Od kuchni

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
In the Kitchen
978-83-7506-467-4
Ag2S

W pamiętającym lepsze czasy hotelu Imperial szef kuchni Gabriel Lightfoot ma doprowadzić kuchnię do dawnej świetności. Trudno jednak o zachowanie uczciwości – i zdrowia psychicznego – wobec sprzecznych wymagań barwnego, wielonarodowego personelu, czujnego kierownictwa i wspólników, z którymi po cichu planuje uruchomienie własnej restauracji. Pomimo stresu wszystko wskazuje na to, że ciężka praca przyniesie rezultaty... Do czasu aż nie dojdzie do odkrycia w kuchni zwłok nocnego portiera. Jest to mała, samotna śmierć – wystarcza jednak do zakłócenia niepewnej równowagi życia Gabe’a. Dochodzi też do innych komplikacji: ojciec Gabriela umiera na raka, narzeczona spodziewa się więcej po ich związku, a kierownik restauracji najwyraźniej robi jakieś lewe interesy. Pojawia się Lena, młoda kobieta o zagadkowej urodzie, w niezrozumiały sposób związana ze śmiercią portiera. Będący pod jej urokiem Gabriel podejmuje decyzję, której konsekwencje postawią go przed nagą prawdą o sobie, gruntownie odmienią jego życie – i świetlaną przyszłość, której jeszcze niedawno pragnął.

Ania | 2015-07-08
Na półkach: ROK 2015, Posiadam, Przeczytane

Uczucie jakie towarzyszyło mi podczas czytania tej książki to przede wszystkim znudzenie. Bardzo ciężko było mi przebrnąć od początku do końca, robiłam sobie bardzo długie przerwy i mówiłam 'może następny rozdział zaskoczy mnie akcją, momentem, który będzie trzymał w napięciu' - niestety nic takiego się nie wydarzyło. Po przeczytaniu z uśmiechem na ustach odłożyłam ją na półkę i czuję, że szybko na nią nie spojrzę.

breathless | 2013-09-24
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 września 2013

Akcja książki rozwija się przez, plus minus, trzy czwarte jej objętości. Przebrnięcie przez te trzy czwarte jest już nadzwyczajnym sukcesem, bo ja odpadłam dwa razy po drodze... Rozwiązanie następuje -łącznie- może w trzech linijkach, i koniec zostawia nadzwyczajny niedosyt. Wygląda to mniej więcej tak, jakby autorka beztrosko przelewała na papier wszystko, co jej przyjdzie na myśl, a w pewnym momencie stwierdziła że historia ta znudziła ją i musi szybko ją zakończyć.
Nijak niestety ma się również ta powieść do serii książek Imogen Edwards-Jones czy Bourdaina, które barwnie i z przytupem opisują rzeczywistość hotelowej kuchni i w ogóle, kuchni z perspektywy jej pracowników. Mdłe, przydługawe opisy nużą i zniechęcają do kontynuowania lektury.
Całość mocno naciągana, a jedyna intrygująca bohaterka snuje się gdzieś między pierwszym a drugim planem, by w końcu zniknąć bez śladu i słowa wytłumaczenia.

Melisa87 | 2014-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2014

Czytając tą książkę nie mogłam się powstrzymać od sprawdzania ile stron mi jeszcze zostało. Miałam wrażenie, że ich nie ubywa. Akcja ciągnie się potwornie i nuży. Długie opisy sprawiały, że często wyłączałam się myślami. Właściwie ciekawiej zaczyna się rozwijać akcja po przebrnięciu ok. 4/5 książki. Najciekawsza bohaterka plącze się gdzieś na drugim planie. Nijak mogłam się wczuć w uczucia bohaterów i atmosferę panującą w kuchni.
Nie mogę całkowicie jej skreślić. Wg mnie zasługuje na 3 gwiazdki za pomysł na fabułę (niestety niezrealizowany w sposób, który by mnie zaciekawił), kilka momentów i opisów wartych uwagi.

Miss_Jacobs | 2010-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2010

Monica Ali to obyczajowy odpowiednik Athony’ego Bourdaina. Pięknym językiem opisuje kuchenna hierarchię oraz swoich bohaterów. Niezwykle barwnie przedstawia scenerię, w której znajdują się bohaterowie, dzięki czemu czułam się jakbym stała tuż obok nich.
Historia, która mogła przydarzyć się każdemu z Nas. W końcu tak nie wiele trzeba by zmieniło się całe nasze życie, wystarczy dosłownie jedna noc a nawet jedna sekunda.
Często też zdarza się, że jedna osoba wywraca nasze życie do góry nogami. Jedno spojrzenie oczu sprawia, że robimy rzeczy, o które sami byśmy się nie podejrzewali. Jakie? Dowiecie się z książki.
Ważnym elementem fabuły książki jest ucieczka. Bohaterowie boją się samotności, odpowiedzialności czy też tych bardziej prozaicznych spraw jak policji wykrywającej brak papierów potrzebnych go pracy. Ucieczką próbują odwlec nieuniknione, gdy w rzeczywistości sami się tym pogrążają.
Pisarka pokazuje nam jak niewiele wiemy o ludziach, którzy nas otaczają. Znamy ich imiona...

Marta | 2011-09-24

Dla mnie książka raczej z tych słabo napisanych, czytając nijak można wczuc się w atmosferę i klimat książki, byłam a raczej jestem rozczarowna .

porządekalfabetyczny | 2011-01-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane