Pamiętniki czyli Historia polska

Wydawnictwo: Erica
978-83-89700-78-0
Łukasz Kuć

Opis obyczajów za panowania Augusta III od dawna pozostaje skarbnicą wiedzy o życiu codziennym, tradycji, kulturze i obyczajowości mieszkańców Rzeczpospolitej. Pamiętniki, czyli Historia polska to zapis politycznych i kulturalnych dziejów państwa polskiego w latach 1743-1798. Osobisty stosunek autora do opisywanych zdarzeń i postaci, przytaczane liczne anegdoty i komentarze współczesne autorowi, bogactwo języka i pasja pisarska sprawiają, że Pamiętniki... są znakomitą lekturą nie tylko dla historyków, ale i dla szerokich kręgów miłośników literatury polskiej.

Sensej | 2017-04-24
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Bardzo dobra pozycja! Lektura obowiązkowa dla miłośników kultury sarmackiej u schyłku Rzeczpospolitej w XVIII w. Stanowi bardzo cenne źródło pamiętnikarskie, w którym można znaleźć informacje o obyczajach i zwyczajach szlachty polskiej. Okaże się również wartościowym źródłem dla historyków zajmujących się dziejami wojskowymi nowożytności. Dostarczy bowiem wiedzy chociażby o pojedynkach, husarii czy odporności półzbroi husarskiej etc.

Co możemy powiedzieć o autorze tego źródła? Jędrzej Kitowicz (1728-1804) był księdzem, pamiętnikarzem, uczestnikiem konfederacji barskiej oraz wspaniałych dzieł ukazujących barwne realia życia u schyłku Rzeczpospolitej szlacheckiej. "Opis obyczajów i zwyczajów za panowania Augusta III" od dawna pozostaje skarbnicą wiedzy o życiu codziennym, tradycji, kulturze i obyczajowości mieszkańców Rzeczpospolitej.

"Pamiętniki, czyli Historia polska" to zapis politycznych i kulturalnych dziejów państwa polskiego w latach 1743-1798. Osobisty stosunek autora do...

komestor | 2016-05-28
Aztek_Anonim | 2015-04-14