Demon z Bagiennego Boru

Seria: Klub Srebrnego Klucza
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
dona

Pod masywną głowicą szafy leżą zwłoki mężczyzny z roztrzaskaną głową. Przybyli na miejsce milicjanci podejrzewają, że w zbrodnię zamieszana jest szajka fałszerzy dzieł sztuki. Rozpoczyna się zawiłe śledztwo, które przez Paryż i Warszawę dociera do samotnej chatki w rozlewisku doliny Biebrzy. To miejsce nawiedza strzygoń, tajemnicza postać o nagiej czaszce zamiast twarzy. Śmiałkom, którzy pragną rozwiązać tajemnicę łączącą makabryczne morderstwo i szajkę fałszerzy, przyjdzie stawić czoła demonowi z Bagiennego Boru...

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/

Bed | 2012-02-28
Przeczytana: 27 lutego 2012

Książka przyciągnęła moją uwagę ładną okładką, poza tym miałam ochotę spróbować czegoś innego a nazwisko autorki nic mi nie mówiło. Okazuje się, że Helena Sekuła pisała kryminały w czasach PRL a Demon z Bagiennego Boru powstał na początku lat 80-tych. Ciekawie czytało mi się o czasach, których nie pamiętam i które z wielu względów wypadały egzotycznie.:)
Akcja rozpoczyna się w Warszawie, w willi bogatego posadzkarza Tadeusza Stelmaszczyka, którego martwego znaleziono rano przygniecionego szafą. Wezwani do wypadku dwaj milicjanci uznają, po analizie dowodów, że to jednak morderstwo i próbują ustalić kto mógł chcieć zabić przemysłowca. Badając jego mieszkanie znajdują fotografie dzieł sztuki, znanych i cennych, ale z małych miejscowości. Kolejni przesłuchani prowadzą śledztwo na fałszywe tropy. Niejednokrotnie sami coś próbują odkryć albo coś dla siebie uzyskać a przez to całość wydaje się być zawikłana jak macki ośmiornicy. Akcja przemieszcza się z Warszawy do Paryża i nad Biebrzę...

KSIĄŻKI Z NASZYCH PÓŁEK - recenzja I
Helena Sekuła – Demon z bagiennego boru

Dzieło to, które powinno zainteresować każdego fascynata literatury kryminalnej, wybrałem jako tytuł otwierający nasz cykl recenzyjny. Skąd taki wybór? Przyznaję bezwstydnie – z powodu zarówno mojej osobistej sympatii do polskiego kryminału i powieści milicyjnej, jak i ogromnego, zgromadzonego we mnie przez lata szacunku do powieści autorstwa Pani Heleny Sekuły. Jednak nie będę się tutaj nad tym dłużej rozwodził. Nie jest to odpowiednie miejsce na osobiste wycieczki w głąb moich literackich sympatii i antypatii. Wszakże seria naszych recenzji ma prezentować możliwie krótkie, ścisłe, a jednocześnie lekkie w odbiorze opinie na temat dzieł zalegających półki księgarń TakCzytam.

Możliwie szybko przejdźmy więc do meritum sprawy. „Demon z bagiennego boru” jest tytułem z wznowionej przez wydawnictwo Zysk i Spółka, kultowej niegdyś – w latach 60., 70. i 80. ubiegłego wieku – serii wydawniczej „Klub srebrnego...

Lola Janetta | 2017-08-03
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Zajęło mi to naprawdę kilka miesięcy, bo język, którym pisany był ten kryminał tak ciężko wpijał się w moją głowę, że nie sposób było siąść i po prostu czytać. Na pewno dużym atutem oddane realia tych czasów i piękne opisy, natomiast zdecydowanie zbyt późno (jak dla mnie) sklejone w całość. Niemniej jednak na pewno ciekawa historia.

Marianna | 2017-05-02
Przeczytana: 04 maja 2012

„Demon z Bagiennego Boru” z pewnością spodoba się do miłośnikom kryminału.
To lektura, która pozostawia pozytywne wrażenie na dłużej.
Okładka jak z horroru przyciąga uwagę, dlatego daję plus wyżej, książkę oceniam jako przeciętną. Miałam mieszane uczucia po jej przeczytaniu.

Mimi xrayofbooks | 2013-02-14
Przeczytana: 07 lutego 2013

Akcja rozgrywa się w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, chociaż ówczesne realia nie odbijają się w znaczący sposób na całej historii. Ciężko osądzić mi, czy jest to wadą czy zaletą, lecz miło było poczytać o stołecznych ulicach sprzed ponad 30 lat. Nasi bohaterowie od Warszawy, przez Paryż, trafiają do nadbiebrzańskich wiosek, w których czas się zatrzymał. Mamy tutaj przesądnych mieszkańców, nieufnych współczesnym wynalazkom i hołdujących wierzeniom z przeszłości. Tajemniczy domek na bagnach i upiór, który ukazuje się nocującym w nim ludziom dopełnia obrazu folkloru polskiej wsi.

więcej:

Zbigv | 2014-11-21

Ciekawy przykład polskiego kryminału z czasów PRL. Pani Helena Sekuła ma niebanalny styl, nacechowany neologizmami. Fabuła pod kątem narracji i samej opowieści kojarzy mi się z niektórymi odcinkami słynnego serialu "007 zgłoś się" - nie wiedzieć czemu.

Vemona | 2017-09-15
Przeczytana: grudzień 2015

Dobrze napisany kryminał milicyjny, ciekawie poprowadzona narracja, z punktu widzenia kolejnych bohaterów. Widać, że autorka ma pojęcie o temacie

dulko | 2013-05-26

Jak dla mnie ksiazka byla tylko i wylacznie zrozumiala na poczatku rozdzialu. Wielowatkowosc jaka obarcza ksiazka czytelnikow sprawia ze w pozniejszym momencie nie mialem pojecia u ktorego z bohaterow toczy sie akcja. przewaznie miejsce to mialo na poczatku kazdego rozdzialu, gdzie dopiero w ok 1/3 rozdzialu udalo mi sie rozstrzygnac w ktorym momencie jestem. dodac nalezy ze ksiazka nie jest napisana jezykiem wspolczesnym. duzo slow jest badz bylo uzywanych chyba za czasow mlodosci autorki.

chocolatequa | 2012-10-22

nie mogłam przez nią przebrnąć, za dużo wątków. podejrzewam, że Panom na pewno lepiej by się ją czytało :)

awarta | 2018-07-27
Na półkach: 2018 (52), Przeczytane