Pod osłoną mroku - Ulfkotte Udo

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
historyczna

Książka przedstawia dzieje i działalność służb specjalnych Wielkiej Brytanii, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Francji, Rosji, Niemiec od ich założenia do dnia dzisiejszego jako pasmo sukcesów i klęsk, wpadek i skandali, stosowania metod legalnych i nielegalnych. Na podstawie jawnych i tajnych operacji pokazuje, jak dziś działają służby specjalne, jak są zorganizowane, jakie mają wpływy w porównaniu z okresem zimnej wojny, jak werbują pracowników, kto je kontroluje, jak współdziałają ze sobą.

Roman Dłużniewski | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Choć nie wniosła zbyt wiele do posiadanych przeze mnie wiadomości, czytałem ją z dużym zainteresowaniem. Warto.

Zdecydowana | 2017-03-26

Bardzo dobry przegląd najbardziej wpływowych wywiadów. Zawsze, kiedy chciałam poznać wnikliwie którąś z tych "trzyliterowych organizacji", sięgałam po książki, które opisują wyłącznie jedną z nich. Jest to dość rozsądny sposób, bowiem, co jest od wszystkiego, to jest do niczego.

Jednakże "Pod osłoną mroku" jest świetną pozycją dla ludzi, którzy po prostu chcą się wprowadzić, zapoznać z dziedziną. Znajdziemy tam dużo ciekawostek na temat poszczególnych akcji. Plusem jest także opis francuskiego wywiadu (niezwykle rzadko poświęca mu się uwagę a o monografie niezwykle trudno).

Oczywiście należy uzupełniać wiedzę innymi, obszerniejszymi opracowaniami - polecam wydawnictwo MON jeszcze z czasów PRL oraz książki z przełomu wieków jak choćby "Każdy szpieg to książę" o Mossadzie.

Powyższa pozycja dobrze, jeśli jest uzupełniona dziełami doc. Kosseckiego, który także stworzył swego rodzaju vademecum o wywiadach kilku państw.
Dla przykładu: podobną książką jest "Kobiety szpiedzy"...

Shazza | 2013-01-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2011