajnej kobiety uwięzionej i w końcu zniszczonej przez swą nienawiść do konsumpcyjnego społeczeństwa oraz rozpaczliwe poszukiwanie politycznej prawdy.

"Powieść »Teresa« o Ulrike Meinhof, kobiecie z niemieckiej klasy średniej, która zrzuciła elegancki kostium i została terrorystką, jest jedną z najlepszych szwedzkich powieści ostatniego trzydziestolecia".
"Dagens Nyheter"

"W późnym kapitalizmie estetyczne bunty smażą się w piekle popkultury. Na wolnym ogniu".
Sławomir Sierakowski

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Jacek | 2014-11-16

"Steve Sem-Sandberg (ur.1958) jest pisarzem dziennikarzem i krytykiem literackim.Jego trylogia o życiu trzech kobiet (Milena Jesenska,Urlike Meinhof,Lou Andreas Salome) uzyskała wielkie uznanie w Skandynawi, a najnowsza powieść “Harifan till allmanningen” rozgrywająca się w Szwecji w latach 1965-1975 zebrała doskonałe recenzje.Uznawany za jednego z najciekawszych skandynawskich autorów ostatnich lat.Sem-Sandberg jest laureatem wielu nagród literackich był nominowany do Nagrody Augusta oraz Nagrody Literackiej Szwedzkiego Radia i prestiżowej Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej.
Powieść Teresa o Urlice Meinhof ,kobiecie z niemickiej klasy średniej ,która zrzuciła elegancki kostium i została terrorystką jest jedną z najciekawszych szwedzkich powieści ostatniego trzydziestolecia."
“Dagens Nyheter”

Subiektywny punkt widzenia.

Na jakie płaszczyzny można podzielić świat w jakim przyszło nam żyć? Ten najbliższy to codzienna tułaczka -praca ,dom,rodzina.Gotowanie obiadków,pranie...

FromNorwayWithLove | 2011-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2011

Jestem już w połowie lektury i nadal nie rozumiem, czemu tytuł książki brzmi "Teresa". Czyżby to było nawiązanie do świętej Teresy, poświęcającej swoje osobiste dobro w imię słabych i wykluczonych?

Uważam za bardzo interesujące to, co się stało z Ulrike Meinhof po rozwodzie z mężem. Mam wielką ochotę nie traktować guza mózgu jako przyczyny przemiany Ulrike. Widzę to inaczej:

Klaus, mąż Ulrike, wspomina podczas wywiadu, że jego żonie brakowało elementarnego poczucia bezpieczeństwa w życiu. Jeśli ten stan umysłu uznać za bazowy, to łatwo sobie wyobrazić ogrom zniszczeń, jakie musiało spowodować zerwanie związku z kimś, kogo się darzyło miłością i zaufaniem. Rozwód w tym przypadku zadał ranę w nadwyrężone już w dzieciństwie poczucie przynależności i płynące z niego poczucie bezpieczeństwa. Według mnie tutaj, na tym właśnie etapie, doszło do zgubnego w skutkach wypaczenia. Ulrike musiała ekstrapolować ból, jakiego źródłem był niegodny zaufania mąż, na grupę społeczną, do której on...

wiking | 2011-10-27

Wzburzona przez wydawcę brukowej prasy Axela Springera fala nienawiści w RFN w latach 60 zaowowcowała śmiercią młodego przywódcy ideowego, który chciał przeciwstawić się systemowi (pewnego ranka budzi się sympatyczny zwykły człowiek, czyta gazetę i dowiaduje się, że ktoś jawi się przywódcą ludzi protestujących przeciw zniewoleniu, i dowiaduje się z tejże gazety, że to zwykły śmieć, następnie ubiera się i jedzie go zabić) oraz powstaniu państwa policyjnego - powstałego na bazie podsycanej nienawiści do tego typu ludzi. Dziś mamy analogiczną sytuację w Polsce - media podsycają nienawiść, a strzelaniny i morderstwa w biurach poselskich też się już zdarzały (ludzie podburzani nie wytrzymują tej fali nienawiści i dochodzi do eskalacji zła). Czekamy tylko na kolejną powtórkę z historii...

zacofany-w-lekturze | 2015-01-22
Przeczytana: 21 czerwca 2014

katiusza | 2015-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2015

Intrygująca narracja, jakiś dziwny oniryzm wylewająca się z kart. niezwykle subtelne przeplatanie fikcji z faktami, nawiązania do filozofii, psychologii wyróżniają tę pozycję na tle innych książek opisujących "prawdziwe wydarzenia", a tym bardziej genezę organizacji terrorystycznych. Pozycja nie dla każdego, ale z pewnością zaciekawi tych, którzy interesują się historią powojenną lub po prostu mają ochotę przeczytać powieść eksperymentalną. Naprawdę warto, bo jest to inna lektura, inna historia, inna narracja, która nie pozostawia czytelnika obojętnym ;)

Beate | 2013-04-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 kwietnia 2013

Pisana bardzo trudnym językiem. Niewiele z tej książki zrozumiałam. Nie podobała mi się, za ciężka.

Nieszczególny | 2016-02-05

Nie podejmę się oceny. Książka naprawdę trudna.

Rita | 2016-01-25
Przeczytana: 29 stycznia 2016