Różnić się mądrze. Jak doszło do stanu wojennego

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
83-05-13118-1
historia
Lugal

O stanie wojennym powiedziano już wiele. Ta książka jest kolejnym, ważnym i kompetentnym głosem na temat. Pisana z większego niż wcześniejsze dystansu zawiera wiele nowych lub mało znanych faktów, okoliczności, argumentów. Cenna jest zwłaszcza duża ilość przywoływanych dokumentów, publikacji, wypowiedzi, stanowiących świadectwo dawane przez różne osoby i środowiska. Jest przy tym znamienne, iż są to przede wszystkim źródła zagraniczne, jak też pochodzące z ówcześnie opozycyjnej, "solidarnościowej" orientacji. Wiodący wątek książki to próba odpowiedzi na pytanie - dlaczego w 1981 roku nie udało się osiągnąć porozumienia między władzą a "Solidarnością". Autor przedstawia politykę ówczesnych władz. Stara się jednak naświetlić ówczesne realia i zrozumieć racje drugiej strony. Czytelnik uzyska interesujący, bogaty materiał dla własnej oceny.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Magda | 2015-08-05