Badyl na katowski wór

Tłumaczenie: Jędrzej Polak
Cykl: Flawia de Luce (tom 2)
Wydawnictwo: Vesper
The Weed That Strings the Hangman’s Bag
kryminał, dziewczynka, chemia
Sylwia

Czy mordercze lato w bukolicznym Bishop's Lacey dobiegło końca? Kogóż to pochowano na wiejskim cmentarzu przy kościółku św. Tankreda? Czy Flawia zmartwychwstała? Wydarzył się cud! Do Bishop's Lacey zjechało rozklekotanym austinem Zaczarowane królestwo samego Ruperta Porsona! T e g o Ruperta Porsona, który wraz z Wiewiórką Snoddym występuje w telewizji. Jaka szkoda, że Flawia nie ma...

Wydarzył się cud! Do Bishop's Lacey zjechało rozklekotanym austinem Zaczarowane królestwo samego Ruperta Porsona! T e g o Ruperta Porsona, który wraz z Wiewiórką Snoddym występuje w telewizji. Jaka szkoda, że Flawia nie ma telewizora!
Ma za to do rozwiązania dwie zagadki kryminalne. Jedną z przeszłości, najboleśniejszą, gdyż zginęło dziecko - Robin Ingleby - rówieśnik Flawii, i drugą, najtragiczniejszą, która wydarzyła się na oczach całej wioski. Ma również siostry, Ofelię i Dafne, które należałoby, jak twierdzi ciocia Felicity, "batożyć jak wszystkie dzieci, jeśli nie mają zamiaru wstąpić do palestry lub zająć się polityką, gdyż w takim wypadku należałoby je dodatkowo utopić". Albo otruć czekoladkami z siarkowodorem. Flawia znów ma pełne ręce roboty!

źródło opisu: http://www.vesper.pl/

źródło okładki: http://www.vesper.pl/

Ferula | 2015-01-04

Zbrodnia powraca do Bishop's Lane. Kontrowersyjne przedstawienie kukiełkowe niespodziewanie wieńczy krwawe zakończenie. Czy to wypadek, morderstwo? Czy istnieje jakiś związek pomiędzy tą ofiarą a niewyjaśnioną śmiercią sprzed lat? Do akcji ponownie wkracza Flawia de Luce, domorosła panna detektyw, zaintrygowana brutalną stroną dorosłości i oczywiście truciznami, czego nie raz daje namacalny dowód. Kierując się dziecięcą naiwną logiką z łatwością wiąże wszystkie fakty, zaś swą wiedzą i wnioskami zapędza dorosłych w kozi róg z prowadzącym dochodzenie inspektorem policji na czele.
Flawia de Luce zasługuje na szczególne miejsce na kryminalnej półce. Będąc lekturą łatwą i przyjemną, do połknięcia w jeden wieczór, owszem, szybko wejdzie, pozostawi zaś nagrodę w postaci uroczego humorystycznego nastroju.

"Jesteś niesamowita. Owszem, tak jest i nie da się temu zaprzeczyć".

Maja | 2016-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2016

W zeszłym roku przedstawiłam Wam małą Flawię de Luce, która w moich oczach jest połączeniem Wioletki z Serii niefortunnych zdarzeń i Wednesday Addams. Pozwólcie, że opowiem o kolejnych przygodach tej niezwykłej dziewczynki.

Flawia spotyka na cmentarzu pewną kobietę. Okazuje się, że jest ona asystentką znanej osobistości telewizyjnej, Ruperta Porsona, która została zatrzymana w rodzinnej miejscowości dziewczynki z powodu awarii samochodu. Mała pani detektyw postanawia pokazać kobiecie i jej szefowi, gdzie znajduje się warsztat samochodowy. W drodze do tego miejsca spotykają pogrążoną w żałobie rodzinę, która niedawno straciła syna - chłopak powiesił się. Flawia zaczyna podejrzewać, że za śmiercią tego młodego człowieka kryje się coś więcej. Czy ma rację? Jakie czekają na nią jeszcze przygody?

Co prawda już nieco stara dupa jestem, ale pokochałam Flawię de Luce z całego serca. Uwielbiam jej ironię, wszechstronność i upór w dążeniu do rozwiązania zagadki. Żałuję, że dopiero niedawno...

Wiórek | 2011-10-16
Przeczytana: 14 października 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wspaniały, konwencjonalno-niekowencjonalny kryminał z ciekawą, trochę makabryczna bohaterką- Flawią de Luce, 11-latką interesującą się chemią (szczególnie truciznami) i zafascynowaną śmiercią. Pewnego słonecznego dnia Flawia leży na cmentarzu, a rozmyślania nad własnym pogrzebem, przerywa jej coś wyjątkowego- na cmentarzu pojawia się furgonetka kuklarza z BBC... I tak zaczyna się kolejna przygoda tej sprytnej dziewczynki, która mieszka w domu z dwiema jędzami, które zastępują jej siostry i ojcem filatelistą. Nie dość, że pomaga przy rozstawianiu teatrzyku, to jeszcze spada na nią obowiązek odebrania z dworca jej "ulubionej" ciotki- życie Flawii jest ciężkie.Tą pozorną sielankę przerywa makabryczny incydent- w finale przedstawienia wystawianego w salce parafialnej ginie sam Rupert Porson! To robota dla Flawii, przecież ma już na swoim koncie, jedną rozwiązaną sprawę detektywistyczną.

nescaa - | 2010-07-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 lipca 2010

Po lekturze "Zatrutego ciasteczka", pierwszej części przygód Flawi de Luce z niecierpliwością czekałam na kontynuację. Muszę przyznać, że nie zawiodłam się.
"Badyl na katowski wór" jest napisany z taka samą lekkością i humorem, jak "Zatrute ciasteczko", jednak tym razem sama fabuła mnie jeszcze bardziej wciągnęła. Powieść jest nieco bardziej mroczna niż pierwsza część, jednak dalej bezpretensjonalna i po prostu czarująca. Dzięki tej książce oderwałam się na całe popołudnie od rzeczywistości i bardzo mi się to podobało!

Klaudyna Maciąg | 2014-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2014

Flawia się nie zmienia - wciąż jest uroczo zgryźliwa, błyskotliwa, zabawna i ciekawa świata. Wciąż musi użerać się z podłymi siostrami, wciąż wzbudza niezdrowe emocje otoczenia. No i - oczywiście - nieustannie ładuje się w kłopoty, raz po raz zjawiając się tam, gdzie dziewczątko w jej wieku znajdować się nie powinno.

Tym razem kryminalne zagadki będą dwie. Tak zwane nieszczęśliwe wypadki pod wpływem wydarzeń zmienią swe oblicze, dzięki czemu na jaw wyjdą fakty dotyczące tajemniczych zbrodni - w tym jednej sprzed lat. W odkrywaniu prawdy najistotniejsze okaże się cwaniactwo małoletniej Flawii oraz jej niebywały zmysł obserwacyjny, a także rozległa wiedza na tematy, które obce są wielu dorosłym. Ale nie tak rezolutnej i specyficznej dziewczynce, rzecz jasna.

'Badyl na katowski wór' to naprawdę udana powieść - niebanalna, osobliwa, wyróżniająca się. Kolejny już raz podkreślić należy, że z typowym kryminałem ma niewiele wspólnego, ale to akurat czyni ją tak wyjątkową i wartą uwagi....

grejfrutoowa | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

Alan Bradley to urodzony w Toronto pisarz. Tworzy książki dla dzieci, ale też słuchowiska radiowe. Zasłynął serią o Flawii de Luce, którą w Polsce wydaje Vesper. Drugim tomem tego cyklu jest „Badyl na katowski wór”.
Flawia odwiedza cmentarz. Przy jednym z grobów spotyka kobietę, której wcześniej nie widziała. Okazuje się, że jest ona asystentką Ruperta Porsona, który znany jest z telewizji. Oboje zajmują się wystawieniem kukiełkowych przedstawień. Właśnie przejeżdżali przez wioskę Flawii, gdy samochód odmówił im posłuszeństwa. Ksiądz i Flawia chcą pomóc gwiazdom. Flawia wskazuje im drogę do warsztatu. Spotykają tam rodzinę, która niedawno straciła syna. Chłopak się powiesił. Dla matki wciąż jest to wielki cios, z którym nie może sobie poradzić. Flawia nie wie jak się zachować. Z jednej strony zaczyna podejrzewać, że było to morderstwo, a nie wypadek lub samobójstwo. Dziewczyna musi jednak poradzić sobie nie tylko z zagadką – chce wesprzeć asystentkę Ruperta, Niallę, musi dalej...

Comaberenices | 2012-02-05

Druga tom opowiadający o przygodach Flawii podobał mi się chyba bardziej niż pierwszy. "Zatrute ciasteczko" to oczywiście świetna i wciągająca książka, al "Badyl..." ma w sobie coś więcej. Początkowo książka rozkręca się powoli, mamy czas, żeby dokładniej przyjrzeć się wszystkim postaciom i zastanowić, która z nich zginie. A potem, kiedy pojawia się już trup, Flawia musi rozwiązać mroczną i smutną zagadkę. Wszystko oczywiście polane obficie niesamowitym klimatem, zakrapiane ciekawymi postaciami i wciągające od początku do końca.

mineymoe | 2012-07-03

Cud, miód!
Całą serię czyta się jednym tchem i naprawdę bardzo trudno oderwać się od lektury. Fabuła, bohaterowie, humor oraz język składają się na wyborną czytelniczą rozrywkę. Parę godzin temu skończyłam czytać drugą część, a już łakomie spoglądam na trzecią. Ukłony, Panie Bradley!

Sandra | 2014-04-04
Przeczytana: 2013 rok

Jak dla mnie książka była całkiem przyjemna i lekko się ja czytało. Trochę śledztw i kryminału :)

"Czasem się nienawidzę. Ale niezbyt długo."

"Dzieci należy batożyć, o ile nie mają zamiaru wstąpić do palestry lub zająć się polityką, gdyż w takim wypadku należy je dodatkowo utopić."

Karolina Sosnowska | 2015-12-06
Przeczytana: 28 listopada 2015

"W „Badylu na katowski wór” początkowo niewiele się dzieje, to znaczy, muszę uściślić – niewiele się dzieje w sensie kryminalnym (trup pojawia się dopiero na 155 stronie), bo obyczajowo, o, to zupełnie co innego. Alan Bradley już w pierwszym tomie świetnie nakreślił portrety mieszkańców siedziby de Luce’ów i mistrzowsko pokazał ich wzajemne relacje."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2015/12/06/badyl-na-katowski-wor-a-bradley/ :)