Głośne rzymskie procesy karne

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
historia, Imperium Rzymskie, prawo
historia
Łukasz Kuć

Rzymianie stworzyli jeden z najdoskonalszych systemów prawnych w historii. Nie ustrzegło to ich jednak przed próbami łamania prawa. Morderstwa, świętokradztwa, spiskowanie przeciwko władzy, korupcja, cudzołóstwo, seksualne molestowanie nieletnich, czary i wiele innych występków stanowiło nieodzowny element życia w Imperium Romanum. Niektóre procesy budziły żywe zainteresowanie współczesnych. Autor wybrał te najgłośniejsze i przedstawił je w konwencji gawędziarskiej, przetykając opowieść licznymi anegdotami i ciekawostkami z życia codziennego i obyczajów panujących w starożytnym Rzymie.

Panio | 2014-03-05
Przeczytana: 05 marca 2014

"Głośne rzymskie procesy karne" to arcyciekawa książka przybliżająca nam bardziej znane, często powiązane z różnymi zdarzeniami historycznymi i zachowane do dziś w źródłach postępowania karne w najpotężniejszej cywilizacji starożytności.
Autor przedstawia w niej 15 historii - procesów, poczynając od fikcyjnego, w istocie będącego legendą podania o boju między przedstawicielami Rzymu i Alba Longi mającego rozstrzygnąć losy wojny, poprzez wojnę domową i sprzysiężenie Katyliny w 63 r. p.n.e., zdławienie kultu Dionizosa, proces Jezusa Chrystusa i prześladowania chrześcijan. Wszystkie historie są podane w bardzo przystępny dla czytelnika sposób, nie przytłaczając laików informacjami o rzymskim porządku prawnym. Sam dość dobrze znam rzymskie prawo i mogę z pewnością powiedzieć, że autor umiejętnie zbalansował treść na korzyść innych informacji, odnoszących się głównie do obyczajów, gospodarki czy też ważnych wydarzeń historycznych o których przynajmniej część z nas czytała lub uczyła...

Książek o starożytnym Rzymie jest mnóstwo. Zwykle jednak dotykają tematów wojny, polityki, życia codziennego, religii czy gospodarki. To opracowanie dotyczy prawa, a konkretnie można by je nazwać wyborem co ciekawszych spraw rzymskiego pitavalu. Przy tej okazji pojawiają się różne znane z wielkiej historii postacie: Cyceron, August, a nawet... Jezus Chrystus. Książka przybliża więc w przystępnej formie zagadnienie uchodzące chyba za poważne, nudne i suche. Charakter pracy jest wyraźnie popularyzatorski, nie zgłasza ona pretensji do naukowości. Ale może dzięki temu sięgną po nią osoby, które w innych okolicznościach hasło "prawo rzymskie" przyprawiałoby o odruch wymiotny.

Tomasz Babnis

Hubert | 2016-08-10