Pięć rozdroży w dziejach świata

Tłumaczenie: Bogdan Baran
Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Fünf Wegscheiden der Weltgeschichte. Ein Vergleich
9788306031904
historia
Łukasz Kuć

Książka niemieckiego historyka Gottfrieda Schramma to wyjątkowe studium historiograficzne. Autor rozważa pięć najważniejszych przełomów religijnych i społecznych w dziejach świata, szukając w nich podobieństw i prawidłowości dziejowych. Analizuje reformę religijną Mojżesza, narodziny chrześcijaństwa, reformację, powstanie demokracji amerykańskiej i rewolucję rosyjską. We wszystkich tych przełomowych momentach historii pewna grupa ludzi o silnych przekonaniach ideowych inicjuje odnowę macierzystej kultury, czego skutkiem jest nowy ruch o zasięgu światowym. Schramm wnikliwie studiuje owe rozdroża historii, korzystając z dostępnych źródeł oraz swej ogromnej erudycji, a wnioski, do których dochodzi, zasługują na szczególną uwagę.

Dariusz Karbowiak | 2012-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2012

Jak przeprowadzić rewolucję? Co łączy rewolucję Mojżesza, Jezusa, Lutra, Rewolucje amerykańską i bolszewicką. Autor wyjaśnia zwracając uwagę na drobne zjawiska, które mają jednak istotne znaczenie dla rewolucyjnych przemian myślowych. Polecam dla wszystkich miłośników historii i nie tylko. Szczególnie dwa pierwsze rozdziały dotyczące powstania religii monoteistycznej a następnie zreformowania jej przez grupę "odszczepieńców" z judaizmu. Warto sięgnąć

ems | 2014-04-23
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

O ile pierwsze dwa rozdziały dotyczące historii judaizmu i chrześcijaństwa przeczytałem z dużym zainteresowaniem (choć pewne dowody uzasadniające stawiane tezy wyglądają na naciągane), to dalej było już tylko coraz gorzej. A szczegółowa analiza genezy rewolucji bolszewickiej całkiem mnie wykończyła. Stąd taka, a nie inna ocena.

Trithemius | 2016-07-28
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane