Ciąg dalszy

Wydawnictwo: Świat Książki
Holocaust, spotkania, podsumowanie
Adam B

Autobiograficzna opowieść znakomitego pisarza o tym, jak życie przerasta wyobraźnię. Swoiste podsumowanie twórczości Grynberga, ciąg dalszy Uchodźców i wszystkiego co dotychczas napisałem jak tłumaczy we wstępie. Autor rozszyfrowuje swych zawoalowanych bohaterów, opowiada o prawdziwych losach prototypów postaci ze swych książek, powraca do lat pracy (m.in. w Głosie Ameryki), opisuje spotkania z Miłoszem, Giedroyciem, Jerzym Kosińskim, czy Susan Sontag.

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

b. interesujące i dobrze napisane. CYTATY: str.298: o Judaszu „...mit zdrady, który nie trzyma się kupy. Jak mógł człowiek z bogatej rodziny sprzedać swego mistrza za trzydzieści srebrników, po co mu były?... ...Dla mnie jest to plagiat: było dwunastu braci, sprzedali swojego brata za dwadzieścia srebrników...”. /por. ESEJ z 2011 „ARCHER, ewang. wg Judasza”. Str. 302 o HOLOCAUST-cie: „Holocaust jest sprawą całej ludzkości, tylko, ze ofiarą Holocaustu byli ŻYDZI, a nie ludzkość..”: a na 307 str.: „...całe CHRZEŚCIJAŃSTWO to przygotowało, a Niemcy byli wykonawcami pewnego procesu historycznego...” I dalej: „Dlaczego hitlerowcy wybrali Żydów jako synonim zła, z którego chcieli oczyścić świat ? Dlatego, że w analogiczny sposób postępował KOŚCIÓŁ przez wiele wieków, ...

Informacja, że "Ciąg dalszy" jest kontynuacją "Uchodźców" jest dość myląca, ponieważ jest to książka zupełnie innego typu. Autor podsumowuje swoją dotychczasową twórczość opowiadając o prawdziwych historiach będących inspiracją jego książek. Wraca też do różnych okresów swego życia i dzieli się swoimi poglądami na świat i historię. Nie jest to powieść, raczej pamiętnik, pełen szczerych do bólu, często gorzkich słów.
Chociaż nie zawsze jest to przyjemne to chcąc zrozumieć dwudziestowieczną historię Żydów, Polaków, w Polsce i na emigracji, warto spojrzeć na świat oczami Henryka Grynberga, a ta książka daje czytelnikowi taką niepowtarzalną szansę.

Dubenschmitz | 2014-07-23
Przeczytana: 19 lipca 2014

Dosyć hermetyczna książka ze względu na odwołania do wcześniejszej twórczości Grynberga. Czytana bez wcześniejszego zapoznania się z historią autora poprzez lekturę dwóch, trzech jego książek nie przykuje uwagi i zdecydowanie znuży. Momentami rozrachunki Grynberga z poszczególnymi ludźmi nie zachęcały do dalszej lektury, bo przecież ocean innych książek czekał... Ale dla tych kilku zdań, po których czuć klasę autora, warto było się przedzierać.

nojdzio | 2015-12-22
katooola | 2015-12-06