Pamiętniki czyli Historia polska

Wydawnictwo: Erica
8,18 (11 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
2
9
2
8
3
7
4
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
978-83-89700-78-0
liczba stron
808
język
polski
dodał
Łukasz Kuć

Opis obyczajów za panowania Augusta III od dawna pozostaje skarbnicą wiedzy o życiu codziennym, tradycji, kulturze i obyczajowości mieszkańców Rzeczpospolitej. Pamiętniki, czyli Historia polska to zapis politycznych i kulturalnych dziejów państwa polskiego w latach 1743-1798. Osobisty stosunek autora do opisywanych zdarzeń i postaci, przytaczane liczne anegdoty i komentarze współczesne...

Opis obyczajów za panowania Augusta III od dawna pozostaje skarbnicą wiedzy o życiu codziennym, tradycji, kulturze i obyczajowości mieszkańców Rzeczpospolitej. Pamiętniki, czyli Historia polska to zapis politycznych i kulturalnych dziejów państwa polskiego w latach 1743-1798. Osobisty stosunek autora do opisywanych zdarzeń i postaci, przytaczane liczne anegdoty i komentarze współczesne autorowi, bogactwo języka i pasja pisarska sprawiają, że Pamiętniki... są znakomitą lekturą nie tylko dla historyków, ale i dla szerokich kręgów miłośników literatury polskiej.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 1657

Bardzo dobra pozycja! Lektura obowiązkowa dla miłośników kultury sarmackiej u schyłku Rzeczpospolitej w XVIII w. Stanowi bardzo cenne źródło pamiętnikarskie, w którym można znaleźć informacje o obyczajach i zwyczajach szlachty polskiej. Okaże się również wartościowym źródłem dla historyków zajmujących się dziejami wojskowymi nowożytności. Dostarczy bowiem wiedzy chociażby o pojedynkach, husarii czy odporności półzbroi husarskiej etc.

Co możemy powiedzieć o autorze tego źródła? Jędrzej Kitowicz (1728-1804) był księdzem, pamiętnikarzem, uczestnikiem konfederacji barskiej oraz wspaniałych dzieł ukazujących barwne realia życia u schyłku Rzeczpospolitej szlacheckiej. "Opis obyczajów i zwyczajów za panowania Augusta III" od dawna pozostaje skarbnicą wiedzy o życiu codziennym, tradycji, kulturze i obyczajowości mieszkańców Rzeczpospolitej.

"Pamiętniki, czyli Historia polska" to zapis politycznych i kulturalnych dziejów państwa polskiego w latach 1743-1798. Osobisty stosunek autora do opisywanych zdarzeń i postaci, przytaczane liczne anegdoty i komentarze współczesne autorowi, bogactwo języka i pasja pisarska sprawiają, że "Pamiętniki (...)" są znakomitą lekturą nie tylko dla historyków, ale i dla szerokich kręgów miłośników literatury polskiej.

"Pamiętniki, czyli historia polska" Jędrzeja Kitowicza składają się z trzech części.

a) cz. 1 wydana pt. "Pamiętniki do panowania Augusta III i pierwszych lat Stanisława Augusta. Przez nieznajomego autora"; wyd. (z autografu – dziś rękopis Biblioteki Kórnickiej, sygn. 433) E. Raczyński, t. 1-3, Poznań 1840 Obraz Polaków i Polski w XVIII W. nr 1-3; wyd. następne: Pamiętniki (z nazwiskiem autora) wyd. A. Woykowski, Poznań 1840 (także z autografu, tekst jest jednak mniej okrojony niż w wyd. Raczyńskiego)
b) cz. 2 wydana pt. "Pamiętniki... do panowania Stanisława Poniatowskiego. Z manuskryptu dotąd drukiem nie ogłoszonego" (obecnie rękopis PAN Kraków, sygn. 1906) t. 1-3, (wyd. A. Popliński w): Dzieła historyczne ks. J. Kitowicza. Wydanie zupełne t. 4-6, Poznań 1845; przedr.: "Pamiętniki... do panowania Stanisława Poniatowskiego", t. 1-3, Poznań 1886.

Całość wraz z przedmową autora (pierwodruk przedmowy ogł. K. W. Wójcicki: J. Kitowicz Biblioteka Warszawska 1853, t. 1), wyd. W. Zawadzki; t. 1-3, Lwów 1882 Biblioteka Polska nr 29-31 (przedruk wyd. częściowych: Raczyńskiego z roku 1840 i Poplińskiego z roku 1845); wyd. następne: wydał A. Kaczurba, t. 1-4, Lwów 1882 (przedruk wyd. Zawadzkiego); wyd. P. Matuszewska, (Warszawa) Biblioteka Pamiętników i Obcych (po roku 1967).

Serdecznie polecam wszystkim miłośnikom i badaczom historii Polski, zwłaszcza tym których interesuje Rzeczpospolita w epoce upadku w XVIII w. :)

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Pan Wyposażony

"To nie jest historia o kolesiu, który ma bogatego, posranego ojca i zimną, zołzowatą matkę. To historia o kolesiu, który lubi swoich rodziców, a...

zgłoś błąd zgłoś błąd