Wojna wdowy

The widow's War
978-83-7495-235-4
powieść obyczajowa
Dzieckokwiatu

Poruszający, pełen namiętności obyczajowy obraz z czasów XVIII-wiecznej Ameryki - opowieść o kobiecie, która po śmierci męża pragnie zrozumieć siebie i otaczający ją świat - powieść skłaniająca do refleksji nad kondycją kobiety kiedyś i obecnie. Po tragicznej śmierci męża Lyddie zostaje usunięta na margines życia społeczności. Najbliższy krewny płci męskiej, czyli mąż córki, może dysponować jej majątkiem i decydować o dalszym losie Lyddie. Kobieta odmawia podporządkowania się zarówno swojemu "opiekunowi", jak i dyskryminującym ją przepisom prawa.

darek_lask | 2016-10-01
Przeczytana: 01 października 2016

Historia wciąż aktualna, chociaż realia bardzo się zmieniły.
Lyddie jest mądrą, rozsądną kobietą, próbującą ułożyć sobie życie tak, żeby nie stracić godności i wolności. Czy jest feministką? Jeśli na tym polega feminizm, to owszem, jest. Ale czy pragnienia Lyddie nie są pragnieniami każdego człowieka?
Piękna książka i nie wiem doprawdy, czemu bardziej nie zaistniała w świadomości czytelników. Może potrzebne kolejne wydanie z odpowiednią reklamą? I audiobook?
"Zamierzam być szczęśliwa" - mówi Lyddie. Mam nadzieję, że jej się to udało!!!

Dzieckokwiatu | 2010-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2010

Książka po prostu wybrana losowo. Chodziłam po między półkami biblioteki i oglądałam grzbiety. Ten swoją prostotą mnie przyciągnął.
Wojna wdowy Berry zaczyna się w momencie tragicznej śmierci męża. Prawnie przechodzi w opiekę zięcia. To tutaj zaczynają się problemy. Po poznaniu atmosfery domu swojej córki, jej chłodnego zachowania wobec niej i wulgarności, agresji zięcia postanawia żyć sama.
Zaczyna się walka. O dom, o życie i o wyżywienie. Obowiązki opiekuna wdowy kłócą się z tym, ile chce na spadku zarobić.
Książka dedykowana jest wdowom. Myślę, że to błąd, raczej to książka dla każdej kobiety, samotnej, czy w związku. Opowiada o tym, jak trudno było zachować odrębność myślenia. I wbrew pozorom pewne prawdy są dalej aktualne. Może teraz możemy kupić same mieszkanie, zrezygnować ze wspólnoty kościelnej, ale czy będzie to nam społecznie odpuszczone?
W książce pokazane są zalążki emancypacji kobiet, ale także natura wojny. Lyddie w swojej samotności odszukuje siebie i pomału tak...

Elwilka888 | 2015-07-16
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane