Szninkiel

Szninkiel
komiksy
bythewoods

Inne wydania

Opowieść o planecie Daar okrążającej podwójne słońce, na której ciągle toczy się wojna między trzema nieśmiertelnymi: Jargotem Pachnącym, Zembrią Cyklopką i Barr-Findem Czarną Ręką. Głównym bohaterem jest postać przypominająca hobbita, szninkiel J'on, niewolnik Barr-Finda, który przeżywa jedną z cyklicznych bitew, ale zostaje zapomniany na polu walki, dzięki czemu odzyskuje wolność. Bożyszcze zwane O'n ukazuje mu się jako monolit znany z filmu "2001: Odyseja kosmiczna". Zgodnie z legendą, szninkiel wybrany przez bożyszcze zwane O'n, przywróci pokój na Daarze. J'on zostaje wbrew własnej woli uznany za wybrańca i wyzwoliciela uciemiężonych szninkli. Przyjdzie mu za to zapłacić najwyższą cenę.

Omnikoron | 2011-02-03
Na półkach: Przeczytane, Moje książki
Przeczytana: 01 stycznia 1995

Absolutnie fantastyczna historia. Opowieść iście nie z tego świata. Mimo, iż pierwszy raz czytana w czerni i bieli, zachwycała niesamowitą paletą barw ! Raz przeczytana, uwija w pamięci czytelnika swoje gniazdko i przesiaduje w nim przez całe życie. Szczególnie scena poprzedzająca wróżbę oraz ostatnie plansze ...

Przeczytać koniecznie!

Jeden z najlepszych komiksów, jakie miałam okazję w życiu czytać.
Świetna kreska, ciekawa historia, plus odważne sceny - jako nastolatka czytałam z wypiekami na twarzy!

Ponadczasowa, uniwersalna opowieść dla starszej młodzieży i dorosłych raczej. Odwołania do abstrakcji i wyobraźni czytelnika, do pojęć absolutu i różnych aspektów filozoficznych-logicznych (także do paradoksów).

Komiks number one w kategorii moralnego niepokoju współczesnej cywilizacji.

Profesjonalna kreska, szczegółowość grafiki i bardzo odważne podejście autorów wobec tematu i czytelników.

Odwołania do Starego i Nowego Testamentu dziś młodzież może odbierać jako nawiązania do Matrixa i podobnych.

Niesamowita forma Szninkla zawsze tworzyła wolność i głębię niewiarygodnej interpretacji: wielowymiarowej i personalnie (czytelnik-oglądacz) różnej; odmiennej i zmiennej z biegiem lat [także czytelnika :)].

Szninkiel nadal rządzi. Po latach wznowione wydanie prezentuje się ładnie w twardej oprawie.
Polecam.

dzoanach | 2011-12-25
Na półkach: Przeczytane, Komiksy, Fantazy

Piękna, niesamowita historia z równie niezwykłymi rysunkami. Jeden z najlepszych komiksów, jakie kiedykolwiek czytałam.

Yrr | 2016-06-09

Zwykle nie recenzuję komiksów, ale ten jest naprawdę tego wart. Inteligentny scenariusz, dopasowane bardzo dobre rysunki, ciekawa fabuła, wyrazisty bohater. Zwroty akcji i wieczne dylematy związane z władzą, bogami, problemami zwykłych szninkli zagarniętych przez losy świata. Do tego seks, przemoc, miłość, naiwność, dowcip, radość i ból, wszystko w fikcyjnym świecie, który jest jednocześnie taki rzeczywisty przez emocje wyrażone w grafice lub wyartykułowane w dymkach.

Gdy pierwszy raz przeczytałem komiks, długo chodziłem po bibliotekach i księgarniach szukając książki, na podstawie której powstał, bo nie mogłem uwierzyć, że na świecie powstają takie komiksy bez bazy książkowej.

Komiks zarówno dla starszej młodzieży jak i dla dorosłych. Warto znać.

Pawlick | 2015-07-03

Świetna historia i jeszcze lepsze rysunki! Klimat perfekcyjny i ogólnie poleciłbym każdemu przeczytać Sninkiela, gdyby nie te perwersyjne sceny (swoją drogą były naprawdę świetne, ale dzieciom nie polecam).
Jedyne, co mnie bolało, to te ewidentne nawiązania do literatury już istniejącej (np do Biblii), ale dało się to przeżyć.
Gratuluję i polecam! Nawet, jeśli doświadczenie każdego z Was ze Sninkielem skończyłoby się na przewertowaniu stron i na podziwianiu rysunków.

| 2013-04-05

"Szninkla" mi kupiono i od razu zabrano - bo miałam 9 lat, a w komiksie są sceny natury erotycznej ;) Jednak ja go wygrzebałam z piwnicy, jak na prawdziwego lisa przystało; wygrzebałam i się zakochałam. Scena erotyczna nie zrobiła na mnie dużego wrażenia, wszak miałam dopiero 9 lat.

Czytam go, jak tylko mnie najdzie sentyment, a to potrafi się zdarzyć naprawdę często. Ma taki specyficzny, piękny i wyjątkowy klimat - ja czasem po prostu czuję, że MUSZĘ przeczytać "Szninkla". Choćby się paliło, waliło, a ja miałabym masę innych zajęć.

Proteus | 2012-08-27

Absolutne Arcydzieło Komiksu.
Klasyk nad Klasykami i obowiązkowa pozycja nie tylko dla fanów autora czy gatunku.

Arcydzieło.
Czytać należy wyłącznie wersję niepokolorowaną.

Anerlam | 2014-03-02

Pierwszy raz czytałam to jako dzieciak z wczesnych klas podstawówki, kiedy nieświadomy ojciec chciał mieć na chwilę spokój od uciążliwego dzieciaka. Ciszę się, że przeczytał go po mnie, a nie wcześniej, bo pewnie wtedy nie wpadłby w moje łapki. Już wtedy uważałam go za dobry, ale co może wiedzieć taki smarkacz?
Przypomniałam sobie o nim niedawno, gdy w otchłani starych rzeczy znalazłam moje dziecięce bazgroły, z czego jeden przedstawiał właśnie J'ona. Bez zawahania kupiłam komiks i przeczytałam raz jeszcze. I uważam, że jest jeszcze lepszy, niż wtedy, kiedy czytałam go po raz pierwszy! Świetna treść skłaniająca do rozmyśleń, a do tego piękne rysunki Rosińskiego! Czego chcieć więcej?