Okładka książki Ocalenie

Ocalenie

Autor:
Cykl: Ocalenie (tom 1) | Seria: Rodzina Baxterów
tłumaczenie
Krzysztof Bednarek
Redemption
wydawnictwo
Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne
typ
papier
Hybryda
7,2 (154 ocen i 28 opinii)

Opis książki

Kari Baxter-Jacobs ma kochających rodziców, satysfakcjonującą pracę i dobrego męża. Właśnie w chwili gdy jej szczęśliwe życie i udane małżeństwo skłaniają ją do założenia poradni dla małżeństw przeżywających trudności, dzwoni telefon. Usłyszana wiadomość sprawia, że świat Kari zaczyna się walić. Tymczasem do rodzinnego Bloomington wraca jej pierwsza miłość, Ryan Tylor, wybitny footballista i wyjątkowo przystojny mężczyzna...

Ocalenie to pierwsza część sagi rodziny Baxterów z Bloomington w stanie Indiana.

źródło opisu: Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, 2007

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Scarlett | 2010-10-09
Przeczytana: 09 października 2010

Karen Kingsbury ma to do siebie, że pisze niby lekko i z polotem, a jednak - świadomie albo i nie - balansuje pomiędzy delikatną sugestią i nachalnym moralizatorstwem. W Stanach okrzyknięto ją "królową chrześcijańskiej fikcji", bowiem jej powieści zawsze mocno akcentują wartości takie jak Bóg, wiara, wierność zasadom etc.

Bardzo fajnie czytało mi się "Ocalenie" - mimo, że nie jest to jakaś literatura bardzo wysokich lotów. Cała saga o losach rodziny Baxterów jest troszkę naiwna (dobro zawsze zwycięża, złe zamiary niedobrego czarnego charakteru obrócone wniwecz, Brzydkie Kaczątko tak czy siak wyrośnie na zniewalającego łabędzia, wieczna miłość dostarczona do domu wraz z dostawcą pizzy etc etc), ale mimo wszystko - można jednak coś z tego wyciągnąć. I to nawet ciut więcej, aniżeli li i jedynie "coś" ;) Całość jest bardzo fajnie skonstruowana, choć psychologizacja bohaterów nie powala... Głębia ich przemyśleń czasami zahacza o pobożne trzy po trzy, ale żeby nie być niesprawiedliwą,...

Anna | 2012-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2012

To naprawdę przepiękna opowieść o kolejach losu, przeznaczeniu, sile pierwszej miłości, zdradzie i wierze w Boga. Jeżeli zaś chodzi o Kari i Ryana to znam podobną historię z życia wziętą, tylko z innym zakończeniem. Moi znajomi, których historia jest bardzo podobna do historii Karie i Ryana, tkwią w innych, niezbyt udanych związkach. On nawet wziął sobie żonę o tym samym imieniu. Nie są ze sobą, przez intrygę jego mamy i jego najbliższego przyjaciela, który kochał tą samą dziewczynę. Wmówili jej, że on ma w Niemczech żonę i dziecko. Spreparowali nawet zdjęcia. A on biedak jeździł tam, żeby zarobić na ich wspólną przyszłość. Prawda wyszła po 10 latach. Jaki z tego morał? Jeżeli kogoś kochasz, bądź szczery i mów zawsze co ci leży na sercu.
Polecam

Lenka | 2011-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2011

Jedna z lepszych książek, które przeczytałam, bardzo chętnie przeczytam dalsze losy rodziny Baxterów :) napisana lekko łatwo i przyjemnie :) W głownej mierze opisuje losy Kari, ale wątki związane z osobami z jej rodziny też się przewijają...już nie moge się doczekać przeczytania kolejnej części :)

asiek | 2011-08-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Jestem bardzo ostrożna w stwierdzeniu, czy jakąś książkę mogę nazwać „książką o miłości”. Niemniej jednak „Ocalenie” jest jedną z bardzo nielicznych, której to określenie jestem gotowa nadać.

Najogólniej, urzekło mnie w "Ocaleniu" przedstawienie wielu różnych aspektów miłości w ciepły, lekki sposób. Fabuła wydaje się prosta, ale przedstawiona jest niebanalnie, właśnie ze względu na obecność konkretnego przesłania. Kari Baxter została bardzo dotkliwie zraniona przez męża, jednak mimo tego, co jej zrobił podejmuje o decyzję o tym, że wbrew własnym, sprzecznym uczuciom i opiniom innych ludzi będzie walczyć o odbudowę swojego małżeństwa... Jak sobie z tym poradzi i czy uda jej się doprowadzić do narodzenia na nowo jej i Tima? – te kwestie intrygują coraz bardziej z każdym rozdziałem.

Ta książka przypomina czytelnikowi o znaczeniu wyborów, jakie podejmuje się w życiu i odpowiedzialności za nie.

W „Ocaleniu” ukazana jest codzienna walka bohaterów z własnymi słabościami, egoizmem,...

Diana | 2011-07-03

Ja osobiście jestem zachwycona całą serią losów rodziny Baxterów. Na początku ciężko mi się było za tą powieść zabrać, ale jak tylko przeczytałam kilka pierwszych rozdziałów bardzo mnie wciągnęła. Chciałam jak najszybciej poznać dalsze losy tej rodziny, a w pierwszym tomie Kari. W tej książce Bóg jest na pierwszym miejscu w tej powieści i jest wyznacznikiem jak żyć dla całej rodziny. Duża ilosć religijnych motywów może niektórych drażnić. Mnie osobiście czegoś nauczyła. Polecam .!

zaczytana_aga89 | 2013-09-15
Przeczytana: 10 września 2013

Nauka miłości, wierności, zaufania, wiary w Boga i umiejętności przebaczania. Bardzo dobra lektura dla współczesnych czytelników, bohaterowie kierują się wartościami, jakie trudno realizować w dobie kryzysu, wyzysku i ludzkiego egoizmu. Książka o prawdziwej i niezwykłej sztuce miłości chrześcijańskiej tj. miłości małżeńskiej. Fabuła skupia się na dość zwyczajnym wątku tj. zdradzie. Zdradzana Kari Baxter-Jacobs musi nie tylko stawić czoła zdradzie jej ukochanego ale niezwykłemu i niespełnionemu uczuciu z lat młodzieńczych do Ryana Tylora-wybitnego footballisty i nieziemsko przystojnego mężczyzny. Jednak to ,co sprawia, że ta powieść jest wyjątkowa to przesłanie jakie niesie. Miłość nie jest jedynie piękną bajką, lecz decyzją za którą bierze się odpowiedzialność. ,,Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest...,nie szuka swego..., nie pamięta złego...wszystko przetrzyma".

Kasia | 2014-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Pierwszy raz spotkałam się z książką "Ocalenie"
Karen Kingsbury dotychczas obcy w moim czytelniczym stażu,stał się naprawdę bliski,właśnie poprzez napisanie tej sagi.
Książka dokładnie obrazuje nam świadomość naszych wyborów. Losy małżeństw,które mogą się potoczyć identycznym losem. A to wszystko z delikatną nutką Boga,momentami może trochę cięższą,irytującą,ale jednak działającą tak,że książka sama się czyta. Szybko,lekko i przyjemnie.
Jest rewelacyjna. Polecam każdemu,kto zechcę się zmierzyć z rodzinną sagą. Z pewnością sięgnę po kolejną część.

Agnieszka93 | 2014-06-17

Wspaniała powieść o miłości, wierze w Boga i zdradzie. Pięknie opisane losy kochającej i spierającej się wzajemnie rodziny Baxterów. Opowieść czyta się jednym tchem szybko i przyjemnie tak jak następne cztery tomy. Polecam!

Karina | 2013-07-05

Ta powieść to nie tylko dzieje rodziny Baxterów, bowiem w tle przewijają się cenne dla polskiego czytelnika przesłanki. Od pierwszych bowiem stron moją uwagę przyciągnął obraz Stanów Zjednoczonych, jakiego nam, Polakom mass media nigdy nie przedstawią. Nie trzeba być specjalnie bystrym, żeby zorientować się dlaczego i kto ma w tym wszystkim interes. Ale trzymajmy się jak najdalej od drażliwych tematów.

Zatem "nowe" Stany Zjednoczone. Choć to fikcja literacka, to - jak wspominają autorzy - wyrastająca z realiów, co zresztą właściwe dla prozy realistycznej. Po drugie: Boża obecność w "Ocaleniu". Ani śladu taniego moralizatorstwa oraz wyidealizowanych świętych postaci rodem z włoskich katechizmów, od nieskazitelności których zawsze chciało mi się rzygać. Tylko kojący powiew Ducha Świętego: "Moje drogi nie są drogami waszymi." Autorzy tej powieści ukazują Boże działanie, Jego nieprzewidywalność i świeżość w niezwykle wiarygodny sposób w życiu zwyczajnych ludzi, osłabionych grzechem...

ceylonka | 2011-06-30
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 29 czerwca 2011

Ta powieść ma w sobie coś, co urzeka.
Urzeka i zmusza do myślenia, do postawienia siebie, na miejscu bohaterów i do zadawania sobie pytań.

Chociaż jestem teologiem, trudno by mi było dokonać takich wyborów, jakich dokonała Keri - wszystko "zgodnie z wolą Boga".

Keri, zdradzona przez męża, postanawia walczyć o małżeństwo. Walczyć, pomimo tego, że czuje do niego obrzydzenie i nienawiść. Wybiera walkę, bo "miłość jest decyzją", niestrudzenie dąży do pojednania z mężem nawet wtedy, kiedy w jej życiu pojawia się Rayan, jej pierwsza i największa miłość.

Jest jeden minus - religijność bohaterów, niemalże wszystkich,bywa irytująca. Zdaję sobie sprawę, że istnieją tak pobożni ludzie, ale czytając powieść napisaną w tym stylu, ma się wrażenie cukierkowatości, sztuczności, która czasami zahacza o absurdalność.

Ostatecznie, oddaję sprawiedliwość autorom, ponieważ skłaniają do refleksji i chyba o to w tym wszystkim chodzi.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Joanna Bator
    47. rocznica
    urodzin
    Ona... nie zamierza umrzeć, tylko zaczytać się na śmierć.
  • Maria Rodziewiczówna
    152. rocznica
    urodzin
    Żyłam z ludźmi, więc jestem zła.
  • Santa Montefiore
    45. rocznica
    urodzin
    Pewne rzeczy nigdy nie umierają; one cichną na jakiś czas, ale nigdy nie umierają".
  • James Joyce
    133. rocznica
    urodzin
    Wczesny ranek. Wyruszyć o świcie. Podróżować dookoła, wyprzedzając słońce, ukraść mu cały dzień. Robić tak bez końca i nie starzeć się ani o dzień
  • Ayn Rand
    110. rocznica
    urodzin
    Dlaczego zawsze nas uczą, że robienie tego, czego się pragnie, jest łatwe i złe, i że potrzeba dyscypliny, by się przed tym powstrzymać? To jest najtrudniejsza rzecz na świecie: robić to, czego się pragnie. I wymaga największej odwagi. Mówię o tym, czego się pragnie naprawdę. (...) Bo to ogromna odp... pokaż więcej
  • Julia Duszyńska
    121. rocznica
  • ks. Piotr Skarga SJ
    479. rocznica
    urodzin
    Prawa nie mają żadnych namiętności i uwieść się krzywo nie dadzą.
  • R. Scott Bakker
    48. rocznica
    urodzin
    Mężczyźni są jak psy, jedyna różnica polega na tym, że obwąchują tylko oczami.
  • Alistair MacLean
    28. rocznica
    śmierci
    - Słyszałeś o SKGP? - Jasne. Stowarzyszenie Kierowców Grand Prix. - Właśnie. No więc SKGP postanowiło, że dla naszego bezpieczeństwa, zawodników i widzów, należy skreślić Harlowa z listy z listy kierowców Formuły 1. Chcemy, żeby nie miał prawa wstępu na żaden tor w Europie. Wiesz, że on pije? - Kto... pokaż więcej
  • Bertrand Russell
    45. rocznica
    śmierci
    Zwyczaj lekkomyślnego przylepiania etykietek służy wygodzie ludzi, którzy chcą się wydać bystrzy bez konieczności myślenia, niewielki jednak ma związek z rzeczywistością.

Znajdź nas na Facebooku