Charyzmat jedności

Wydawnictwo: M
Dottrina spirituale
religia
Snoopy

Wydana staraniem krakowskiego Wydawnictwa M i Fundacji Mariapoli książka Chiary Lubich Charyzmat jedności wydobywa niejako z ukrycia i stawia na świeczniku stosunkowo mało znaną w Polsce duchowość Chiary Lubich, współczesnej mistrzyni życia duchowego i świadka wiary. Choć w skali świata charyzmat Chiary inspiruje już życie setek tysięcy chrześcijan na wszystkich kontynentach, u nas ciągle jeszcze czeka na lepsze poznanie i zrozumienie. Wprawdzie w minionych latach przetłumaczono na język polski i wydano kilka książek Chiary Lubich, jednak brakowało nam opracowania przedstawiającego w sposób reprezentatywny duchową doktrynę tej niezwykłej chrześcijanki. Lukę tę wypełnia prezentowana właśnie publikacja. Opisana w niej przygoda duchowa Chiary ukazuje głębię a zarazem prostotę doświadczenia Boga, które stało się jej udziałem. Zostają tu przedstawione nie tylko chronologicznie uporządkowane wydarzenia, ale także owoce przyjęcia charyzmatu jedności zarówno w wymiarze osobistym, indywidualnym, jak i społecznym. Warto podkreślić, że w tym nowym, charakterystycznym dla Chiary Lubich doświadczeniu, polegającym na odkrywaniu obecności Jezusa we wspólnocie ludzi, realizujących świadomie Jezusowe przykazanie miłości wzajemnej tkwi światło, które może i powinno inspirować jak najliczniejsze rzesze współczesnych chrześcijan. Jako wierna córka Kościoła, Chiara z pokorą i miłością dzieli się z nami tym, co Pan Bóg sprawił w jej życiu, czym sama od wielu lat intensywnie żyje. Nie jest to bynajmniej jakaś wiedza teoretyczna, oderwana od życia, lecz konkretna duchowa rzeczywistość, którą każdy może dotknąć, jeśli tylko uwierzy słowu Pana. Tu mistyka staje się życiem, a życie mistyką. Mistyką dla trzeciego tysiąclecia. Duchowość Chiary Lubich jest na wskroś uniwersalna, ponieważ przeznaczona dla wszystkich, niezależnie od szerokości geograficznej, wykształcenia czy pozycji społecznej. Medytując nad tekstami Chiary zebranymi w tym tomie zanurzamy się zatem w ożywczy nurt autentycznej duchowości chrześcijańskiej, której korzenie tkwią w Ewangelii, a zarazem ciągle atrakcyjnej, mogącej fascynować człowieka żyjącego w XXI wieku. Niech zatem książka prezentująca charyzmat jedności i wyrosły z niego Ruch Focolari poszerza tak bardzo cenny krąg światła, jaki przez wieki bije z kart Ewangelii. Bp Piotr Liberasekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski

Snoopy | 2010-06-17
Szymon | 2016-10-01