Błędy, które zmieniły bieg historii

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Książka prezentuje błędy, które w znaczący sposób wpłynęły na bieg naszej historii. Autor zastanawia się, co by było, gdyby koalicja zakonu Krzyżackiego i Zygmunta Luksemburczyka nie popełniła błędu egoizmu i zaatakowała Polskę wszystkimi posiadanymi siłami od północy i południa.

Kuba | 2014-03-05
Przeczytana: 04 marca 2014

Jako, że interesuje mnie w mniejszym lub większym stopniu ogólnie pojęta historia ( no poza nowożytną), nie mogłem nie sięgnąć po te pozycję.

Muszę przyznać, że po nauce wpajanej w szkole lektura przygotowana przez pana Romańskiego wielce mnie zaintrygowała. Autor do wielu spraw podchodzi zgoła odmiennie niż robią to nauczyciele. W tej książce jest wiele szarości nie jest tak, że coś jest albo białe albo czarne co często za młodu było nam wbijane do głowy. Nie są to oczywiście niczym nie potwierdzone przypuszczenia. Na każde swoje zdanie pan Romuald znajduje przynajmniej kilka argumentów potwierdzających jego tezę.

Możliwe, że dla miłośników historii Polski to co napiszę za chwilę jest "oczywistą oczywistością" ( ja zaliczam się raczej do miłośników historii zbrodniarskiego imperium znad Tybru, czy helleńskiej Grecji ). Otóż w mojej głowie zakorzenił się obraz wczesno-średniowieczej Polski rządzonej mocną ręką króla. Nikt wcześniej nie zwrócił uwagi na to, że zanim nastała era...

Hessismore | 2014-09-09
Przeczytana: 09 września 2014

Rzadko czytam tego typu książki historyczne ze względu trudność jaką zazwyczaj autorzy mają w jasnym przedstawieniu tematu. W tym przypadku pochłonęłam ten zbiór esejów w dwa dni, a czytało mi się z przyjemnością i zainteresowaniem. Spodobało mi się oryginalne spojrzenie na opisywane przez autora wydarzenia historyczne i jego krytyczne nastawienie do tego czego uczą nas w szkołach. Z tym stanowiskiem zgadzam się w pełni, bo jakby się nauczyciel nie starał, zawsze wtrąci do edukacji trochę swoich opinii i jedyne co może zrobić, to nauczyć krytycznego patrzenia na wszelkie historyczne 'fakty', które przecież tak często się zmieniają. Oczywiście tę samą tendencję widać w tej książce, bo autor w większości 'gdyba' i wyraża swoją subiektywną opinię na tematy, o których pisze, ale jednocześnie cały czas podkreśla ten charakter swoich tekstów. W ten sposób zachęca czytelnika do snucia własnych domysłów i krytycznego spojrzenia na historię.

integaah | 2016-03-17
Przeczytana: marzec 2016

Jedna z lepszych moich transakcji jeśli chodzi o wskaźnik cena/jakość. Książka kosztowała mnie zaledwie parę złotych, a dostarczyła sporo zabawy połączonej z wysiłkiem intelektualnym. Pisana jest z wystarczającym polotem, by mógł po nią sięgnąć każdy. Często opinie w niej wygłaszane mogą być dość zaskakujące(co jest przecież zjawiskiem dobrym i pożądanym), jak na przykład ta odnosząca się do Stanisława Augusta Poniatowskiego, powszechnie ocenianego pejoratywnie.
Godna polecenia każdemu, nawet osobom na bakier z historią.

dorota | 2012-06-13

Książka znakomita. Potoczysty, gawędziarski styl wypowiedzi, ciekawa tematyka, nietuzinkowe spojrzenie na naszą historię. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto dość ma wyniesionych ze szkoły stereotypów na temat najważniejszych wydarzeń historycznych.

Frederik | 2014-08-02
Przeczytana: 2014 rok

Bledy popelnione przez naszych przodkow widziane naszymi oczyma.

Krzysztof_g | 2016-05-10
Na półkach: Przeczytane, Historia

Ta książka to taka pozycja w rozkroku: z jednej strony dosyć solidne pisarstwo historyczne, z drugiej - potraktowanie dziejów z lekkim przymrużeniem oka. Niestety ani jedno ani drugie jakoś mnie nie porwało. Po prostu można poczytać, ale niekoniecznie. Jedna gwiazdka dodatkowa za wydanie - praktycznie na każdej stronie zdjęcie lub ilustracja.

Adam | 2016-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2016

Bardzo dobre odniesienie do kilku wydarzeń historycznych w Polsce rzucających trochę inne światło na wydarzenia, które znamy z podręczników historii. Warto sięgnąć po tą książkę, zwłaszcza jeśli nie lubiało się historii w szkole.

martenka199111 | 2015-10-20

Historia podana w sposób przystępny i zabawny. Świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie szkolnej wiedzy.

Satanistic | 2016-11-19
Maras | 2016-09-26