Okładka książki Ocalenie

Ocalenie

Autor:
Cykl: Ocalenie (tom 1) | Seria: Rodzina Baxterów
tłumaczenie
Krzysztof Bednarek
Redemption
wydawnictwo
Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne
typ
papier
Hybryda
7.09 (133 ocen i 25 opinii)

Opis książki

Kari Baxter-Jacobs ma kochających rodziców, satysfakcjonującą pracę i dobrego męża. Właśnie w chwili gdy jej szczęśliwe życie i udane małżeństwo skłaniają ją do założenia poradni dla małżeństw przeżywających trudności, dzwoni telefon. Usłyszana wiadomość sprawia, że świat Kari zaczyna się walić. Tymczasem do rodzinnego Bloomington wraca jej pierwsza miłość, Ryan Tylor, wybitny footballista i wyjątkowo przystojny mężczyzna...

Ocalenie to pierwsza część sagi rodziny Baxterów z Bloomington w stanie Indiana.

źródło opisu: Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, 2007

Polecamy

Opinie czytelników
Scarlett | 2010-10-09
Przeczytana: 09 października 2010

Karen Kingsbury ma to do siebie, że pisze niby lekko i z polotem, a jednak - świadomie albo i nie - balansuje pomiędzy delikatną sugestią i nachalnym moralizatorstwem. W Stanach okrzyknięto ją "królową chrześcijańskiej fikcji", bowiem jej powieści zawsze mocno akcentują wartości takie jak Bóg, wiara, wierność zasadom etc.

Bardzo fajnie czytało mi się "Ocalenie" - mimo, że nie jest to jakaś literatura bardzo wysokich lotów. Cała saga o losach rodziny Baxterów jest troszkę naiwna (dobro zawsze zwycięża, złe zamiary niedobrego czarnego charakteru obrócone wniwecz, Brzydkie Kaczątko tak czy siak wyrośnie na zniewalającego łabędzia, wieczna miłość dostarczona do domu wraz z dostawcą pizzy etc etc), ale mimo wszystko - można jednak coś z tego wyciągnąć. I to nawet ciut więcej, aniżeli li i jedynie "coś" ;) Całość jest bardzo fajnie skonstruowana, choć psychologizacja bohaterów nie powala... Głębia ich przemyśleń czasami zahacza o pobożne trzy po trzy, ale żeby nie być niesprawiedliwą,...

Anna | 2012-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2012

To naprawdę przepiękna opowieść o kolejach losu, przeznaczeniu, sile pierwszej miłości, zdradzie i wierze w Boga. Jeżeli zaś chodzi o Kari i Ryana to znam podobną historię z życia wziętą, tylko z innym zakończeniem. Moi znajomi, których historia jest bardzo podobna do historii Karie i Ryana, tkwią w innych, niezbyt udanych związkach. On nawet wziął sobie żonę o tym samym imieniu. Nie są ze sobą, przez intrygę jego mamy i jego najbliższego przyjaciela, który kochał tą samą dziewczynę. Wmówili jej, że on ma w Niemczech żonę i dziecko. Spreparowali nawet zdjęcia. A on biedak jeździł tam, żeby zarobić na ich wspólną przyszłość. Prawda wyszła po 10 latach. Jaki z tego morał? Jeżeli kogoś kochasz, bądź szczery i mów zawsze co ci leży na sercu.
Polecam

Lenka | 2011-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2011

Jedna z lepszych książek, które przeczytałam, bardzo chętnie przeczytam dalsze losy rodziny Baxterów :) napisana lekko łatwo i przyjemnie :) W głownej mierze opisuje losy Kari, ale wątki związane z osobami z jej rodziny też się przewijają...już nie moge się doczekać przeczytania kolejnej części :)

asiek | 2011-08-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Jestem bardzo ostrożna w stwierdzeniu, czy jakąś książkę mogę nazwać „książką o miłości”. Niemniej jednak „Ocalenie” jest jedną z bardzo nielicznych, której to określenie jestem gotowa nadać.

Najogólniej, urzekło mnie w "Ocaleniu" przedstawienie wielu różnych aspektów miłości w ciepły, lekki sposób. Fabuła wydaje się prosta, ale przedstawiona jest niebanalnie, właśnie ze względu na obecność konkretnego przesłania. Kari Baxter została bardzo dotkliwie zraniona przez męża, jednak mimo tego, co jej zrobił podejmuje o decyzję o tym, że wbrew własnym, sprzecznym uczuciom i opiniom innych ludzi będzie walczyć o odbudowę swojego małżeństwa... Jak sobie z tym poradzi i czy uda jej się doprowadzić do narodzenia na nowo jej i Tima? – te kwestie intrygują coraz bardziej z każdym rozdziałem.

Ta książka przypomina czytelnikowi o znaczeniu wyborów, jakie podejmuje się w życiu i odpowiedzialności za nie. Ciekawie przedstawia rozpoznawanie codziennego powołania i misji - przez to kieruje do uświad...

Diana | 2011-07-03

Ja osobiście jestem zachwycona całą serią losów rodziny Baxterów. Na początku ciężko mi się było za tą powieść zabrać, ale jak tylko przeczytałam kilka pierwszych rozdziałów bardzo mnie wciągnęła. Chciałam jak najszybciej poznać dalsze losy tej rodziny, a w pierwszym tomie Kari. W tej książce Bóg jest na pierwszym miejscu w tej powieści i jest wyznacznikiem jak żyć dla całej rodziny. Duża ilosć religijnych motywów może niektórych drażnić. Mnie osobiście czegoś nauczyła. Polecam .!

ceylonka | 2011-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 29 czerwca 2011

Ta powieść ma w sobie coś, co urzeka.
Urzeka i zmusza do myślenia, do postawienia siebie, na miejscu bohaterów i do zadawania sobie pytań.

Chociaż jestem teologiem, trudno by mi było dokonać takich wyborów, jakich dokonała Keri - wszystko "zgodnie z wolą Boga".

Keri, zdradzona przez męża, postanawia walczyć o małżeństwo. Walczyć, pomimo tego, że czuje do niego obrzydzenie i nienawiść. Wybiera walkę, bo "miłość jest decyzją", niestrudzenie dąży do pojednania z mężem nawet wtedy, kiedy w jej życiu pojawia się Rayan, jej pierwsza i największa miłość.

Jest jeden minus - religijność bohaterów, niemalże wszystkich,bywa irytująca. Zdaję sobie sprawę, że istnieją tak pobożni ludzie, ale czytając powieść napisaną w tym stylu, ma się wrażenie cukierkowatości, sztuczności, która czasami zahacza o absurdalność.

Ostatecznie, oddaję sprawiedliwość autorom, ponieważ skłaniają do refleksji i chyba o to w tym wszystkim chodzi.

zaczytana_aga89 | 2013-09-15
Przeczytana: 10 września 2013

Nauka miłości, wierności, zaufania, wiary w Boga i umiejętności przebaczania. Bardzo dobra lektura dla współczesnych czytelników, bohaterowie kierują się wartościami, jakie trudno realizować w dobie kryzysu, wyzysku i ludzkiego egoizmu. Książka o prawdziwej i niezwykłej sztuce miłości chrześcijańskiej tj. miłości małżeńskiej. Fabuła skupia się na dość zwyczajnym wątku tj. zdradzie. Zdradzana Kari Baxter-Jacobs musi nie tylko stawić czoła zdradzie jej ukochanego ale niezwykłemu i niespełnionemu uczuciu z lat młodzieńczych do Ryana Tylora-wybitnego footballisty i nieziemsko przystojnego mężczyzny. Jednak to ,co sprawia, że ta powieść jest wyjątkowa to przesłanie jakie niesie. Miłość nie jest jedynie piękną bajką, lecz decyzją za którą bierze się odpowiedzialność. ,,Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest...,nie szuka swego..., nie pamięta złego...wszystko przetrzyma".

Zaintrygowana | 2014-06-15

Dość szybko się czyta, jednak ciągłe nawiązania postaci do Boga, modlitw i ich wewnętrzne monologi rozbijają spójność fabuły i wybijają z czytelniczego rytmu. Nie przekonuje mnie taki sposób przedstawiania chrześcijańskiej duchowości, gdyż nie czuje w nim zupełnie autentyczności. Trochę czasu zajmuje przywyknięcie do drażniących odniesień, jednak poza tym powieść czyta się z ciekawością. Już od pierwszych stron właściwie wiadomo, jak zakończy się historia niektórych bohaterów, ale przecież nie jest to aż tak istotne w owym gatunku. Opowieść jest jak życie, trochę w niej smutku, bólu i cierpienia, ale też dużo nadziei i myślę, że ze względu na to, warto zajrzeć, jeśli ma się taką możliwość

jusia1986 | 2012-10-29
Przeczytana: 29 października 2012

Wspaniała książka. Niesamowicie mnie wzruszyła w wielu momentach. Polecam.

Karina | 2013-07-05

Ta powieść to nie tylko dzieje rodziny Baxterów, bowiem w tle przewijają się cenne dla polskiego czytelnika przesłanki. Od pierwszych bowiem stron moją uwagę przyciągnął obraz Stanów Zjednoczonych, jakiego nam, Polakom mass media nigdy nie przedstawią. Nie trzeba być specjalnie bystrym, żeby zorientować się dlaczego i kto ma w tym wszystkim interes. Ale trzymajmy się jak najdalej od drażliwych tematów.

Zatem "nowe" Stany Zjednoczone. Choć to fikcja literacka, to - jak wspominają autorzy - wyrastająca z realiów, co zresztą właściwe dla prozy realistycznej. Po drugie: Boża obecność w "Ocaleniu". Ani śladu taniego moralizatorstwa oraz wyidealizowanych świętych postaci rodem z włoskich katechizmów, od nieskazitelności których zawsze chciało mi się rzygać. Tylko kojący powiew Ducha Świętego: "Moje drogi nie są drogami waszymi." Autorzy tej powieści ukazują Boże działanie, Jego nieprzewidywalność i świeżość w niezwykle wiarygodny sposób w życiu zwyczajnych ludzi, osłabionych grzechem pierw...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Elias Canetti
    109. rocznica
    urodzin
    Tylko że powieści nie są żadną strawą dla ducha. Przyjemność, jaką być może sprawiają, przepłaca się niezmiernie; rozkładają one najlepszy charakter. Człowiek uczy się wczuwać w rozmaite typy ludzkie, zaczyna smakować w różnorodności, wciela się w postacie, które mu się podobają. Każde stanowisko st... pokaż więcej
  • Dawid Grosman
    60. rocznica
    urodzin
    Zabiję matkę jeśli mnie jeszcze raz urodzi
  • Michael A. Cremo
    91. rocznica
  • Melissa Marr
    42. rocznica
    urodzin
    Czasami miłość oznacza, że trzeba odejść.
  • Josephine Tey
    118. rocznica
  • Adam Boniecki
    80. rocznica
    urodzin
    (...) drzemie w nas wciąż nadmiar lęku, słabości, poczucia niższości. Człowiek pewny swojej ojczyzny, nie będzie szalał na jej punkcie. Człowiek pewny swojej wiary nie będzie wszędzie węszył jej prześladowań. I odwrotnie. To niepewność własnych przekonań budzi agresję obronną u wszystkich stworzeń,... pokaż więcej
  • Witold Gombrowicz
    45. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest najgłębiej uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego człowieka.
  • Randy Pausch
    6. rocznica
    śmierci
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.

Znajdź nas na Facebooku