Przylądek pozerów: Powieść antykryminalna

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Komisarz Ireneusz Nawrocki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza

Na Uniwersytecie Warszawskim popełnione zostaje tajemnicze morderstwo. Ofiarą jest powszechnie szanowany profesor, podejrzanymi - pracownicy jednego z humanistycznych wydziałów uczelni. Do akcji przystępuje komisarz Ireneusz Nawrocki, nieco sfrustrowany, ekscentryczny policjant. Czy uda mu się złapać przestępcę? Jakie tajemnice skrywają gabinety uniwersyteckie? Co wspólnego ze zbrodnią ma twórczość Adama Mickiewicza? Jaki sekret związany jest z Zalesiem Górnym, snobistyczną miejscowością położoną niedaleko Warszawy? Jaką prawdę o sobie odkryje Nawrocki podczas prowadzonego dochodzenia?

„Przylądek pozerów” przynosi intrygujący portret współczesnej Warszawy oraz jej okolic, widzianych oczami kogoś, kto zaglądać musi także w mroczne miejsca. Powieść jest również przykładem gry z tradycyjnie rozumianym kryminałem, bowiem powstała w czasach, w których sądzi się, że wszystkie możliwe kryminalne i sensacyjne historie zostały już opowiedziane. Czy aby na pewno? Czytając „Przylądek pozerów”, przekonasz się, że choć wszystko podobno zostało już wymyślone, to właśnie „antykryminał” może Cię jeszcze zaskoczyć!

ankuku | 2013-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2013

"(...) dorosłość jest niczym innym, jak tylko uświadomieniem sobie własnej samotności."

"Jednak to, co wydaje się banalne i oczywiste z lotu ptaka, z wyżyn obiektywnego intelektu, nie wymazuje, nie przekreśla istotnego doświadczenia, które staje się naszym udziałem w planie osobistym, subiektywnym. Bo własny ból jest zawsze autentyczny, prawdziwy i doskwierający, choćbyśmy zdawali sobie jednocześnie sprawę z tego, że podążamy drogą wydeptaną już wieki temu. Świadomość nie likwiduje cierpienia, ona je pogłębia. Rozumienie nie oddala traumy, czyni ją tylko znośniejszą - jeśli na siłę szukać pocieszenia."

Michał | 2016-08-13
Przeczytana: 2006 rok