Zakazany owoc

Wydawnictwo: Świat Książki
Foreign fruit
83-7391-775-6
Mila

Dwie historie miłosne, splatające się w opowieść o przeznaczeniu, przypadku i dramatycznych konsekwencjach uczuć. Celia i Lottie razem dorastały w malowniczym nadmorskim Merham, lecz gdy jedna zakochała się w narzeczonym drugiej, ich drogi się rozeszły. Pół wieku później do miasteczka przybywa młoda kobieta z małym dzieckiem.

BagatElka | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

Jojo Moyes urzekła mnie historią Lottie chociaż sama bohaterka chwilami nieźle mnie wkurzała.Całość opowieści toczy się nieśpiesznie dla niektórych możliwe,że monotonnie.Mnie ten rytm odpowiadał bo dzięki niemu mogłam zatopić się w świat nadmorskiej miejscowości i poznać dokładnie charaktery jej mieszkańców.Ich różnorodność i świetnie zarysowane wady i zalety sprawiają,że książkę czyta się z wielką przyjemnością i zaciekawieniem.
Kto kocha angielskie powieści obyczajowe ten doskonale odnajdzie się w klimacie "Zakazanego owocu". Mnie narobił on apetytu na pozostałe książki pani Moyes.

Katherina87 | 2013-08-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czy można pozostawić za sobą przeszłość?

Merham, spokojne nadmorskie miasteczko, lata 50. Lottie Swift, dziewczynka ewakuowana w czasie II wojny światowej z Londynu, dorasta w szacownej rodzinie Holendrów. W przeciwieństwie do Celii, córki nowych opiekunów, bardzo lubi swoje miejsce na ziemi. Obydwie są zafascynowane Arkadią, domem nad brzegiem morza, i jej mieszkańcami- cyganerią artystyczną. Pewnego dnia biorą udział w nieprzyzwoitych wybrykach na plaży, co dla wszystkich ma długotrwałe i tragiczne konsekwencje.
Prawie pół wieku później Arkadia znów budzi emocje, a jej lokatorzy zmuszają do spojrzenia w przeszłość...

Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza część to opowieść o losach mieszkańców miasteczka Merham sprzed wieku. Czyli opowieść o losach Celii i Lottie.
Nie przyzwoite wybryki na plaży. Za tymi wybrykami stała impreza na plaży i późniejsza kąpiel w morzu, czy to w stroju kąpielowym czy też w samej bieliźnie. W czasach gdzie takie coś uchodziło za zgorszenie...

allison | 2011-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2011

Dobrze skonstruowana powieść obyczajowa z kilkoma wątkami miłosnymi na pierwszym planie i rodzinną tajemnicą w tle. Jak to zwykle w takich książkach bywa, tajemnica kładzie się cieniem na losach bohaterów i odzywa się po latach.

Czyta się szybko i przyjemnie, dzięki wartkiej akcji i wyrazistym postaciom. Całość ubarwiają retrospekcje, zarówno sprzed wielu lat, jak i niezbyt odległej przeszłości.

Lektura lekka, ale nie pozbawiona refleksji nad rolą przeszłości w życiu człowieka, nad odpowiedzialnością za podjęte decyzje i drugiego człowieka.

Sylwia | 2012-09-13

Jedna z ksiązek,która zapada w pamięć.
Jeden minus -pierwsze kilkanaście stron - odpycha,dlatego niektórzy rezygnują z kontynuacji czytania..
Dla mnie - Piekna.

Nesnej | 2014-02-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 02 lutego 2014

Jestem bardzo zaskoczona. Bo biorąc pod uwagę jak wielką irytację wzbudziła we mnie Lottie, powinnam być tą książką zmęczona. Tymczasem sięgałam po nią w każdej wolnej chwili, nawet przez moment się nie nudziłam i nieustannie byłam pod wrażeniem talentu autorki. Pani Moyes ma naprawdę zgrabne, lekkie i wciągające pióro. I potrafi tworzyć słodko-gorzkie historie, które czyta się z nutą melancholii ale równocześnie uśmiechem na ustach.

disturbia | 2010-11-13

Czytałam tą książkę parę lat temu, ale pamiętam, że bardzo mi się podobała. Dość długa, ale wciągająca. Świetna.

natuska87 | 2017-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Oj nie moje klimaty... zupelnie mnie nie wciagnela, dalam jej szanse czytajac opinie, ze poczatek moze zniechęcać, jednakze jak dla mnie to pozniej nie bylo lepiej. Przeczytalam 2/3 i zaluje, ze az tyle czasu na nia stracilam. A szkoda, bo pisarka ma potencjał .

Małgorzata Zberowska | 2014-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Gdy myślę o tej książce, to nasuwa mi się myśl, że człowiek zamiast cieszyć się z tego co ma, tworzy sobie jakiś wyidealizowany obraz i tkwi w tym swoim przekonaniu - "co by było gdyby.." nie zauważając szczęścia, które posiada. (w tym przypadku Lottie przez całe życie nie cieszy się z miłości męża, myśląc o Guyu).

polecam książeczkę, myślę że zawiera kilka mądrości życiowych i zmusza do refleksji nad własnym życiem.

Carnival | 2016-03-28
Na półkach: Takie o, Przeczytane
Przeczytana: 28 marca 2016

Trudno mi było ulokować w czasie początek książki - autorka podała wiele, ale często sprzecznych wskazówek w tekście, które zakłóciły mi odbiór książki. Dopiero jak akcja zaczęła się toczyć w czasach współczesnych historia zaczęła mnie wciągać. Całość prezentuje się całkiem nieźle - ot, takie czytadełko akurat na okres świąteczny.

paula | 2014-09-16
Przeczytana: 15 września 2014

Początek książki sprawił,że chciałam ją odłożyć,było nudno ale pomyślałam sobie,że dam szanse tej książce.Dobrze,że tak się stało bo było warto,książka się rozkręciła i zaczęła być ciekawa.Kiedy zaczniecie czytać tą książkę nie zniechęcajcie się doczytajcie do końca a na pewno nie pożałujecie :)

„Zanim się pojawiłeś” - rozdajemy wejściówki

Podobno każde pokolenie ma swoje „Love Story”. Armia czytelniczek (ale też czytelników) na całym świecie uważa, że w ostatnim czasie to właśnie powieść „Zanim się pojawiłeś” głęboko wzrusza i skłania do identyfikowania się z bohaterami. Od 10 czerwca będzie można oglądać w polskich kinach jej ekranizację – np. dzięki wygranej w LC wejściówce.