Spinoza z ulicy Rynkowej

The Spinoza of Market street
8373193685
literatura żydowska
Adam B

Pisarz wskrzesza barwny świat starej Warszawy i małych polsko-żydowskich miasteczek, z całą ich tradycyjną religijnością, kulturą i obyczajami.

Krzysztof Baliński | 2011-11-23
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 23 listopada 2011

Spinoza z ulicy Rynkowej [w: ] Bashevis Singer Isaac, Spinoza z ulicy Rynkowej

Bohaterami książek Isaaca Bashevis Singera są przede wszystkim Żydzi. W tej książce, zbiór 11 opowiadań, i w kilku innych, warty polecenia jest "Sztukmistrz z Lublina", choć nie wszystkich, akcja ma miejsce, gdzieś na terenie Polski, tyle może nieco szerzej rozumianej niż współczesne granice naszego kraju. Mnie interesuje opowiadanie zatytułowane tak samo jak cała książka " Spinoza z ulicy Rynkowej"

Czytając tą książkę, m. in wspomniane opowiadanie, czytelnik poznaje dziwny świat, w którym ludzie różnych wyznań i narodowości na terenie Polski, żyli sobie spokojnie obok siebie, przez wiele pokoleń. Nie ma co się łudzić, że wszyscy się lubili, wszak wiadomo jak jest między ludźmi, bywa różnie, bo fobie antysemickie były, ale przybierały one raczej formę sąsiedzkich kłótni, może karczemnych awantur jeszcze, a więc zwykłych ludzkich sporów, niż zawiści na tle rasowym czy religijnym.

Tego świata...

jolasia | 2015-09-11

Piękne i mądre opowieści-przypowieści. W historii literatury ze świecą szukać takich gawędziarzy jak Isaak Bashevis Singer, a to przecież gawędzenie, snucie opowieści, zabawianie towarzyszy podróży albo towarzystwa przy ognisku lub w karczmie leży u początków literatury w ogóle. Singer jest takim odwiecznym gawędziarzem, niczym Żyd Wieczny Tułacz. Poprzez żywioł opowieści pomaga nam dotrzeć do tego, co najważniejsze. Jego opowieści o ludziach i ich perypetiach w barwnym świecie przedwojennej Polski i Rosji są w istocie swojej opowieściami o sprawach uniwersalnych, miłości, grzechu, błądzeniu po życiowych ścieżkach. Co ciekawe więcej w tym świecie, o którym snuje swoje opowieści Singer, złych mocy niż Boga. Bóg jest abstrakcyjny i niedostępny, podczas gdy demony szaleją i wciąż wciąż bez końca i z wielkim upodobaniem zwodzą nas na ścieżki zgorszenia i grzechu. Dlatego rabin Chazkełe człowiekowi, który nie potrafi okiełzać swej gwałtownej natury nakazuje po prostu przyzwoite...

Dorota_1988 | 2012-10-29
Przeczytana: 03 listopada 2012

Bardzo sympatyczny zbiór opowiadań.

Uwielbiam Singera. Dzięki jego dziełom przenoszę się w czasy, które skończyły się dawno temu - czasy istnienia żydowskich miasteczek, gdzie świat realny mieszał się z tym nadprzyrodzonym, czasy wędrówek po świecie, kabalistów, wyznawców sekty Sabbataja Cwi... Aż dziw bierze, że książki Singera nie są lekturami szkolnymi - u nas przerabia się tylko teksty ważne dla historii i kultury Polaków, o Żydach jest niewiele. A taki Singer stanowiłby świetne urozmaicenie!
Miałam do czynienia akurat z audiobookiem, który urozmaicił mi wiele domowych czynności (w tym też robienie na drutach). Polecam, Krzysztof Kołbasiuk jest świetnym lektorem, jego głos uspokaja.
Warto, jak wiele innych dzieł tego noblisty.
Dłuższa opinia tutaj: --> https://czechozydek.wordpress.com/2015/04/02/isaac-bashevis-singer-spinoza-z-ulicy-rynkowej-audiobook/

Zuzanna | 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015

Wspaniałe bajki dla dorosłych. Setki lat kultury, spalonej w krematoryjnych piecach...

| 2012-09-24

Singer jak nikt inny potrafił pokazać nam świat, którego już niestety nie ma i sprawia, że wręcz można z nim zatęsknić.

Damian_R | 2017-03-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane