Agnieszka

Inne wydania

Bo też cała ta twórczość, jej stylistyka, idee i losy to osobliwa historia. Bardzo polska, trochę europejska i niesłychanie pogmatwana. Pogmatwana w kilku znaczeniach. Już wielość dyscyplin, uprawianych przez Witkacego, budzi zakłopotanie: malarstwo, powieść, dramaturgia, teoria sztuki, teoria kultury, ontologia, wszystko bardzo indywidualne, niełatwe do określenia jednym zdaniem, frapujące jako propozycja intelektualna, a przy tym splecione ze sobą, nierozłącznie. Zaś do wielotorowości zainteresowań Witkiewicza dołącza się wewnętrzna wielopłaszczyznowość tej twórczości.

Jej wybuchowa dynamika kipi od sprzecznych napięć. Ścierają się tu, interferują i łączą niemal wszystkie problemy artystyczne dwudziestowiecznej awangardy wraz z dużą grupą zagadnień politycznych, filozoficznych i socjologicznych, gdzie znakomite diagnozy i hipotezy zmieszały się z naiwną obsesją, rzeczy serio z parodią lub świadomym fantazmatem. A na tę mieszankę, dość już i tak intensywną, nakłada się nasza sytuacja narodowa [...]. W naszych oczach przemieszczają się akcenty, szydercza fantazja staje się obserwacją, obserwacja - secesyjnym mitem, a wszystko razem nabiera jakiejś nowej goryczy - goryczy prekursorstwa i zapóźnienia zarazem. Równie piekielnej zbitki nie było w polskiej literaturze od czasu romantyków.
(Konstanty Puzyna, Witkacy)

źródło opisu: Z okładki książki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

gorzka | 2011-04-19
Przeczytana: 1997 rok

Książka warta przeczytania, porywa czytelnika w odrealniony świat Witkacego. Do dziś pamiętam jeden z intrygujących cytatów sztuki "Wariat i zakonnica" znajdującej się w omawianym zbiorze:
"Piekielne pomysły działają na zmysły
a dusza gdzieś skryta
nikt o nią nie pyta"

wicher_Lab | 2011-05-15
Przeczytana: 2011 rok

Narkotyczna wizja wszechświata idei absolutnych, podana w sosie własnych środków wyrazu. Przesmaczna mieszanina obrazów i myśli, a także humor z najwyższej półki.

"Szewcy", to chyba najbardziej natchniony dramat, obfitujący w doskonałe momenty, a "Matka" - najbardziej wyjściowy (sceniczny).

zbrodniaikara | 2011-02-24

Wspaniała podróż po dramatach Witkacego...warto przeczytać.

melpomena | 2017-04-23
Lacrimosa | 2017-03-31