Virtualo -50% thriller

Cykl: Tweed (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
Double Jeopardy
kosmateczka

Agent brytyjskiego wywiadu SIS ginie w tajemniczych okolicznościach na Jeziorze Bodeńskim. Zastępca szefa SIS, Tweed, w celu wyjaśnienia zagadki wysyła do Niemiec Keitha Martela, specjalistę od pracy w terenie. Na jaw wychodzi, że za zabójstwem kryje się neonazistowska organizacja, która ma zamiar przejąć władzę w Bawarii. Sytuacja komplikuje się, gdy do Monachium dojeżdża pociąg z czterema przywódcami świata, którzy mają zamiar spotkać się z sekretarzem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego...

Vemona | 2018-04-04
Na półkach: Sensacja, Mam, Przeczytane
Przeczytana: 1992 rok

Pierwszy tom opowieści o Tweedzie, właściwie zawiązanie akcji całego cyklu. Nie ma jeszcze stałej grupy współpracowników, nie ma Boba Newmana, Pauli Grey, natomiast Keitha Martela postrzegam jako prototyp Marlera, zaś McNeal - jako szkic Moniki, wiernej sekretarki.
Mamy lata '80, zabójstwo jednego z agentów Tweeda, zamieszanie w Bawarii przed wyborami, w których startują zwalczające się partie - neonazistów i komunistów, oraz bardzo ważną podróż VIP-ów na spotkanie na szczycie.
Co prawda, można się przyczepić, że w Niemczech nie ma premiera, tylko kanclerz, ale darujmy sobie takie drobiazgi. ;)
Jak u Hitchcocka - zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem jest coraz szybciej, zaczyna się od zabójstwa, po którym do Szwajcarii przylatuje Keith Martel, żeby podążyć śladami zabitego agenta, znaleźć zabójców i wyjaśnić, co takiego wykrył, że należało go zabić. Jest paramilitarna organizacja neonazistowska, kolejne zabójstwa, planowany zamach na jednego z VIP-ów i cała masa zamieszania,...

Winters | 2018-02-01
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 31 stycznia 2018

"Podwójne ryzyko" jest pierwszą książką z całej serii o Tweedzie (Tweed and Co.), zastępcy dyrektora brytyjskiego wywiadu. Głównym bohaterem jest Keith Martel, agent SIS, który ma wyjaśnić śmierć innego agenta zabitego w niejasnych okolicznościach na Jeziorze Bodeńskim. W tym celu jedzie do Niemiec i krok po kroku próbuje prześledzić posunięcia swojego poprzednika. W tle mamy organizację neonazistowską, partię komunistyczną, wybory w Bawarii, wywiad sowiecki i pociąg z czterema przywódcami czołowych państw.

Książka nie jest młoda i przedstawiona historia dzieje się w latach osiemdziesiątych, więc charakterystyczny jest tutaj brak komórek, dostępu do Internetu czy monitoringu, który dzisiaj jest praktycznie wszędzie. Również rozkład sił w Europie i na świecie był zupełnie inny. A jednak agencje dawały sobie radę.

Ogólnie książkę czytało mi się bardzo lekko. Przewija się tutaj wiele ciekawych postaci. Chociażby cała czwórka szefów służb bezpieczeństwa. Również opisy miejsc,...

Roman Dłużniewski | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Dawno kupiona, dawno przeczytana a jednak pamiętam akcję. Widać z tego, że książka niegłupia i warto po nią sięgnąć.

aleczka | 2015-08-05
Na półkach: Przeczytane, Oddane

Książka z serii "political fiction" ze znanym z innych powieści Forbesa Tweedem. Bardzo dobrze zbudowane napięcie, akcja narasta do ostatnich stron.Polecam:)

Nitager | 2016-06-10

Tutaj Colin Forbes jeszcze się starał. Jedna z nielicznych, przeczytanych przeze mnie powieści o inspektorze Tweedzie, która trochę odstaje od schematu. Nie zdradzę, o jaki schemat chodzi, aby Czytelnikom nie psuć zabawy, ale pewnie i tak się domyślacie.
Plusem jest dobrze zawiązana akcja, rozgrywająca się w malowniczej scenerii, a także są nimi dwaj główni bohaterowie - Tweed i Martel - wyraziście i przekonująco nakreśleni. W dodatku, przez cały czas miałem wrażenie, że Martel to w rzeczywistości późniejszy Marler - mój ulubiony bohater Forbesa. W każdym razie, mają ze sobą tak wiele wspólnego, że chyba można tak przyjąć.
A o co chodzi? Na Jeziorze Bodeńskim (tak, NA jeziorze!) zostaje zamordowany agent SIS. Tweed posyła tam Martela, aby zbadał sprawę. Ten dochodzi do wniosku, że winna jest neonazistowska organizacja Delta.
Dobra powieść sensacyjna, jakkolwiek produkt typowo rozrywkowy, bez żadnej głębszej myśli.

jw23 | 2012-02-24
Przeczytana: kwiecień 2007

Lekko, niekoniecznie łatwo i przyjemnie; polecam.

Bartek | 2014-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Dobra, trzymająca w napięciu książka. Uciekający przed neonazistami agent SIS to coś, co bardzo przypadło mi do gustu. Wielka akcja neonazistów jest tylko przykrywką dla tego, co miało naprawdę się wydarzyć w pewnym ekspresie do Wiednia.
Początek nudnawy, mało zachęcający do czytania, jednak pierwsza akcja w hotelu już rozbudziła żądzę poznania historii do końca. Zdecydowanie polecam dotrwać do końca :>

Aga1977 | 2018-06-05
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Super ksiązka stale coś się dzieje.

Marek | 2018-03-27
Maria | 2017-11-20