Neron

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-01754-8
Łukasz Kuć

Inne wydania

Książka opowiada o dziejach imperium rzymskiego w I w.n.e., za panowania jednego z najokrutniejszych władców w historii. Na tle barwnego obrazu Rzymu, życia dworu cesarskiego i panujących w nim stosunków rozgrywają się dramaty: inicjowane przez Nerona kolejne zabójstwa - w tym jego własnej matki - spisek senatorów i represje, które ich spotkały, a wreszcie pierwsze, krwawe prześladowania chrześcijan, oskarżonych o wzniecenie wielkiego pożaru Rzymu. Wszystkie te wydarzenia, będące kanwą nieśmiertelnej sienkiewiczowskiej powieści ''Quo vadis'', opowiedziane są z rzetelną historyczną precyzją, a jednocześnie swadą dobrego gawędziarza.

Jest to świetnie napisana biografia cesarza Nerona. Autor nie ogranicza się zresztą tylko i wyłącznie do jego osoby, gdyż w poszczególnych rozdziałach przedstawia także pokrótce żywot Klaudiusza, przedstawia "niemoralnego moralistę" Senekę, ukazuje pewne aspekty życia codziennego przytaczając fragmenty Petroniusza, robi też krótkie "wycieczki" do Palestyny nie zapominając o znanych z kilku innych jego książek potomkach Heroda Wielkiego. Książka spełnia znakomitą rolę, gdyż ukazuje Nerona w zupełnie innych barwach, niż to zwykle ma miejsce. Czytelnicy przyzwyczajeni do takiej wizji tego władcy będą mocno zdziwieni, jak pozytywnie były oceniane pierwsze lata jego rządów! Kolejną zaletą jest - jak to zawsze u Krawczuka - znakomite pióro, które sprawia, że tę biografię naprawdę świetnie się czyta!

Tomasz Babnis

| 2014-02-14
Przeczytana: 12 lutego 2014

Neron jest jednym z najbardziej znanych cesarzy rzymskich. Głównie dzięki pożarowi Rzymu i "Quo vadis" Sienkiewicza. Aleksander Krawczuk napisał książkę, która opisuje nie tylko jego życie, ale losy współczesnych mu ludzi. Autor, bazując na starożytnych źródłach, przedstawia nam Nerona, którego nie znamy z chociażby wyżej wymienionego dzieła Sienkiewicza. W większości biografii czy powieści, cesarz jest ukazany jako zbrodniarz. Tutaj też, ale pan Krawczuk napisał dlaczego taki był i pokazał, że życie w stolicy Imperium nie należało do najłatwiejszych, co troszeczkę (ale tylko troszeczkę) go usprawiedliwia. Niektóre opisy życia w starożytnym Rzymie są męczące, ale ogólnie książka jest dobra. Można się sporo dowiedzieć.

Jerzy Ziobrowski | 2017-03-11
Przeczytana: 11 marca 2017

Neron to jest po prostu świetna książka, bardzo wciągająca, bo jest napisana o ciekawych czasach, a przy tym w bardzo dobrym stylu. Gorąco polecam.

Comaberenices | 2010-06-22

Czytałam tę książkę kilkanaście razy. Uwielbiam ją. Mam do niej ogromny sentyment i od czasu do czasu poczytuję sobie ulubione fragmenty. Napisana świetnym językiem, nie nudzi, a wciąga od pierwszej strony do ostatniej.

Boni | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

Czytałam w młodości czyli lat temu wiele. Zafascynowała mnie, ale zapamiętałam język jako trudny i wymagający. Ostatecznie zraziłam się do autora.
Może czas zweryfikować ogląd?

Arkadiuszk44 | 2015-02-18

Znając dotąd Nerona jednie z Quo Vadis, czytając tę książkę poznałem wiele faktów, o których nie miałem pojęcia oraz oblicza Nerona, których nie znałem. Warto przeczytać.

| 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

Treść: 5
Forma: 4

Katasza | 2012-07-29

Bardzo sobie cenię książki Krawczuka a postać Nerona fascynuje mnie od lat (czy jest to zdrowa fascynacja to już jest dyskusyjne;-)). Czyta się świetnie, bardzo szybko i chociaż przeczytałam ją już chyba trzeci raz podobała mi się tak samo jak wcześniej..

Kalegar | 2015-01-30
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Krawczuk jak zwykle nie zawodzi, ale także nie powala. Jak ktoś lubi jego styl to na pewno się spodoba.

Książka ,ĸtórą można przeczytać w jedną noc-trudno odłożyć choć na chwilę