Panią naszą upiory udusiły

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320708214
manuskrypt
dona

Opublikowany w tej książce rękopis odnaleziony został w dniu 15 września 1982 roku przez dziesięcioletniego synka moich przyjaciół w ruinach wyburzonej właśnie rudery w śródmieściu Płocka. Niestety, chłopiec zużył bezpowrotnie część kart manuskryptu na produkcję papierowych strzał i gołębi. W szczęśliwie ocalonej i ofiarowanej mi przez rodziców nieletniego odkrywcy reszcie rękopisu brak jest wielu fragmentów, a także jego początku i zakończenia.
Ze względu jednak na niewątpliwie interesującą treść manuskryptu zdecydowałem się na jego publikację nawet w tak okaleczonej postaci. Nie znamy, niestety, nazwiska i imienia autora ani czasu spisania tej osobliwej relacji. Zarówno jednak papier, na jakim rękopis napisano, język, jak i rodzaj kaligrafii wskazują na schyłek osiemnastego stulecia. Autor, ze sobie tylko znanych względów, zachował ścisłą dyskrecję co do nazwy miejscowości, w której zaszły opisane przez niego wypadki, i nazwę tę konsekwentnie zastępował znakami trzech iksów. Uważna analiza tekstu umożliwia nam jednak umiejscowienie owego dworu na Mazowszu między Warszawą a Płockiem, przy czym odnosimy wrażenie, że z XXX bliżej jest nieco do Płocka niż do stolicy. Zarówno w "Rękopiśmie" opublikowanym w roku 1854 przez E. Tyszkiewicza w Wilnie, jak i w manuskrypcie odnalezionym w Płocku osobliwym trafem akurat w dwusetną rocznicę tych niesamowitych wypadków, bez zmiany pozostaje zasadniczy dla tej historii motyw próby wykorzystania zabobonnej wiary współczesnych w upiory i zrzucenia na ich poczynania winy za śmierć ofiary oraz sposób, w jaki tego dokonać próbowano. W obu relacjach występuje też moment obciążenia fałszywymi podejrzeniami męża zamordowanej. Nie zmienione zostały także takie drobne szczegóły wydarzeń, jak to, że zwłoki ofiary wrzucono do studni, a współsprawczyni zbrodni w chwili zdemaskowania trzymała w ręku świecę.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 1987

Siemomysła | 2015-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Cóż powiedzieć. Ot, kryminałek. Wedle posłowia - przedruk znalezionego na strychu dwustuletniego manuskryptu, co potwierdzać mają braki w tekście - na przykład brak zakończenia, choć kto zabił na szczęście wiadomo. Całość stylizowana, acz miałam wrażenie, że stylizacja jest taka bardziej siedemnastowieczna, podczas, gdy akcja rozgrywa się w roku 1782. Nie roszczę sobie jednak prawa do ostatecznej oceny, bo nie jestem znawcą - po prostu wrażenie. Intryga nie była przesadnie skomplikowana, ale wydała mi się logiczna, a sposób ostatecznego wyjaśnienia sprawy przez bohatera-narratora przywiódł mi na myśl książki Agathy Christie.

Kilka słów więcej: http://ziarnomysli.blogspot.com/2015/09/jerzy-siewierski-pania-nasza-upiory.html

mbonia | 2016-08-30
ewa_skonieczna | 2016-01-18