Westerplatte-Oksywie-Hel 1939

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
Łukasz Kuć

Obrona Wybrzeża stanowi chlubną kartę w dziejach polskiego czynu zbrojnego we wrześniu 1939 roku, ale nie jest znana czytelnikom w takim stopniu, jakiego byśmy oczekiwali. Westerplatte przeszło do legendy, lecz kontrowersje związane z osobą dowódcy obrony do dzisiaj budzą emocje wśród historyków i kombatantów. Wybrzeże broniło się odcięte, w oderwaniu od reszty kraju, narażone na ataki nie tylko niemieckich wojsk lądowych i Luftwaffe, ale także Kriegsmarine. Po upadku Oksywia jedynym punktem, jaki pozostał w rękach Polaków, był Półwysep Helski, który bronił się do 2 października, a więc dłużej niż Warszawa.

robert | 2014-04-07

Kwintesencją tej książki jest okładka. Na pierwszym planie żołnierz z karabinem który na pagonach ma trzy belki i gwiazdkę. Dla niewtajemniczonych: nie ma takiego stopnia wojskowego. Natomiast marynarz ma amerykańską broń m1918 zamiast polskiego Browning 1928. A wiec brnijmy w to dalej. Autor nie ma zielonego pojęcia o tej tematyce oraz przedstawia bzdurne tezy. Ilość błędów historycznych i geograficznych jest szeroko komentowana na stronach i forach historycznych, wiec pozwolę sobie ich nie wymieniać ( kto jest zainteresowany googluje sobie). Szkoda czasu i pieniędzy. Omijać szerokim łukiem.

Jacek | 2012-12-29
Na półkach: Historia, Mam, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2012

Bardzo ważne opracowanie walk na Wybrzeżu podczas II wojny światowej. Ze względu na wykorzystanie wielu źródeł, w tym wspomnień uczestników, wzrasta jej wiarygodność. Jednakże z punktu widzenia warsztatu historyka mam pewne wątpliwości. Autor co kilka stron powtarza jak mantrę te same tezy (załamanie się i brak przygotowania do obrony ze strony majora Sucharskiego, zbędną obronę Poczty Polskiej w Gdańsku, niepotrzebną obronę Westerplatte itd.), tym samym dając dość subiektywny obraz wydarzeń. Mogę się zgodzić na błędy dowództwa polskiego, jak w przypadku działań ppłk. Sobocińskiego, mogę uznać za zasadne zarzuty dotyczące nadmiernego (ale tylko nadmiernego) rozbudowania floty wojennej, ale chcę też zauważyć, że gdyby do tych (i innych) błędów i pomyłek nie doszło, to? Historyk nie gdyba. Opiera się na faktach. Czy pieniądze zaoszczędzone na niszczycielach zostałyby przeznaczone na wzmocnienie obrony Wybrzeża? Autor tak sądzi, ja nie mam co do tego żadnej pewności.
A jednak będę...

Soplic | 2016-05-21
Przeczytana: 21 maja 2016

Książka kuriozum: błędy geograficzne, historyczne, styl pisania na poziomie gimnazjalisty. Autor książki ma tytuł doktorski co może stanowić pewien szok, czytając te wypociny nie sposób się tego domyśleć, ba trudno uwierzyć iż pisał to człowiek z maturą. Jeśli ktoś chce wykazu (niepełnego) bzdur i błędów polecam link na końcu.
Zdecydowanie nie polecam, książka ma wartość makulatury.

Wiecie że według tego niedouka Oksywie to Wyspa!

PS Polecam recenzję: http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,ksiazka-piotra-derdeja-pt-westerplatte-8211-oksywie-8211-hel-1939,2590

Panio | 2014-05-27
Przeczytana: 27 maja 2014

Godna polecenia książka. Kontrowersje wokół niej motywują mnie do przejrzenia innych prac historycznych dotyczących walk na wybrzeżu i porównania faktów. Podzielam zastrzeżenia innych czytających - za dużo tez, założeń i gdybania jak na pracę historyczną, autor nie unika mocnych stwierdzeń i zarzutów, co sprawia że lektura jest ciekawsza, ale nasuwa też wątpliwości w sferze obiektywizmu (w wielu miejscach autor powołuje się na źródło przekreślając inne, określiwszy je jako mniej wiarygodne bez podania uzasadnienia). Niemniej warto przeczytać i dokonać na własną rękę porównawczej pracy z innymi pozycjami.

Gosia Laga | 2014-02-16

Świetna książka. Pokazuje, że historyczne książki nie muszą być nudne. Napisana jest lekkim językiem, przez co bardzo mnie wciągnęła. Dzięki niej poznałam wiele ciekawych faktów, o których nigdy wcześniej nie słyszałam, choć mieszkam niedaleko Gdyni. Szkoda, że w szkołach karmili nas suchymi faktami.

Arkadiusz | 2013-11-02

Krotka i zwarta historia. Ciekawe wnioski. Nieznane fakty.

Paweł | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2015

Pomysł był bardzo dobry ale realizacja bardzo słaba. Napisane kiepskim językiem, chaotycznie. Komuś bez znajomości tematu bardzo trudno się zorientować co autor ma na myśli.

EmilkaW | 2016-02-23
rybka | 2016-01-07