Mądrość prawieków. O czym przypominają nam pradawni

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0111-6
prehistoria, kultura
historia
Snoopy

Teraźniejszość jest zwykle kłopotliwa i niejasna z powodu swej bliskości, przyszłość nieznana i tylko przeszłość może być dla nas pocieszeniem i pouczeniem. Tymczasem wewnętrzny duch naszej rozpędzonej współczesności nakazuje aby „wybrać przyszłość” i odrzucić „stare rupiecie” przeszłości. Dumni z naszej kosmicznej cywilizacji, zwykliśmy traktować naszych odległych przodków jak ociężałe, niedouczone dzieci, ich dorobek zaś pobłażliwie jako co najwyżej dobry materiał dla modnych tak dziś historycznych zabaw i rekonstrukcji. To droga donikąd, bowiem w ten sposób rezygnujemy z jedynych naprawdę mądrych i oddanych nam przewodników, którzy przeprowadzić nas będą w stanie przez nadchodzące nieuchronnie zagrożenia, które przygotowuje nam nadchodząca przyszłość.

O tym czego nauczyć mogą nas – jeśli tego tylko zechcemy – nasi odlegli przodkowie opowiada ta książka. Dokąd odeszli dawni bogowie? Jaki jest paleolityczny przepis na zdrowie? Jak dawniej radzono sobie z ekologicznymi katastrofami? O czym opowiadają sny i co mówią nasze fryzury? Skąd wzięły się muzyka, taniec i sztuki plastyczne? Kto rządził najpierw – kobiety czy mężczyźni i dlaczego najdawniejsze domy były okrągłe? I dlaczego warto mieć i pielęgnować tajemnicę bytu z takim dziś zapałem ściganą przez nowoczesne nauki. Odkryjmy mądrość prawieków, aby wzbogacić mądrość naszej współczesności.

Marcin | 2012-10-12
Przeczytana: 12 października 2012

Książka, w której Autor zawarł wiele ciekawych przemyśleń, dotyczących tego kim był człowiek pierwotny, co jadł, w co wierzył, jak traktował otoczenie oraz tego jak się zmienił, co utracił. Tak naprawdę fizycznie i umysłowo nie różnimy się od ludzi pierwotnych. To wtedy w dzieciństwie ludzkości ukształtowane zostały pewne wzorce zachowania, nasza psychika oraz nasza budowa ciała. Jesteśmy bardziej tamtymi ludźmi, niż tą dzisiejszą "mutacją", dokonaną przez postęp cywilizacyjny.
Z książki tej wyziera smutna prawda, że w wielu przypadkach utraciliśmy coś bezpowrotnie.
Niestety w pewnym momencie, kiedy pojawiają się kwestie religii i duchowości, książka ta zmienia się w bełkot szaleńca. Mam wrażenie, że Autor chciałby powrócić do dawnych kultów, do tego okresu zabobonów i magii, która czyniła z ludzi niewolników własnych strachów. Zresztą mówi to wprost, postulując powrót do wierzeń dawnych Słowian. Jednocześnie podkreśla wartość nauki, a z drugiej uważa, że starożytni bogowie...

dahud | 2016-08-20
Przeczytana: sierpień 2016