Zakazany owoc

Wydawnictwo: Świat Książki
Foreign fruit
83-7391-775-6
Mila

Dwie historie miłosne, splatające się w opowieść o przeznaczeniu, przypadku i dramatycznych konsekwencjach uczuć. Celia i Lottie razem dorastały w malowniczym nadmorskim Merham, lecz gdy jedna zakochała się w narzeczonym drugiej, ich drogi się rozeszły. Pół wieku później do miasteczka przybywa młoda kobieta z małym dzieckiem.

BagatElka | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

Jojo Moyes urzekła mnie historią Lottie chociaż sama bohaterka chwilami nieźle mnie wkurzała.Całość opowieści toczy się nieśpiesznie dla niektórych możliwe,że monotonnie.Mnie ten rytm odpowiadał bo dzięki niemu mogłam zatopić się w świat nadmorskiej miejscowości i poznać dokładnie charaktery jej mieszkańców.Ich różnorodność i świetnie zarysowane wady i zalety sprawiają,że książkę czyta się z wielką przyjemnością i zaciekawieniem.
Kto kocha angielskie powieści obyczajowe ten doskonale odnajdzie się w klimacie "Zakazanego owocu". Mnie narobił on apetytu na pozostałe książki pani Moyes.

Katherina87 | 2013-08-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czy można pozostawić za sobą przeszłość?

Merham, spokojne nadmorskie miasteczko, lata 50. Lottie Swift, dziewczynka ewakuowana w czasie II wojny światowej z Londynu, dorasta w szacownej rodzinie Holendrów. W przeciwieństwie do Celii, córki nowych opiekunów, bardzo lubi swoje miejsce na ziemi. Obydwie są zafascynowane Arkadią, domem nad brzegiem morza, i jej mieszkańcami- cyganerią artystyczną. Pewnego dnia biorą udział w nieprzyzwoitych wybrykach na plaży, co dla wszystkich ma długotrwałe i tragiczne konsekwencje.
Prawie pół wieku później Arkadia znów budzi emocje, a jej lokatorzy zmuszają do spojrzenia w przeszłość...

Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza część to opowieść o losach mieszkańców miasteczka Merham sprzed wieku. Czyli opowieść o losach Celii i Lottie.
Nie przyzwoite wybryki na plaży. Za tymi wybrykami stała impreza na plaży i późniejsza kąpiel w morzu, czy to w stroju kąpielowym czy też w samej bieliźnie. W czasach gdzie takie coś uchodziło za zgorszenie...

allison | 2011-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2011

Dobrze skonstruowana powieść obyczajowa z kilkoma wątkami miłosnymi na pierwszym planie i rodzinną tajemnicą w tle. Jak to zwykle w takich książkach bywa, tajemnica kładzie się cieniem na losach bohaterów i odzywa się po latach.

Czyta się szybko i przyjemnie, dzięki wartkiej akcji i wyrazistym postaciom. Całość ubarwiają retrospekcje, zarówno sprzed wielu lat, jak i niezbyt odległej przeszłości.

Lektura lekka, ale nie pozbawiona refleksji nad rolą przeszłości w życiu człowieka, nad odpowiedzialnością za podjęte decyzje i drugiego człowieka.

Sylwia | 2012-09-13

Jedna z ksiązek,która zapada w pamięć.
Jeden minus -pierwsze kilkanaście stron - odpycha,dlatego niektórzy rezygnują z kontynuacji czytania..
Dla mnie - Piekna.

Nesnej | 2014-02-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 02 lutego 2014

Jestem bardzo zaskoczona. Bo biorąc pod uwagę jak wielką irytację wzbudziła we mnie Lottie, powinnam być tą książką zmęczona. Tymczasem sięgałam po nią w każdej wolnej chwili, nawet przez moment się nie nudziłam i nieustannie byłam pod wrażeniem talentu autorki. Pani Moyes ma naprawdę zgrabne, lekkie i wciągające pióro. I potrafi tworzyć słodko-gorzkie historie, które czyta się z nutą melancholii ale równocześnie uśmiechem na ustach.

disturbia | 2010-11-13

Czytałam tą książkę parę lat temu, ale pamiętam, że bardzo mi się podobała. Dość długa, ale wciągająca. Świetna.

Małgorzata Zberowska | 2014-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Gdy myślę o tej książce, to nasuwa mi się myśl, że człowiek zamiast cieszyć się z tego co ma, tworzy sobie jakiś wyidealizowany obraz i tkwi w tym swoim przekonaniu - "co by było gdyby.." nie zauważając szczęścia, które posiada. (w tym przypadku Lottie przez całe życie nie cieszy się z miłości męża, myśląc o Guyu).

polecam książeczkę, myślę że zawiera kilka mądrości życiowych i zmusza do refleksji nad własnym życiem.

ulos | 2014-08-19

Dosłownie ją pochłonęłam, a gdy kończyłam, płakałam jak bóbr.

konitka | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

To druga książka tej autorki i ponownie jestem zadowolona z lektury.
Nie spodziewałam się literatury wysokich lotów, chociaż moim zdaniem jak na takie typowo obyczajowo-romantyczne książki Pani Jojo Moyes ma dobry styl i ciekawy sposób budowania powieści.
Barwne postacie, wciągające historie i cudowny klimat nadmorskiego miasteczka, naprawdę czułam się jakbym naprawdę przesiadywała na plaży.
Od książki nie mogłam się oderwać, pochłonęłam ją w trzy dni mimo że nie jest to cienka lektura,czyta się ją świetnie. Choć nie do końca mogłam się pogodzić z działaniami poszczególnych postaci i aż trudno mi uwierzyć w tak duży dramatyzm historii miłosnych,szczerze polecam tę powieść.

ana555 | 2016-10-03

Już kiedyś czytałam tę książkę ale miło było do niej wrócić.
Początek może trochę zniechęcać ale czytając dalej coraz bardziej zaprzyjaźniamy się z bohaterami. Lubię gdy w książkach jest wszystko idealnie opisane - aż czuje się na skórze dreszcz czytając o uczuciu cy tak banalnym śpiewie ptaków lub szumie morza.
Książka daje również do myślenia - cieszmy się z tego co mamy i nie żyjmy w świecie marzeń.

„Zanim się pojawiłeś” - rozdajemy wejściówki

Podobno każde pokolenie ma swoje „Love Story”. Armia czytelniczek (ale też czytelników) na całym świecie uważa, że w ostatnim czasie to właśnie powieść „Zanim się pojawiłeś” głęboko wzrusza i skłania do identyfikowania się z bohaterami. Od 10 czerwca będzie można oglądać w polskich kinach jej ekranizację – np. dzięki wygranej w LC wejściówce.