Abnormal Psychology
83-7298-441-7
emm

"Najważniejsza zmiana w dziedzinie psychopatologii dokonała się na skrzyżowaniu biologii i psychologii. Nowe odkrycia neuronauki wywołały rewolucję w sposobie myślenia badaczy o wzajemnym oddziaływaniu procesów biologicznych i psychicznych. Nowe i często skuteczniejsze sposoby leczenia pacjentów zmieniły również nasze poglądy na wzajemne oddziaływanie przyczyn wielu zaburzeń psychicznych. […] Oddziaływania te są naprawdę głębokie. Wielu naukowców jest przekonanych, że znajdujemy się u progu przełomowych odkryć dotyczących interakcji pomiędzy psychologią a biologią. Wielu zauważa, że nie trzeba już pytać o naturę i wychowanie, ale raczej o wzajemne oddziaływanie umysłu i ciała, doświadczenia i czynności mózgu. Psychopatologia odzwierciedla zmiany, jakie zaszły w tej dziedzinie. […] Czytelnik odbywa podróż przez wszystkie poziomy naszego istnienia - od aktywności komórkowej po działanie genów, hormonów i substancji chemicznych w mózgu do wpływu środowiska społecznego. Przybliżamy nowe horyzonty wyznaczone przez neuronaukę behawioralna, która próbuje odkryć, w jaki sposób interakcje człowieka ze środowiskiem fizycznym i społecznym stapiają się z ekspresją tysięcy genów, zawierających wzorzec dla mózgu".
Z przedmowy

Już pierwsze amerykańskie wydanie tego podręcznika, z roku 1984, zyskało powszechne uznanie - przede wszystkim dlatego, że zaprezentowano w nim nowatorskie podejście uwydatniające teorie i metody leczenia najtrafniej dobrane do poszczególnych zaburzeń. W najnowszym, czwartym uaktualnionym wydaniu autorzy zgłębiają wzajemne relacje pomiędzy psychicznymi a biologicznymi podstawami zachowania człowieka, przedstawiają nowe trendy w tej dziedzinie oraz wyzwania, przed jakimi stają naukowcy i klinicyści, a także ukazują wpływ zaburzeń psychicznych na pacjentów, ich rodziny i społeczeństwo.

Nola | 2014-05-28
Przeczytana: 28 maja 2014

Bardzo mocna pozycja. Wszystkie rodzaje dewiacji oraz procesy uzależnienia przez człowieka są tu skrzętnie omówione.

kaka84k | 2014-01-07

Ciekawa pozycję jeśli chodzi o psychopatologię. Interesujące rozdziały.

Schwarzi | 2014-07-31

Bardzo dobra książka dla studentów i osób zaczynających przygodę z psychologią :)
Książka wprowadza w tematy naukowe, jednak w większości ogólnikowe. W celu poszerzenia informacji potrzebne są już inne publikacje.

Ka_Ha | 2014-03-10

Dobra do nauki, bo lekka i niewymagająca. Po kilku latach nadal szczegółowo pamiętam opisy przypadków.

Maksym Adamczak | 2013-12-21

Bardzo ciekawa pozycja do nauki tytułowej dziedziny psychologii. Dla europejczyków może to być trochę styl obcy. Zwłaszcza, że klasyfikacje zaburzeń oraz chorób psychicznych ICD 10 oraz DSM4 różnią się. Jednak warto się zapoznać, ze względu na szersze i ciekawsze, bardziej wyczerpujące opisy zaburzeń społecznych.

Florianf | 2015-01-20

Jeśli chodzi o psychopatologię, to jest najlepsza książka jaką czytałem, a trochę się naczytałem tych książek. Cały czas z niej korzystam. Omawia zaburzenia z wielu stron. Polecam.

marqo | 2013-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2013

Książka zawiera kompendium wiedzy z zakresu psychopatologii poprzedzone ciekawymi przypadkami osób.

Katarzynka | 2012-09-18
Przeczytana: marzec 2005

Wersja podręcznikowa . Książka zawiera informacje bardzo podstawowe. Dobra dla początkujących psychologów.

trycha | 2014-03-06

Taki tam, encyklopedyczny przegląd DSM-IV.

joannawłod | 2016-09-03