830801898X
satyra
Kasia

Inne wydania

Powieść o życiu cyganerii artystycznej. Książka przedstawia prześmiewczy obraz młodopolskiego artysty. Kanwą utworu są przygody sympatycznych lekkoduchów, budzących empatię przyjaciół, Eustachego Szczygła i Szymona Chrząszcza.
Po raz pierwszy powieść ukazała się w Kijowie w roku 1915, nakładem księgarni Leona Idzikowskiego.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2015-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

TO NIE JEST OPINIA, ALE CHĘĆ ZWRÓCENIA UWAGI PAŃSTWA NA TWÓRCZOŚĆ MAKUSZYŃSKIEGO DLA DOROSŁYCH. wykaz znajdziecie na LC. NAPRAWDĘ WARTO POCZYTAĆ, BO TO MĄDRA I BARDZO ZABAWNA LEKTURA

Enkolpius III | 2014-10-01
Przeczytana: 01 października 2014

I o perłach, i o wieprzach Makuszyński pisał nad wyraz zgrabnie, choć opisywał wydarzenia na wskroś tragiczne. Pierwsza z części tego anorektycznego tomu to nowela, którą mimo oczywistych znamion bajeczki z morałem czyta się bez cienia zażenowania i z ciekawością. Druga, przywodząca na myśl amerykańskie buddy movies, tragikomiczna opowieść o dwójce młodopolskich artystów, jest lekturą raczej prostą i niewymagającą, za to pełną charakteru ze szczyptą, pokazanej w krzywym zwierciadle, ale jednak - dekadencji.

Kasia | 2010-06-16

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza, zatytułowana "O perłach", to nowela o Pawle Kierczu, szczęśliwym znalazcy przepysznego sznura pereł. To wydarzenie sprowadza na niego same nieszczęścia. Druga część to, obszerniejsza w formie od swej poprzedniczki, panorama życia młodopolskiej cyganerii, a ściślej - kilku jej przedstawicieli: Szymona Chrząszcza, Eustachego Szczygła oraz poety będącego porte parole autora. Fabuła, koncentrująca się wokół tych trzech głównych postaci, być może nie porusza ważnych problemów, rysuje jednak humorystyczny obraz artysty doby modernizmu. Kolejne zdarzenia ilustrowane są przez Makuszyńskiego z niezwykłą dozą humoru, autoironii, z przymrużeniem oka. Czytelnik doskonale się bawi śledząc koleje losów tych trzech zaprzyjaźnionych indywiduów.

Ogromną zaletą jest tu dowcipny język, demaskujący ułomności i przywary ludzkie, oraz wydarzenia przedstawiane jak w krzywym zwierciadle, nie całkiem poważnie. Dzięki temu udało się Makuszyńskiemu stworzyć...

szudoku | 2015-04-29
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Żałuję, że tak późno odkryłam prozę Makuszyńskiego. Styl z "tamtych lat", określenia które dawno wyszły z użytku codziennego... Na pewno sięgnę po więcej.

Na końcu książki byłam bliska łez. Opowieść, która z początku wydawała się przekoloryzowana, troszkę niechlujna. Jednak nie daje o sobie zapomnieć i nie pozwala wypuścić książki z rąk.

wchr | 2015-12-01
Przeczytana: 18 listopada 2015

Wyśmienity kawał literatury. Śmieszy, wzrusza a i zawiera sporo mądrości pomiędzy frywolnymi, jak by się zdało, przygodami młodzieńczymi bohemy artystycznej. Piękna polszczyzna, wspaniała zabawa z czytelnikiem, i opisy indywiduów i zdarzeń (bal!) sprawiają, że radość z lektury jest ogromna. A to wszystko od niechcenia napisane tak, jakby mistrz Kornel siedział z nami i nam to opowiadał klepiąc się po udach ze śmiechu i roniąc łzę wzruszenia nad swoimi przyjaciółmi.

Matys | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Leciutkie pióro, frywolna, zabawna opowieść, która przeistacza się w melodramat - takiego Makuszyńskiego uwielbiam.

Jola | 2014-02-22
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 22 lutego 2014

Wspaniała książka, wspaniale napisana. Styl Makuszyńskiego jest taki lekki, taki przekonywujący, tak dobrze się to czyta. Najpierw jest chwila na refleksje, potem na śmiech a na końcu na łzy. Było cudowne.

| 2013-09-27
Przeczytana: 24 września 2013

Książka sprawia wrażenie napisanej od serca, tak jakby autor usiadł i napisał od początku do końca za jednym zamachem. To oczywiście nie sprawia że dzieło wydaje się mało wartościowe, wręcz przeciwnie sprawia raczej wrażenie doniosłego i, mimo luźnego charakteru i nieco ironicznego humoru, poważnego.
Książka pouczająca, niesie przesłania w realistyczny i wyraźny sposób.
Całość bardzo mi się podobała, język nadal piękny, charakterystyczny dla autora i między innymi dlatego lubię czytać jego książki.

Amenita | 2011-09-06
Przeczytana: 2009 rok

Według mnie bardzo dobra książka, potrafi zarówno rozśmieszyć, wzruszyć do łez oraz skłonić do refleksji - to ostatnie tyczy się szczególnie opowiadania "Perły".

Maciej | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Bardzo pozytywne zaskocznie. Zgadzam się z jedna z poprzednich opinii: madra i zabawna lektura. Szczególnie do gustu przypadła mi historia o Perłach :)