W pogoni za Imogeną

Wydawnictwo: Nowy Świat
978-83-7386-250-0
podróże, literatura faktu
Adam B

Pasjonujące wspomnienia z pobytu w Wietnamie dyplomaty dziennikarza, tłumacza i podróżnika. Pod koniec lat 50. Ryszard Sługocki wyjeżdża do Wietnamu jako tłumacz przy polskiej delegacji w ramach Międzynarodowej Komisji do spraw Indochin. Autor barwnie opisuje życie polskiej dyplomacji: byli urzędnicy partyjni, którzy pracę w delegacji traktują jedynie jako okazję do dorobienia się, wszechobecne intrygi, donosy, piękne i zaborcze kobiety ...oraz Imogena. Wielka - wydawałoby się, że niemożliwa do spełnienia - miłość autora do kobiety idealnej. Wietnam tamtego okresu to świat przerażający i fascynujący zarazem. Książka ukazuje obraz rozkładu i dekadencji zarówno państwa, jak i międzynarodowej dyplomacji. Niepokojąca jest nie tylko coraz silniejsza obecność amerykańska, ale także coraz śmielsze i zuchwalsze ataki komunistycznego Wietkongu: czuje się wszechobecny niepokój - wszyscy wiedzą, że wojna wisi na włosku. Egzotyczne Indochiny, przygody w dżungli, spotkanie z odmienną, niepojętą dla białego człowieka kulturą dopełniają fascynującego obrazu kraju na krawędzi upadku.

nephi | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

To moja druga przygoda z książka autorstwa Ryszarda Sługockiego. I znowu się nie zawiodłam. Książka napisana z humorem i pasją. Czyta się ją naprawdę z ciekawością. Moim zdaniem autor trochę podkoloryzował niektóre wydarzenia ale w szczytnym celu. Trochę za dużo w książce przechwałek o ilości zdobytych lub mogących być zdobytych kobiet, co niektórzy mogą odebrać z niesmakiem. Co na to Pana studenci, Profesorze?:)

kawa_arabska | 2011-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2011

Książka to efekt wspomnień z podróży autora. Na pewno nie zwróciłabym na nią większej uwagi patrząc po tytule ( który sam w sobie nic nie mówi, ani wcale nie zachęca do lektury), ale że była przecena i wzięłam tą książkę do ręki, to zainteresował mnie opis na tylnej okładce.
Pan Ryszard w żartobliwy sposób opowiada swoją (chyba jednak trochę podkoloryzowaną) historię "zesłania" do obcego kraju. Bardzo ciekawe spostrzeżenia i wspomnienia przeplatane są czarno-białymi zdjęciami, momentami jednak drażni ciągły powrót autora i jego kolegów z polskiej placówki do poszukiwania czterech liter płci pięknej bynajmniej nie w celu podziwiania ich uroków.
Pomimo tego czytało mi się świetnie :) szukam jakiejś innej książki tego autora. Polecam, bo warto.

tyska_xx | 2015-04-07
szpinat | 2013-12-16