83-86181-02-8
powieść polska, 20w
Lily

Inne wydania

Powieść z 1960 roku, której akcja rozgrywa się w Gdańsku. Dwójka bohaterów pracuje w Stoczni Gdańskiej. Autorka przedstawia losy zwykłych mieszkańców miasta, ich nadzieje, troski, romanse. Fragment powieści: - Pytam, czy mam stąd pójść i nie wrócić więcej? Chcesz tego? Ewo! Odpowiedz! Nie będę pytał o nic. Chcesz, żebyśmy się rozstali? - Nie! Och, nie! - Ewa obejmuje go gwałtownie...

Fragment powieści:
- Nie! Och, nie! - Ewa obejmuje go gwałtownie ramionami. - Boże! Ty miałbyś stąd pójść i już nie wrócić? Ty miałbyś to zrobić? Nie! Nie oddam cię! Nie oddam cię nikomu! To nieprawda, wszystko nieprawda! Nic nie jest ważniejsze niż miłość. Nie chcę patrzyć ludziom w oczy! Nie chcę! Nic nie obchodzą mnie ludzie. Nikt mnie nic nie obchodzi. Zostań! Błagam cię, zostań!
- Nie płacz! Przecież jestem tutaj. Jestem przy tobie.
- Zostań, och, zostań! Trzymaj mnie mocno, nie chcę o niczym myśleć, o niczym nie chcę myśleć. Wszystko nieprawda! Głupstwo i nieprawda. Jesteś tylko ty i ja i nikogo nie ma poza nami. Tylko ty i ja i nikogo, nikogo więcej.

Papusza | 2016-05-22
Przeczytana: 22 maja 2016

Tematem książek Stanisławy Fleszarowej-Muskat jest codzienne życie zwykłych ludzi w różnych okresach historycznych. Akcja toczy się w czasie wojny i pokoju. Część twórczości związana jest z ludźmi morza. „Milionerzy” Stanisławy Fleszarowej-Muskat to książka opowiadająca o ludziach morza i ich rodzinach pozostających na lądzie, oraz tych którzy żyją w cieniu stoczni gdańskiej w czasach PRLu. Poznajemy rodzinę Danielewiczów. Ojciec jest lekarzem, matka pracuje w radiu portowym a, małym synem Krzysztofem opiekuje się niania, Paulina. Poznajemy również lokatorów tej zwyczajnej gdańskiej kamienicy. Śledzimy losy rodziny, gdzie problemy dnia codziennego tak podobne są do problemów wielu rodzin. Miłość małżonków przygasa, nowe znajomości wplatają się w losy tej rodziny, a bystry Krzysztof nie za bardzo to potrafi zrozumieć i zaakceptować. Niania Paulina która wyniańczyła matkę Krzysztofa, panią Teresę, a teraz jest z jej synkiem, najbardziej niepokoją te oznaki kryzysu małżeńskiego....

andzia12 | 2014-05-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 maja 2014

Było to moje pierwsze spotkanie z tą autorka i na pewno nie ostatnie.
Książka przedstawia nam w scenerii nadmorskiej pogmatwane losy bohaterów. Przy okazji znajdziemy w niej realia PRL-u, to jak można było próbować zniszczyć niewinnego człowieka- historia Antoniego. Ale i problemy miłosne, gdy drogi małżonków rozchodzą się.
I już zaczynam drugą częsć o dalszych losach bohaterów.
Naprawdę warto sięgnąć po tą książkę, aby spojrzeć trochę inaczej na świat, relacje miedzy ludźmi i dawne czasy.

Kachusek | 2015-05-18
Przeczytana: 16 maja 2015

Świetne pióro pani Fleszarowej-Muskat, dialogi płyną wartkim strumieniem, wyczarowują obrazy i sytuacje. Idealne słuchowisko radiowe, ale i czyta się rewelacyjnie. Niby prosta opowieść, a tak napisana, że oderwać się nie można. Ruszam do drugiej części :)

Lenka | 2014-10-03
Przeczytana: 03 października 2014

To powieść pisana specjalnie dla radia, pisze autorka w swojej przedmowie, w której wskazuje również: „ (…) musiałam w wydaniu książkowym Milionerów wprowadzić minimalny opis, zastępujący niejako uwagi autora pod reżyserem radiowego (…).” Powieść jest ciekawa, postaci interesujące, a wydarzenie dobrze opisane i to w zasadzie dialog, nieprzerwany dialog pomiędzy bohaterami. Opisy są minimalne, wręcz często niewidoczne, co sprawia, że książkę szybko się czyta. Dla mnie problemem było to, że jak odłożyłam na kilka godzin książkę to musiałam sobie przypomnieć na jaki temat rozmawiali wdanej scenie dani bohaterowie, ale jest to tak niewielki problem, że nawet nie ma o czym mówić. Są tu różne historie, i radosne, i smutne, ale warte poznania.

PrzyAromacieKawy | 2012-05-17
Przeczytana: 16 maja 2012

Milionerzy to nie jest opowieść o osobach, które wygrywają los na loterii. To nie jest historia o ludziach, którym nagle na konto wpływa tytułowy milion. To historia "w drugą stroną". To opowieść o tym jak mając wszystko, jednym głupim posunięciem można stracić tak wiele - miłość, szczęście, dziecko, spokój, harmonię, stabilizację. No, ale tak już jest w naszym życiu - i jak widać 50 lat temu tez tak było), że ktoś traci, żeby ktoś mógł mieć:)
Poznajemy Teresę (dziennikarkę pracująca w rozgłośni radiowej), Adama (doktora pracującego w Stoczni) i ich syna Krzysztofa, który ma dopiero 6 lat i na świat patrzy swoimi niewinnymi oczami z wielka ufnością w stosunku do wszystkich. Tworzą dobre i zgodne małżeństwo, są szczęśliwi. Ich życie burzą dwie przypadkowe osoby, którym nie mogą się oprzeć. To tragedii doprowadza jeszcze postawa zrobię ci na zlość". I tak się to jakoś toczy, że rodzina z dnia na dzień przestaje być, przestaje tak naprawdę istnieć.
Dla mnie, największą bohaterką...

diunam | 2012-03-29
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 29 marca 2012

Z coraz większą przyjemnością sięgam po kolejne książki Stanisławy Fleszerowej – Muskat. Każda następna zaskakuje mnie czymś nowym. Autorka wybiera życiowe, ponadczasowe tematy, dzięki czemu łatwo jest nam się z jej bohaterami identyfikować.
Tym razem przenosimy się do pięknego Gdańska na ulicę Rajską 2, gdzie poznajemy rodzinę Danielewiczów oraz nianię Paulinę i pana Antoniego. Uczestniczymy w ich codziennym życiu, towarzyszymy im w pracy i w domu. Mamy możliwość obserwować rozwijające się uczucia i to zarówno te oparte na głębokiej miłości, wzajemnym szacunku i przywiązaniu, jak i te, których fundamentem jest kłamstwo i zdrada. Autorka wyposażyła swoich bohaterów we wszystko, co człowiekowi jest do szczęścia potrzebne. Mają rodzinę, miłość, pracę a nawet pieniądze. Jednak okazuje się, że mieć to za mało. Trzeba jeszcze o szczęście dbać i pielęgnować je jak delikatną roślinkę. Danielewiczowie nie poradzili sobie z tym darem losu. Obydwoje ulegli złudnemu...

Kasia | 2013-02-22
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo fajnie się czyta.

Agata | 2011-01-07

Pierwsza część gdanskiej dylogii jednej z moich ulubionych autorek. Na tle innych książek Fleszarowej-Muskat wypada stosunkowo słabo, co jednakowoż oznacza że wspòłczesne polskie "pisarki" próbujące sił w powiesci obyczajowej ( te wszystkie nieporadne Kalicińskie, Grochole, Gutowskie etc.) nadal mogą pani Stanisławie buty polerować;) "Milionerzy" to powieść radiowa, bazuje na dialogach, nie ma tu opisów. Niełatwa to sztuka tak poprowadzić tego typu opowieść, by czytelnik nie mógł się oderwać. A jednak nie może:) Życie kilkorga gdańszczan wciąga i naprawdę OBCHODZI czytelnika (mój główny zarzut wobec ww. pań - oprócz rzecz jasna topornej polszczyzny i nadmiaru egzaltacji - to właśnie tworzenie mdłych postaci, które mam głęboko w... nosie wraz z ich problemikami życiowymi). Dlaczego zatem tylko 7/10? Bo nie polubiłam pierwszoplanowych bohaterów... Teresa i Adam to przykład pary, która pobrała się za wcześnie. Są tuż po trzydziestce a mają już sześcioletniego syna. Nuda codzienności...

Justka25 | 2015-12-28

Ciekawie napisana, a bohaterowie no cóż większość nie patrzy dalej niż na koniec swojego nosa. Pozytywni bohaterowie jak panna Paulina, czy Wantuła to jedyne osoby dla których chciałam się dowiedzieć jak faktycznie potoczą się dalsze losy, bo patrząc na Danielewiczów dawno rzuciłabym ją w kąt :P

Sabina | 2015-03-27

Fantastyczna ksiazka obyczajowa. Zawiera ciekawie opisane relacje miedzy bohaterami za pomoca dialogu. Brak jakichkolwiek opisow zmienia nie tylko perspektywe odbioru tekstu, ale jednoczesnie pozbawia ksiazke przynudnych opisow. Zdecydowanie POLECAM !!!