Prawda hadżiego Adema

Tłumaczenie: Helena Madany
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Hadżi Adem, powest za edin czowek żiwjał prez XIX stoletie
Horesz

Pełna poetyckiego uroku opowieść o tureckim hadżim, który kierował się w życiu niewzruszoną zasadą, że najwyższym dobrem na świecie jest człowiek. Prawdę tę pojmował bardzo głęboko, głosił ją wszędzie, świadczył o niej całym swym postępowaniem, dla niej stracił majątek i ukochaną ziemię. Nie wyrzekł się swojej prawdy, mimo strasznych tortur, jakim go poddano. Chciał, by wszyscy pojęli, że ten...

Chciał, by wszyscy pojęli, że ten tylko do końca może pozostać człowiekiem na to miano zasługującym, kto słuchać będzie głosu serca, kto będzie wierny swoim przekonaniom i nigdy nie przestanie być panem samego siebie.
Hadżi Adem nie jest chrześcijaninem, ale ideał miłości bliźniego jest mu bliski i decyduje o jego postawie etycznej. Hadżi Adem jest pewny, że właściwy stosunek do ludzi i świata nie może opierać się na nienawiści. Czy uda mu się o tym przekonać innych?

Aleksander | 2014-09-22
Przeczytana: wrzesień 2014