Janosik. Pierwsze kroki

Wydawnictwo: Post
6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
komiksy
dona

Pierwszy tom komiksu Janosik - Pierwsze kroki autorstwa duetu Kwiatkowski & Skarżyński. Wszystkich części Janosika napisanych przez Kwiatkowskiego jest w sumie 13, natomiast pierwsze 6 tomów zostało wykorzystane do serii komiksowej o legendzie gór, szlachetnym zbójniku Janosiku. Pierwsze wydanie miało miejsce w 1973 roku nakładem wydawnictwa Sport i Turystyka. Komiks ukazał się równocześnie z...

Pierwsze wydanie miało miejsce w 1973 roku nakładem wydawnictwa Sport i Turystyka. Komiks ukazał się równocześnie z wejściem na ekrany serialu i filmu Janosik w reżyserii Jerzego Passendorfera, do którego scenariusz napisał również Tadeusz Kwiatkowski. Pierwsze wydanie było w połowie kolorowe w połowie czarno-białe, (po dwie strony kolorowe, a potem po dwie strony czarno-białe itd.). Reedycja Janosika przygotowana przez Wydawnictwo Post jest w całości kolorowa. Trzeba zaznaczyć, że przygotowanie kolorowej wersji Janosika było bardzo pracochłonne. Ponieważ brakowało części oryginałów plansz Janosika, (strony 5, 8, 9, 20, 25, 29, 32) zostały one odzyskane z pierwszego wydania, pozostałe strony (strony 12, 13, 16, 17, 21, 28, 33, 36, 38) zostały zeskanowane z kolorowych oryginałów autorskich, natomiast reszta została zeskanowana i pokolorowana elektronicznie przez Rafała Szłapę i Joannę Holeksę-Szłapę zgodnie ze wskazówkami prof. Jerzego Skarżyńskiego. Liternictwo zaprojektował Tomasz Bereźnicki.

CubeX | 2013-11-04
Przeczytana: 03 listopada 2013

„Janosik” to film Agnieszki Holland, góralska legenda, jakieś książki napisane przez różnych autorów. To wszystko owszem – także. „Janosik” to jednak przede wszystkim kultowy serial z Perepeczką w roli głównej. Gdyby nie ten serial, pewnie nie sięgnąłbym po komiks. I straciłbym dużo.

Fabuła komiksu różni się od serialowej, ale to nawet lepiej, ze i na tej płaszczyźnie daje coś od siebie. Najważniejszy jest jednak rysunek – to spory atut. Przyćmiewa niedoskonały sposób narracji zupełnie. Twarze są serialowe – taki ukłon w stronę fanów Perepeczkowej kreacji, jak ja. Warto.

Bratek | 2016-04-21
Damian | 2013-11-27