Otoczenie Władysława Opolczyka w latach 1370-1401. Studium o elicie władzy w relacjach z monarchą

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
historia
Wilczek

Książka prezentuje skład osobowy, mechanizmy doboru i rolę polityczną otoczenia księcia opolskiego. W nowym świetle - jakże odmiennym od dotychczasowego ujęcia w historiografii - autor omawia także kontakty Władysława Opolczyka z polską elitą władzy od początku rządów Ludwika Węgierskiego po pierwsze lata panowania Władysława Jagiełły. W kolejnych rozdziałach omówiono elity poszczególnych terytoriów, którymi zarządzał książę, a więc: księstwo opolskie, ziemie ruskie, ziemię wieluńską, oraz Kujawy inowrocławskie i ziemię dobrzyńską. Ponieważ każde z nich wykazywało się swoistą specyfiką, przedstawiono: strukturę urzędów, podziały administracyjne, otoczenie władcy w danej ziemi i jego beneficjentów. W pracy znalazło się także kilkadziesiąt szczegółowych biogramów osób, wchodzących w skład otoczenia książęcego, i ich rodzin. Autor dokonał tu wielu nowych ustaleń w stosunku do dotychczasowej literatury, zarówno w zakresie krytyki źródłowej, jak i identyfikacji osób oraz przynależności rodowej. Książkę dopełniają aneksy - zestawienia urzędników Władysława Opolczyka (dworskich i terytorialnych) oraz itinerarium księcia z lat 1372-1401, a także nie publikowane dotychczas ilustracje licznych pieczęci rycerskich osób z jego otoczenia.

Nagroda imienia Adama Heymowskiego przyznana przez Polskie Towarzystwo Heraldyczne, Warszawa, 18 maja 2007 r.

Bauero | 2014-04-02
PaniBagien | 2015-06-04