Młodość nie radość: powieść satyryczna

Wydawnictwo: Wibet
młodość, radość, samozwaniec
satyra
Ivyll

Przeplatające się ze sobą historie kilku kobiet z jednej rodziny ukazane, rzecz oczywista, w krzywym zwierciadle humoru Magdaleny Samozwaniec

filak | 2016-06-24

Migawki z życia pewnej "kobiecej" rodziny. Matka - która wyraźnie nie chce dać się upchnąć w obowiązujące schematy "starzejącej się kobiety" (cały czas próbowałam dojść, ile mogła mieć lat i wychodziło mi, że tak około 45!) oraz dwie młode córki szukające swojej drogi w życiu(czyli miłości i twórczości). W tle przewija się jeszcze babcia, ale jej rola jest raczej marginalna - sprowadza się głównie do tego, że starsza pani nie rozumie dzisiejszych czasów i niedosłyszy.

Fajny klimat PRL-u, wiele trafnych refleksji i scenek obnażających ludzką naturę, a całość napisana lekko i ironicznie (choć z przebijającą melancholią).

Trochę mnie rozczarował brak wątku kryminalnego. Powieść została wydana w serii "z jamnikiem", więc - choć nazwisko autorki wskazywało inny typ literatury - cały czas liczyłam, że jednak się pojawi... ;) Możliwe, że trochę mi to zakłóciło odbiór książki.

ciarach | 2011-03-23
Przeczytana: 22 marca 2011

Książka lekka z humorem i przyjemna. Super:)

Newanna | 2011-10-07
Przeczytana: 01 lipca 2011

Nie spodziewałam się nic szczególnego po książce napisanej nie zmała 50 lat temu. Lekko satyrycznie napisana, konkluzja po całej książce : ludzie się nie zmieniają poimo zmieniających się czasów

evi | 2011-08-08
Przeczytana: 22 lipca 2011