Okładka książki Stanowisko prawne rzymskich dowódców wojsk prowincjonalnych - duces w prowincjach Scythia Minor i Moesia Secunda Jacek Wiewiorowski
Jacek Wiewiorowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Poznańskie
2007-01-01
2007-01-01

Okładka książki Świat starożytny, jego polscy badacze i kult panującego Katarzyna Balbuza, Mariusz Ciesielski, Wojciech Dajczak, Andrzej Gillmeister, Andrzej Gulczyński, Magdalena Idziak, Kazimierz Ilski, Piotr Jagła, Zsolt Kiss, Agata Aleksandra Kluczek, Lucyna Kostuch, Anna Kotłowska, Henryk Kowalski, Jakub Kozłowski, Krzysztof Królczyk, Paweł Madejski, Leszek Mrozewicz, Maria Musielak, Danuta Okoń, Marek Jan Olbrycht, Lechosław Olszewski, Adam Pałuchowski, Tomasz Polański, Sebastian Ruciński, Joachim Śliwa, Stanisław Śnieżewski, Janusz Sondel, Dariusz Spychała, Monika Szczot, Jacek Wiewiorowski, Przemysław Wojciechowski, Andrzej Wypustek
Świat starożyt... Katarzyna Balbuza, ...
Okładka książki Barbarzyńcy u bram imperium Wojciech Boruch, Paweł Izworski, Marcin Pawlak, Stanisław Turlej, Jacek Wiewiorowski, Dawid Zołoteńki
Barbarzyńcy u ... Wojciech Boruch, Pa...
Okładka książki Hortus Historiae. Księga pamiątkowa ku czci profesora Józefa Wolskiego w setną rocznicę urodzin Katarzyna Balbuza, Jarosław Bodzek, Jacek Bonarek, Wojciech Boruch, Jerzy Ciecieląg, Edward Dąbrowa, Maria Dzielska, Paweł Filipczak, Michał Gawlikowski, Tomasz Grabowski, Paweł Janiszewski, Zdzisław J. Kapera, Mateusz Kłagisz, Agata Aleksandra Kluczek, Maciej Kokoszko, Jerzy Kolendo, Andrzej Kompa, Józef Korpanty, Rafał Kosiński, Mirosław J. Leszka, Edward Lipiński, Ireneusz Adam Łuć, Adam Łukaszewicz, Leszek Mrozewicz, Krzysztof Nawotka, Marek Jan Olbrycht, Szymon Olszaniec, Ewdoksia Papuci-Władyka, Kinga Paraskiewicz, Marcin Pawlak, Maciej Piegdoń, Tomasz Polański, Jan Prostko-Prostyński, Norbert Rogosz, Mieczysław Rokosz, Jacek Rzepka, Maciej Salamon, Nicholas Sekunda, Joachim Śliwa, Sławomir Sprawski, Stanisław Stabryła, Michał Stachura, Marek Stępień, Jerzy Styka, Robert Suski, Stanisław Turlej, Kamilla Twardowska, Jacek Wiewiorowski, Marek Wilczyński, Marek Winiarczyk, Robert Wiśniewski, Przemysław Wojciechowski, Robert S. Wójcikowski, Miron Wolny, Stefan Zawadzki
Hortus Histori... Katarzyna Balbuza, ...
Okładka książki Świat rzymski w V wieku Krzysztof Boroda, Rafał Kosiński, Marcin Pawlak, Elżbieta Szabat, Kamilla Twardowska, Jacek Wiewiorowski, Dawid Zołoteńki
Świat rzymski ... Krzysztof Boroda, R...

Monografia "Stanowisko prawne rzymskich dowódców wojsk prowincjonalnych - duces w prowincjach Scythia Minor i Moesia Secunda" Jacka Wiewiorowskiego to studium stanowiska prawnego późnorzymskich dowódców wojsk prowincjonalnych (duces). Dla historyków prawa rzymskiego to pozycja obowiązkowa. Będzie dla nich łakomym kąskiem, lecz dla zwykłych czytelników nie interesujących się niniejszą tematyką i nieoczytanych w naukowych rozprawach będzie trudnym orzechem do zgryzienia! Czy polecam tą książkę do przeczytania? Z czystym sumieniem i zarazem pełną stanowczością - oczywiście, że tak! :)

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że jest to pierwsze ujęcie tematu w polskiej i zagranicznej literaturze. Zacznijmy najpierw od autora. Kim jest i czym się zajmuje? Jacek Tomasz Wiewiorowski to polski prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych oraz nauczyciel akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w historii państwa i prawa oraz prawie rzymskim. Zajmuje się badaniami w zakresie prawa rzymskiego, głównie statusem prawnym i sądownictwem późnorzymskim oraz badaniami prozopograficznymi (duces Scythii Minor).

W swojej książce przedstawia stanowisko prawne późnorzymskich dowódców tzw. duces z dolnodunajskich prowincji Scythia Minor i Moesia Secunda. Chronologicznie obejmuje okres od utworzenia tych prowincji za cesarza Dioklecjana (285-305) do upadku rzymskiej zwierzchności nad terenami naddunajskimi w VII w. Praca ta wpisuje się w nurt badań wykorzystujących metodę historycznoprawną, która stanowi połączenie klasycznej metody historycznej z właściwą naukom prawnym metodą dogmatyczną oraz metodą porównawczą. Zaletą książki jest to, że autor porusza się na pograniczu kilku dyscyplin naukowych: prawa, historii, a w tym epigrafiki i badań prosopograficznych, historii wojskowości, filologii i archeologii, prezentując kompleksowy obraz późnorzymskich duces Scytii Mniejszej i Mezji Secunda w strukturach późnego Imperium Romanum. Zatem jego badania mają charakter interdyscyplinarny i dlatego tym większa ich wartość naukowa.

PLUSY

- erudycja autora
- ogromna wiedza źródłowa i pozaźrodłowa autora
- specjalistyczna terminologia pokazująca, że J. Wiewiorowski zna znakomicie się na tematyce prawa późnorzymskiego
- nowatorski charakter pracy
- ogromna wartość poznawcza książki
- pierwsze ujęcie tematu w literaturze międzynarodowej

MINUSY

- skomplikowany naukowy język skierowany przede wszystkim do specjalistów z zakresu prawa rzymskiego i historyków zajmujących się czasami późnorzymskimi, trudny w odbiorze dla przeciętnego czytelnika
- zbyt naukowy charakter pracy powodujący "odcięcie" autora od czytelnika

Serdecznie polecam specjalistyczną monografię J. Wiewiorowskiego historykom prawa rzymskiego i prawnikom zajmującym się prawem późnorzymskim, zwłaszcza w prowincjonalnych armiach rzymskich takich prowincji jak Scythia Minor i Moesia Secunda. Mimo zbytniej naukowości niniejszej książki daje jej 10 gwiazdek i życzę autorowi dalszych sukcesów naukowych. ;) Ponadto pozostałych książkoholików i osoby interesujące się prawem rzymskim zachęcam do przeczytania tej nowej i bardzo ambitnej pozycji. Jestem ciekaw czy przebrniecie? Drodzy czytelnicy, moi kochani jesteście gotowi podjąć to wyzwanie? :)

Miłej lektury! :)

• Prawne