Krótki piątek i inne opowiadania

Tłumaczenie: Bogutyn, Dorota
Wydawnictwo: Muza
Short Friday and other stories
83-7319-240-9
Adam B

W obszernym dorobku Isaaca Bashevisa Singera, najsłynniejszego powojennego pisarza żydowskiego tworzącego w jidysz i laureata Nagrody Nobla, szczególne miejsce, obok powieści, zajmują opowiadania. Zdaniem wielu krytyków to właśnie w opowiadaniach w sposób najpełniejszy objawia się narratorskie mistrzostwo pisarza. W zbiorze szesnastu opowiadań zatytułowanym Krótki piątek Singer w środku Nowego Jorku wskrzesza nagle świat tańczących chasydów, diabłów, aniołów i zwykłych, prostych ludzi, których senną i szarą egzystencję zakłócają czasem zupełnie nieprawdopodobne wydarzenia. Tan korowód bohaterów o ziemskiej i nieziemskiej proweniencji przewija się na kartach omawianych opowiadań. Pisarz, jak w każdym swoim utworze, zawiera w tym tomie metafizyczne treści i zadaje ustami bohaterów odwieczne pytania o istotę bytu, pomiędzy którymi kryje się elementarna prawda: przepaść dzieląca Amerykę i galicyjską wioskę można wypełnić własną wyobraźnią, jeśli tylko uwolni się ją od przekleństwa niepamięci.

Mariusz Zielke | 2011-06-20

Znakomite opowiadania. Czytałem je kilka ładnych lat temu, ale ktoś ostatnio mnie zapytał o dobre opowiadania i przypomniałem sobie o nich. Naprawdę warto je przeczytać. Cały zbiór doskonały.

BethLuisNion | 2011-04-02
Na półkach: Żydzi, Opowiadania, Przeczytane
Przeczytana: luty 2011

Zbiór 16 opowiadań Singera jak zwykle na najwyższym poziomie. Czy pamiętacie film pt. "Yentl" z Barbrą Streisand ? Ze zdziwieniem odkryłam niedawno, że była to adaptacja opowiadania Singera z tego właśnie zbioru. I choć sam autor nie wyrażał się zbyt pochlebnie o rozśpiewanym efekcie to jednak warto wiedzieć prawda ? :)

barton | 2017-03-06
Damian_R | 2017-03-02