Królewski poseł

Les Quarante-Cinq
Francja, Dumas, historia, przygoda
historyczna
kosmateczka

Królewski poseł : powieść w dwóch tomach. T. 1, Czterdziestu pięciu. T. 2, Tragedia rodu Walezjuszów

Shahrivar | 2016-03-09
Przeczytana: 09 marca 2016

Ocena moja jest czysto subiektywna.
Książka zrobiła na mnie duże wrażenie, głównie dlatego, że czuję się emocjonalnie związana z bohaterami "Pani de Monsoreau", którzy pojawiają się, oczywiście, i tutaj.
Na kartach "Królewskiego posła" (czy jak kto woli, bardziej adekwatnie "Czterdziestu pięciu") miałam okazję spotkać starych, dobrych znajomych ze swoimi nieodstępnymi przymiotami: cięty dowcip nieocenionego Chicota, melancholię Henryka III, przebiegłość Franciszka d'Anjou, inteligencję Henryka z Navarry oraz...cnoty i wady innych postaci.
Przede wszystkim jednak ucieszyłam się z kilku, nielicznych wzmianek o mężnym, niegłupim, nieco zbyt aroganckim i urodziwym Ludwiku de Clermont. <3
Z zainteresowaniem śledziłam w powieści rolę Diany de Meridor de Monsoreau, która tak naprawdę powinna była nosić miano pani de Bussy. :P
Jak to u Dumasa bywa, na nadmiar emocji, tajemnic i spisków narzekać nie można. :)

ps. cytat "Margota cum Turennio" i cała sytuacyjna jego otoczka to jedna z...

quiros | 2015-08-25
Przeczytana: sierpień 2015

Ksiazka dla milosnikow gatunku i nie tylko.

Kasia | 2016-12-01
Marianna30 | 2016-06-22